Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. Można inaczej!

Koszmar styropianizacji i brzydkie, pastelowe, zaburzające układ budynku termomodernizacje. Każdy ze swojego najbliższego otoczenia może wymienić przynajmniej kilka modernistycznych budowli, które padły ofiarą nieestetycznych rozwiązań podczas ocieplania. Jak jednak temu zaradzić i skąd czerpać dobre wzorce?
Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie projektu sprawdzonej pracowni architektonicznej, która może się pochwalić udanymi realizacjami. Ale jeśli nie wiemy gdzie szukać takich projektantów, możemy się też zwrócić z takim pytaniem do jednej z wielu organizacji, które udzielą informacji, porad, a nawet skonsultują gotowy projekt podpowiadając najkorzystniejsze rozwiązania. Jednym z takich miejsc, w których można uzyskać pomoc jest Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, które od kilku lat na swoich stronach prezentuje projekty modernizacji wrocławskich budynków. Ich prace udowadniają, że nawet szary i brzydki blok przy odrobinie dobrej woli i niewielkich kosztach może odzyskać dawny blask.

"Uważamy, że traktowanie architektury powojennej w sposób stereotypowy, wrzucanie bloków do jednego worka „szarych, nudnych klocków" jest nieuczciwe wobec dziedzictwa architektonicznego naszych miast. Niektóre budynki blokowe są naprawdę wybitne, wiele jest bardzo dobrych, ale niestety - lata zaniedbań, niewłaściwe remonty, przeróbki i malowanie, wypaczające ich architektoniczną istotę, nie pozwalają docenić prostoty i elegancji wielu projektów."

Projekty TUMW to przede wszystkim wyczyszczenie elewacji, ujednolicenie stolarki okiennej, uporządkowanie balkonów i kolor, którym wydobywają ciekawe rozwiązania przestrzenne ukryte pod patyną brudu i prowizorycznych rozwiązań. Nie ma tu mowy o awangardowych i drogich rozwiązaniach, burzeniu ścian czy ekstrawaganckich materiałach elewacyjnych. Wystarczy dobry dobór kolorów i zadbanie o spójność całego rozwiązania.
Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych przykładów i najbardziej spektakularnych metamorfoz, które z nieciekawych szarych pudełek robią naprawdę eleganckie budynki. Jednak się da!

Po
Projekt
Przed
Stan istniejący

Ulica Stalowa 64 - fot., wiz. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

Podziel się