Wywiady

  • Architekci z KXM Group i ich projekty

    O pracy zespołowej, konkursach architektonicznych i doświadczeniach w zagranicznych pracowniach - rozmowa z architektami z pracowni KXM Group

    Pracownię KXM Group tworzy czworo młodych architektów - Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki. Ich projekty są śmiałe i nowatorskie. Zapytaliśmy ich m. in. o inspiracje i doświadczenia, jakie zebrali na studiach i za granicą, o rolę konkursów w karierze architekta, a także o przepis na udaną pracę zespołową.

  • Wywiad z Józefem Franczokiem i Marcinem Kolanusem z pracowni PORT

    O hałasie wizualnym, projektowaniu dla dzieci i sztucznej inteligencji - wywiad z Józefem Franczokiem i Marcinem Kolanusem z pracowni PORT

    Józef Franczok i Marcin Kolanus z wrocławskiej pracowni PORT opowiadają o swojej pracy i misji, jaką jest wprowadzanie wartości dodanej do życia użytkowników.

  • Klubopiekarnia WODA na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Projekt ZNAMY SIĘ, arch. Paweł Tatara

    Dwie energie w Klubopiekarni WODA - o świetle z architektką Aleksandrą Majdzik z pracowni ZNAMY SIĘ

    Klubopiekarnia WODA znajduje się w dawnej kotłowni, na terenie zabytkowego kompleksu Młynów Rothera na wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Projekt tego wyjątkowego miejsca, będącego połączeniem piekarni i klubu, stworzyła pracownia ZNAMY SIĘ. Jaką rolę w ich koncepcji odegrało światło? Jak wpłynęło na atmosferę miejsca? Na te i inne pytania odpowiedziała Aleksandra Majdzik – architektka z pracowni ZNAMY SIĘ.

  • Staram się nie wpadać w schematy: wywiad z arch. Marleną Wolnik

    "Staram się nie wpadać w schematy". Wywiad z arch. Marleną Wolnik

    Marlena Wolnik, właścicielka pracowni MWArchitekci, mówi o architekturze z ogromną pasją, choć niekoniecznie w samych superlatywach. Opowiada m.in. o swojej drodze zawodowej i wizji architektury, o trudnościach, z którymi borykają się architekci w Polsce oraz o swoich dwóch projektach, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu Saint-Gobain Glass Design Award.

  • Rozmowa z Paulą Rydel, laureatką Grand Prix konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”

    Rozmowa z Paulą Rydel, laureatką Grand Prix konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”

    Jury doceniło skromną pod względem architektonicznym formę, która – jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu „pod kątem społecznym i ekologicznym jest odważna i progresywna, dzięki czemu ma szansę na rozwinięcie kultury sanitacyjnej, a nawet szerszej refleksji na temat architektury cyrkularnej o wiele lat do przodu, stając się kierunkowskazem dla przyszłego rozwoju architektury publicznej w większej skali.”

  • Rozmowa z architektami Muzeum Historii Polski, Krzysztofem Budziszem i Pawłem Grodzickim z pracowni WXCA

    Rozmowa z architektami Muzeum Historii Polski, Krzysztofem Budziszem i Pawłem Grodzickim z pracowni WXCA

    Na Cytadeli Warszawskiej powstaje jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych we współczesnej Europie. Na to niezwykłe założenie architektoniczne składają się nowe siedziby Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego. Razem z rozległym parkiem położonym na terenie dawnych fortyfikacji stworzą one miejsce kultury, pamięci i rekreacji. Za projekt odpowiada pracownia WXCA

  • Wywiad z arch. Maciejem Zuberem z pracowni Archas Design

    Wywiad z arch. Maciejem Zuberem z pracowni Archas Design

    Maciej Zuber to właściciel pracowni projektowej Archas Design. Prezes Oddziału SARP w Bielsku-Białej oraz wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Śląskiej Izby Architektów. Autor kilkudziesięciu projektów, m.in. hoteli, biur, galerii handlowych i osiedli mieszkaniowych. Współautor opracowania naukowego „BIM Standard PL” oraz autor artykułów na temat zastosowania BIM w procesach inwestycyjnych. Jest Pełnomocnikiem Zarządu Głównego SARP ds. BIM. W latach 2018-2022 zastępca przewodniczącego Zespołu problemowego ds. BIM i cyfryzacji przy Krajowej Radzie Izby Architektów Polskich. Wyróżniony honorową odznaką I stopnia Izby Architektów RP.

