Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

04.01.2013 00:49

Co można zmienić w (gotowym) projekcie architektonicznym?

Wszelkie zmiany, które następują względem projektu budowlanego możemy podzielić na istotne i nieistotne. Zmiany nieistotne nie sprawią nam większego problemu. Należą do nich zmiany w obrębie bryły takie jak nowe okna lub układ funkcjonalny. Także zmiana kolorystyki nie jest problemem.  

 

Źródło: maluchy.pl

Istotne zmiany to wysokość, szerokość, długość a także geometria dachu. Jeśli wybudujemy o jedną kondygnację więcej roboty mogą zostać wstrzymane i musi nastąpić legalizacja. Kiedy powstający obiekt nie ma pozwolenia na budowę to jest to samowola budowlana, Także jest nią nabudowanie, rozbudowanie oraz odbudowanie bez pozwolenia. Jaka jest kara samowoli? Jeśli można zaakceptować budynek/jego zmiany w planie jest to „tylko” opłata legalizacyjna jednak jeśli się to nie uda możemy zostać zmuszeni do rozbiórki. Taki scenariusz może nas spotkać kiedy mamy już projekt i pozwolenie na budowę.

Niektórzy jednak korzystają z gotowych projektów. Jak wtedy wygląda jego dostosowanie do naszych wymagań? Pierwszy punkt to kupno projektu. Następnie trzeba go dostosować do naszej działki. Ta część określona jest adaptacją projektu (zgodnie z § 4 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133)). Wielu architektów samych dostosowuje do warunków zagospodarowania terenu, zabudowy oraz planu przestrzennego dom, inni piszą przy projekcie czego może dotyczyć zmiana, na co można wymienić dany materiał lub element. Jeśli autor projektu nie zajmuje się adaptacją wtedy korzystamy z czynnego zawodowo członka Izby Architektów. Ta osoba adaptująca przejmuje całą późniejszą odpowiedzialność za projekt.

Co zawiera nasz projekt (budowlany)? Kupując go dostajemy gotową dokumentację (część opisową, architektoniczną z rysunkami oraz instalacyjną), którą składamy z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Gotowe projekty są tańsze niż indywidualne (od 2000 wzwyż) a także jest ich tyle że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Po adaptacji dołączamy projekt zagospodarowania działki do dokumentów składanych aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Co możemy zmienić w trakcie adaptacji projektu?

Przy adaptacji architekt zmienia fundamenty domu i ich izolację ze względu na parametry gruntu w którym ma powstać dom. Projekt zagospodarowania działki to koszt 2-3 tysięcy zł, a badania geotechniczne koszt 500 do 2 tys (pomoc konstruktora to kolejny wydatek rzędu 500 lub więcej zł). Zmiany może dotyczyć kąt nachylenia dachu (od tysiąca zł) lub wysokość domu jednak wtedy potrzeba już nowego projektu jeśli przekroczymy kąt w jakich ma się zawierać nachylenie wg autora projektu. Wymogiem może być także wielkość domu lub oddalenie od sąsiedniej działki (4 m to odległość powierzchni okna od sąsiedniej działki). Przy adaptacji możemy zmienić układ pomieszczeń. Na zmiany musi wydać pozwolenie autor projektu lub musi być dołączone pozwolenie na zmiany do projektu. Możemy adaptując także zrobić odbicie lustrzane projektu, zmienić garaż na pomieszczenie mieszkalne lub zmienić materiał (bez znaczących zmian konstrukcyjnych). Do ryzykownych zmian należy przesunięciu kominka, zmiana przebiegu schodów, podniesienie ścianki kolankowej lub przesunięcie wyżej okien połaciowych.

Źródło: dominanta.pl

Dochodzimy do etapu budowy. Co wtedy możemy zmienić?

Składając wniosek o pozwolenie na budowę „zobowiązujemy się do wybudowania określonego domu”, a dostając pozwolenie zatwierdzają właśnie ten konkretny projekt.

Oczywiście w trakcie budowy mogą wystąpić różne sytuacje dlatego Prawo budowlane pozwala na pewne odstępstwa. Niestety nie są one dość klarownie opisane i najlepiej można je scharakteryzować wcześniej wymienionymi zmianami nieistotnymi.

