Warszawa 1935-2015 - Pałac Kultury i Nauki

Warszawa, jak każdy żywy organizm miejski podlega nieustannym transformacjom. Jedne budynki zastępują drugie, zmienia się układ urbanistyczny, pojawiają się nowe arterie komunikacyjne i środki transportu publicznego.
Na początku lat 30. powierzchnia Warszawy wynosiła jedynie 124,7 km2 i liczyła 1 171 900 mieszkańców. Ogromne zniszczenia wojenne sprawiły, że wiele obiektów na zawsze odeszło do historii. Ale paradoksalnie były też szansą na rozwój. W mieście wytyczono wiele nowych tras komunikacyjnych, z których korzystamy do dziś. Nowy ustrój przyniósł też zmiany w urbanistyce, a obowiązującym stylem stał się socrealizm. Dziś powierzchnia Warszawy zwiększyła się do 517,24 km2, a w jej granicach według oficjalnych danych zamieszkuje 1 744 351 obywateli.
Zobacz jak na przestrzeni niecałego stulecia zmieniły się najważniejsze miejsca w naszej stolicy.

Po
2015
Przed
1935

Pałac Kultury i Nauki to bez wątpienia najbardziej charakterystyczny budynek Warszawy i jej symbol rozpoznawczy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Niektórzy go kochają, inni wręcz przeciwnie i chętnie widzieliby w jego miejscu dawną zabudowę. A ta, zmieniła się diametralnie. Teren na którym stoi dziś PKiN podzielony był małymi uliczkami na nieduże kwartały gęsto wypełnionymi miejskimi kamienicami. Pozostałością po tej siatce jest np ulica Złota, która dziś przedzielona jest na dwa fragmenty po obydwu stronach PKiN.

Podziel się