  • Przemo Łukasik

    Łukasik: Pandemia zmieniła myślenie o architekturze. Projektowanie to dziś multitasking

    - Domeną współczesności jest dynamiczna zmiana. Dlatego w architekturze szukamy dziś uniwersalności i roztropności. Nie mamy jednego sprawdzonego scenariusza na rozwój miasta, nie oferujemy standardowej konstrukcji dla mieszkań czy biur. Obiekt musi pełnić funkcję bieżącą, ale być możliwie otwarty na nieokreśloną przyszłość – mówi Przemo Łukasik, architekt i współtwórca pracowni Medusa Group.

  • Determinacja do przekraczania granic – spotkanie z pracownią Boris Kudlička with Partners

    Determinacja do przekraczania granic – spotkanie z pracownią Boris Kudlička with Partners

    Architekt i scenograf Boris Kudlička śmiało operuje artystyczną wrażliwością, instynktem, odważnymi pomysłami i podejściem do projektowania opartym na współpracy – cechami, które odpowiadają za wyjątkowość i spójny charakter pracowni Boris Kudlička with Partners. Po latach pracy w teatrze i operze, w 2018 roku założył studio, które stale ewoluuje, przyciągając mocą opowiadania historii budujących emocje i nową tożsamość miejsc. Bez względu na rozmiar, styl lub złożoność inwestycji, trudno nie zachwycić się stymulującymi zmysłowo wnętrzami i złożoną architektoniczną narracją, jaką prowadzą z przestrzenią Boris Kudlička, Weronika Libiszowska, Rafał Otłog i ich zespół.

  • Architektura pierwszej potrzeby. Rozmowa z arch. Aleksandrą Wasilkowską

    Architektura pierwszej potrzeby. Rozmowa z arch. Aleksandrą Wasilkowską

    W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele elementów, które są traktowane po macoszemu – zarówno przez włodarzy miast, jak i architektów. Tymczasem również one – toalety publiczne, bazary czy wysypiska śmieci – zasługują na uwagę, ponieważ są nam niezbędne w życiu codziennym. Aleksandra Wasilkowska od dwudziestu lat koncentruje się właśnie na takich obiektach. Zaprojektowała m.in. Warszawskie Toalety Publiczne, przyjazne dla opiekunów z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Architektka zasiada w jury 25. edycji Konkursu Geberit „Projekt Łazienki”.

  • Świat designu jest na rozdrożu. Rozmowa z Tomkiem Rygalikiem

    Świat designu jest na rozdrożu. Rozmowa z Tomkiem Rygalikiem

    Tomek Rygalik, jeden z najbardziej uznanych polskich projektantów, od lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Niedawno do listy swoich osiągnięć dopisał kolejny ważny punkt – profesurę na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach. Jako pierwszy obcokrajowiec objął tam Katedrę Projektowania Mebla. Po kilku miesiącach pobytu w Finlandii opowiada o swoich wrażeniach na temat fińskiego stylu życia, pracy na jednej z najlepszych uczelni na świecie, wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi projektantami oraz o aktywnościach zawodowych w Polsce związanych m.in. ze Studio Rygalik, DesignNature i Łódź Design Festival.

  • Pan Stanisław Marchewka, prezes firmy

    Spotkanie tradycji z nowoczesnością - wywiad z prezesem firmy MARCHEWKA

    O wyznaczaniu nowych trendów w architekturze, roli rzemiosła stolarskiego, a także o… miłości w kontekście naturalnych wyrobów drewnianych rozmawiamy z prezesem firmy MARCHEWKA Panem Stanisławem Marchewką.

  • Design, który niesie zmianę. Rozmowa z Ingrid van der Wacht

    Design, który niesie zmianę. Rozmowa z Ingrid van der Wacht

    O tym, dlaczego przyszłość jest naszym wspólnym projektem i czy może być perfekcyjna, rozmawiamy z Ingrid van der Wacht, facylitatorką i specjalistką ds. komunikacji od lat pracującą dla Dutch Design Foundation – organizatora Dutch Design Week, a także jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival.

  • Maja Ganszyniec / make me!, fot. Aleksandra Pawłowska

    Wywiad z Mają Ganszyniec: W designie jest miejsce na eksplorację i racjonalną produkcję

    O różnych podejściach projektowych, przepisie na sukces i znaczeniu konkursów w pracy projektantów i projektantek rozmawiamy z Mają Ganszyniec, jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival.

  • Wywiad z architektem Pawłem Nadukiem, właścicielem 77STUDIO architektury

    Wywiad z architektem Pawłem Nadukiem, właścicielem 77STUDIO architektury

    – Projektowany obiekt nigdy nie jest przedmiotem zawieszonym w próżni. Zawsze jest ulokowany w jakimś środowisku przyrodniczym. Uważamy, że z tym środowiskiem ma współistnieć, współtworzyć go, bez względu na to, czy ma służyć do mieszkania, pracy czy produkcji – mówi architekt Paweł Naduk.