Gdy chcemy dokonać zmiany istotnej niestety potrzeba kolejnego pozwolenia na budowę już zmienionego projektu. Wszystkie  zmiany istotne to zmiany konstrukcyjne dlatego musimy posiadać nowy projekt wykonany przez osobę uprawnioną (musi ona dokonać obliczeń czy aby na pewno ten budynek będzie funkcjonował i będzie spełniał wszystkie normy). Zmianą konstrukcyjną jest np. zamiana ścian z cegieł na drewno.

Jeśli wprowadzimy zmiany bez uprzedniej zgody i zostanie to „zauważone” przez inspektora nadzoru budowlanego możemy mieć problemy. Będziemy musieli wstrzymać prace, złożyć nowy wniosek o pozwolenie na budowę (poprzedni może zostać cofnięty) lub zapłacić grzywnę.

Jeśli jednak nie zostaniemy skontrolowani w trakcie budowy może wyjść na jaw zmiana projektu przy odbiorze budynku. Wtedy nie musimy dostać zgody na użytkowanie i jest to wcześniej opisana samowola budowlana.

Wyjątkiem od takiego trybu postępowań jest remont a właściwie renowacja budynku, który jest zabytkiem lub jest w obszarze dozoru konserwatora zabytków. Tutaj nawet wymiana okna lub zmiana koloru ścian musi zostać zatwierdzona.

Czy można zmienić dom na bardziej energooszczędny?

Zgadzam się z teorią, że im bardziej energooszczędny dom chcemy zbudować  tym szybciej trzeba zabrać się za jego planowanie. Dom pasywny powinien być już na etapie projektowania. To tutaj też odpowiednią bryłą ograniczamy mostki cieplne. Na etapie budowania dość trudno będzie nam tak zmienić projekt a do tego nie mamy pewności czy naprawdę aż tak energooszczędny wyjdzie nasz dom. Jeśli chodzi o domy energooszczędne to można w trakcie budowy polepszyć parametry naszego obiektu. Bez problemu powinniśmy znaleźć okna które nas zainteresują, ocieplić ściany lub zwrócić baczniejszą uwagę na mostki cieplne. Niestety adaptując nie możemy zmienić radykalnie ścian zewnętrznych na np. słomę gdyż to wymaga nowego projektu.

Na etapie projektowania podejmowana jest większość decyzji od których zależy ilość zużycia energii i wody podczas eksploatacji. Projekt tym lepszy i lepiej został dostosowany do działki budowlanej na której powstanie. Zawsze warto zacząć od biernego pozyskiwania energii a następnie ustalać inne energooszczędne źródła.

Należy do nich:

1. Ustawienie głównej elewacji zwróconej na południe a okapy odpowiednio dostosowane do warunków klimatycznych

2. Dom staramy się otoczyć drzewami liściastymi, które dadzą nam cień

3. Od strony południowej wskazane jest jak największe oszklenie pozwalające doświetlić i dogrzać maksymalnie pomieszczenia

4. Używamy np. ciężkich materiałów kumulujących ciepło i oddające je wewnątrz

5. Nasady kominowe zapobiegające powstawaniu ciągu wstecznego

6. Naturalne materiały izolacyjne do izolacji ścian, a paroprzepuszczalne materiały w konstrukcji dachu do izolacji przeciwwilgociowej

7. Na północnej ścianie dachu uchylne świetliki a u dołu ściany regulowane wloty powietrza.

Świetliki pozwalają oświetlić pomieszczenie a także uchylone usprawniają wentylację grawitacyjną

Wybudowany dom można także ocieplić zakładając ekonomicznie opłacalne źródła ciepła tj instalacje solarną lub instalację z gruntową pompą ciepła. Niestety będzie to już wtedy rozwiązanie droższe w wykonaniu niż rozwiązania przemyślane już na etapie projektowym.  

Niektóre dość trudno może być dostosować jak np. odpowiednią wentylację z odzyskiem ciepła. 

Czytaj więcej na blogu annak.

Zobacz także