  • Wszystko trzeba zaprojektować - wywiad z arch. Bogdanem Kulczyńskim

    Wszystko trzeba zaprojektować - wywiad z arch. Bogdanem Kulczyńskim

    Laureat tegorocznej Honorowej Nagrody SARP, architekt Bogdan Kulczyński, od ponad trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają osiedla mieszkalne i prywatne rezydencje, a także projekty obiektów użyteczności publicznej, takie jak restauracje czy hotele. W rozmowie opowiada o swojej drodze kariery, realizacjach, z których jest najbardziej dumny, a także o tym, co każdy początkujący architekt powinien wziąć sobie do serca.

  • Maja Ganszyniec, przewodnicząca jury konkursu Paradyż Designers: w projektowaniu ważna jest adekwatność

    Maja Ganszyniec, przewodnicząca jury konkursu Paradyż Designers: w projektowaniu ważna jest adekwatność

    Trwa II edycja konkursu Paradyż Designers (paradyz.com/konkurs) dla architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych na najlepszy projekt wnętrza z kolekcją Neve Creative Ceramiki Paradyż. Na czym polega zrównoważone projektowanie, dlaczego warto brać udział w kreatywnych konkursach oraz na co będą zwracać uwagę jurorzy, mówi przewodnicząca jury konkursowego, Maja Ganszyniec, autorka kolekcji Neve Creative.

  • Projektant musi pamiętać o poznaniu siebie – rozmowa z jurorką Antalis Interior Design Award

    Projektant musi pamiętać o poznaniu siebie – rozmowa z jurorką Antalis Interior Design Award

    Do końca stycznia trwa nabór zgłoszeń do Antalis Interior Design Award (AIDA) – konkursu dedykowanego architektom, projektantom wnętrz, grafikom, drukarzom i studentom. Laura Pietrușel, architektka wnętrz z Rumunii, opowiedziała nam o swojej drodze od tytułu laureatki AIDA do jurorki konkursu, oczekiwaniach w branży wnętrzarskiej i radach dla młodego pokolenia projektantów.

  • Dom jak BMW X5. Wywiad z Gawłem Biedunkiewiczem

    Dom jak BMW X5. Wywiad z Gawłem Biedunkiewiczem

    - Dom typu premium jest jedynym obiektem w tej kategorii produktów, którego nie da się nabyć w sposób komfortowy. Postanowiliśmy to zmienić, oferując możliwość zakupu domu prefabrykowanego z „wyższej półki” w warunkach bezstresowych, wraz z całościową obsługą wysokiej jakości. Pragniemy być postrzegani jako dostawcy komfortowej usługi premium, której dotąd na polskim rynku budowlanym nie było – na temat autorskiej koncepcji budownictwa rezydencjonalnego rozmawiamy z architektem Gawłem Biedunkiewiczem, współwłaścicielem szczecińskiej firmy Nowa Norma.

  • Plac Pięciu Rogów

    Plac Pięciu Rogów - wywiad z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim

    „Jako codzienni użytkownicy tej przestrzeni pozostajemy wrażliwi na to, jak ona działa. Podziwiamy, jak wlewa się w nią życie, jak ludzie zaczynają z niej korzystać. Obserwujemy, jak plac wchodzi w krwioobieg miasta i staje się sceną miejskiego życia” – na placu Pięciu Rogów spotykamy się ze współautorami jego rewitalizacji: Martą Sękulską-Wrońską z pracowni WXCA i architektem współpracującym – Michałem Kempińskim.

  • Konkurs SAW. Robert Majkut: chcemy pokazać, że warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach

    Konkurs SAW. Robert Majkut: chcemy pokazać, że warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach

    Trwa etap zgłoszeń do konkursu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Przy tej okazji Robert Majkut, przewodniczący jury, opowiedział o mechanizmach rządzących światem konkursów, o kwestiach, na które zwracają uwagę jurorzy oraz o sprawach najważniejszych z perspektywy uczestników.

  • ŁDF 2022 - make me - Urban Coolspot Project - Julia Sulikowska, Polska

    „Projektanci nie zmienią świata w pojedynkę”. Wywiad z Julią Sulikowską

    O odpowiedzialności klimatycznej projektantów, poglądzie na współczesny design oraz różnicach w podejściu do przestrzeni publicznej w Polsce i Niemczech rozmawiamy z Julią Sulikowską, projektantką wyróżnioną 1. miejscem za Urban Coolspot Project w konkursie „make me!” podczas tegorocznego Łódź Design Festival.

  • Dla każdego wnętrza szukam innych form. Wywiad z arch. Agnieszką Glazą-Joachimowską

    Dla każdego wnętrza szukam innych form. Wywiad z arch. Agnieszką Glazą-Joachimowską

    - Wszyscy posiadamy i wozimy ze sobą różne rzeczy. Dlatego zaprojektowane wnętrze nie może być przeładowane. Uważam, że powinno wręcz pozostać minimalnie niedomknięte. Komponuję przestrzeń tak, żeby mieszkańcy mieli możliwość „umeblowania jej” własnym życiem - mówi Agnieszka Glaza-Joachimowska, główna projektantka oraz właścicielka renomowanej gdańskiej pracowni Glaza Interiors, która od 20 lat realizuje wnętrza dla najbardziej wymagających trójmiejskich klientów.

  • Edge House - for. archiwum Mobius
  • Tomasz Malkowski i Robert Konieczny

    Wywiad z autorami „Archiprzewodnika po Polsce” – Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim

    Jaka jest polska architektura współczesna? Pytamy o to architekta Roberta Koniecznego, autora takich słynnych budynków jak Arka w Brennej czy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, oraz Tomasza Malkowskiego, krytyka architektury i publicystę. Wspólnie napisali „Archiprzewodnik po Polsce” – pierwszą tak obszerną monografię poświęconą dziełom polskiej architektury ostatnich dekad. Powstała książka nie tylko dla specjalistów – pełna wielkoformatowych zdjęć, ciekawych rozmów, która jest przystępna i ma szansę na szeroką popularyzację polskiej architektury.

  • 1 miejsce w kategorii MIESZKANIE/DOM

    Sztuka jest dopełnieniem architektury. Wywiad z Adamem Pulwickim z pracowni PULVA

    - Promowanie twórczości artystycznej zawsze było istotnym elementem budującym tożsamość marki PULVA. Ale osób i instytucji, które cechuje takie podejście jest w naszym kraju za mało. Żyjemy w świecie pozbawionym wrażliwości i otwartości na sztukę, na jej realną, pozamaterialną wartość - mówi architekt wnętrz Adam Pulwicki, właściciel oraz główny projektant znanej poznańskiej pracowni i wielowymiarowy człowiek: pasjonat wysokogórskiej wspinaczki, jogin, meloman, skrzypek. Wystudiowany i zarazem autentyczny. Spójny i konsekwentny w swojej ascetycznej estetyce.

  • Dom w symbiozie z naturą

    „Architekt to człowiek z misją” – wywiad z Aleksandrem Jankowskim

    Aleksander Jankowski studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Ten ceniony w branży architekt wnętrz, od ponad dwudziestu lat wspólnie z Agatą Opyrchał, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzi autorską pracownię JIO, specjalizującą się w projektach kubatury i wnętrz wysokobudżetowych domów jednorodzinnych i apartamentów. Członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, współodpowiedzialny za organizację i realizację inicjatyw szkoleniowych dla architektów zrzeszonych w SAW, opowiedział nam o etyce w pracy architekta, miejscu sztuki w projektach pracowni i wyzwaniach, stojących przed branżą.

  • Przede wszystkim oszczędzajmy - wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys

    Przede wszystkim oszczędzajmy - wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys

    Odpowiedzialność za środowisko naturalne i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń ma ścisły związek z branżą budowlaną. Projektując toaletę publiczną możemy zaoferować bardzo wiele w zakresie zrównoważonego, odpowiedzialnego budownictwa - przekonuje Agnieszka Kalinowska-Sołtys - wiceprezes SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu, członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland i partner w APA Wojciechowski Architekci, z którą rozmawiamy na temat tegorocznej edycji konkursu KOŁO.

  • 24. edycja konkursu na projekt łazienki

    Znaleźć coś, czego jeszcze nie ma: wywiad z Martą Sękulską-Wrońską

    O cyklu wykładów „WODA: W CENTRUM” firmowanych przez SARP - w którym pełni funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego - oraz subiektywnie o wyzwaniach tegorocznej edycji konkursu KOŁO na projekt łazienki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Paweł Jaskanis, Fot. Iwona Dziuk

    Konkurs KOŁO. Wywiad z Dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

    Rozmowa z panem Pawłem Jaskanisem, który od 2002 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - historykiem sztuki, archeologiem, muzealnikiem, specjalistą w zarządzaniu ochroną zabytków i opieką nad nimi, a także jurorem reprezentującym instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.