architektura na świecie

 • Sklep Apple na Manhattanie

  Flagowy sklep Apple na Manhattanie ponownie otwarty. Szklana kostka na nowo od Foster + Partners

  19 września otwarto ponownie sklep Apple przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Za koncepcję przebudowy odpowiada biuro Foster + Partners. Z architektami ściśle współpracował Jonathan Ive - były główny projektant firmy Apple.

 • Savarin w Pradze. Proj. Heatherwick Studio

  Heatherwick Studio zaprojektuje kompleks budynków w czeskiej Pradze

  Heatherwick Studio, prowadzone przez Thomasa Heatherwicka, zaprezentowało swój nowy projekt, który powstanie w sercu historycznej Pragi. Na powierzchni 15 000 metrów kwadratowych powstaną biura, sklepy i zielona przestrzeń publiczna.

 • Ścieżka rowerowa w koronach drzew w Belgii. Proj. Burolanschap i Gregorio & Partners

  Ścieżka rowerowa w koronach drzew

  Na terenie belgijskich lasów Bosland (blisko granicy z Holandią) powstała nietypowa ścieżka rowerowa w koronach drzew. Ustawiona na szeregu kolumn kładka, wznosi się kilkanaście metrów nad ziemią.

 • Pawilon The Twist w Muzeum Sztuki Współczesnej Kistefos. Proj. BIG

  The Twist od BIG już otwarty - pawilon jak nowoczesna rzeźba

  We wrześniu 2019 r. w norweskim muzeum Kistefos otwarty został nowy pawilon "The Twist". Jego architektoniczna, skręcona forma prezentuje idealne połączenie industrialnego charakteru miejsca ze sztuką współczesną. Projekt powstał w pracowni BIG - Bjarke Ingels Group.

 • Schronienia dla pszczół w billboardach McDonald's

  Hotele dla pszczół na billboardach McDonald's

  W Szwecji billboardy McDonald's nie tylko reklamują popularną sieć - są także schronieniem dla pszczół. Akcja powstała we współpracy z agencją kreatywną NORD DBB i firmą JCDeaux.

 • Catherine Huang

  Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]

  Catherine Huang dołączyła do BIG w 2007 r. a partnerem została w 2018 r. Pracowała przy takich projektach jak duński pawilon na Shanghai Expo 2010, energooszczędny wieżowiec Shenzhen Energy HQ czy sprzyjający energooszczędności masterplan dla Toronto. Współtworzyła również projekty mieszkaniowe w Kopenhadze i Sztokholmie i na Tajwanie. Tylko nam odpowiedziała o pracy w BIG, duńskim sposobie projektowania i wyzwaniach, które stoją przed architektami.

 • Projekt Legacy

  10 obiektów od 10 wpływowych osób ze świata kultury - projekt Legacy

  Jakie przedmioty przedstawiciele londyńskich instytucji kultury chcieliby podarować najbliższym? Wspólnie z wpływowymi projektantami stworzyli wyjątkowe obiekty z czerwonego dębu amerykańskiego pod wspólnym hasłem „Legacy” (Dziedzictwo). Efekty ich działań można już oglądać na Festiwalu Designu w Londynie.

 • Muzeum Bauhausu w Dessau

  Muzeum Bauhausu w Dessau już otwarte

  8 września w Dessau otwarto Muzeum Bauhausu. Budynek, zaprojektowany przez hiszpańską pracownię Addenda Architects, stanął w samym centrum miasta - około 1,5 km od słynnych zabudowań szkoły.

 • The Mountain. Proj. BIG Architects

  Bjarke Ingels - na czym polega fenomen założyciela BIG Architects?

  Jaki powinien być główny cel architektury? Czy jest to stawianie budynków coraz wyższych, większych i bardziej zdumiewających? A może wykorzystywanie nowych technologii i materiałów, o których nikt wcześniej nie pomyślał? Duńskie studio architektoniczne BIG Architects i jego założyciel, Bjarke Ingels, proponują zupełnie inne podejście do tematu. Architektura, według ich definicji, to połączenie sztuki i nauki, a jej głównym zadaniem jest dopasowanie zarówno pojedynczych budynków, jak i całych miast do sposobu, w jaki chcemy żyć. Proste i genialne zarazem. Obecnie Bjarke Ingels bada, jak chcą żyć ludzie w Warszawie, tworząc swój pierwszy projekt w Polsce.

 • fot.Steven Vance,CC BY 2.0

  Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości

  Pod koniec lat 50. pojawiły się technologie umożliwiające wysłanie pierwszych sztucznych satelitów poza orbitę okołoziemską. Cały świat fascynował się możliwościami podboju kosmosu, a jednym z efektów tego zjawiska były liczne budowle o futurystycznych kształtach. Myślano, że tak zmieni się architektura, a ludzie przeniosą się do świata rodem z filmów science-fiction.

 • Pergola w Tokio w Toranomon-Azabudai. Proj. Studio Heatherwick

  Studio Heatherwick zaprojektowało gigantyczną pergolę w Tokio

  W Tokio ruszyła budowa nowej dzielnicy Toranomon-Azabudai. Pierwszym budynkiem będzie gigantyczna pergola, zaprojektowana przez Studio Heatherwick.

 • Restauracja Spice Garden. Proj. Malherbe Rust Architects

  Spice Garden - restauracja pełna aromatycznych przypraw

  Posiłki serwowane w ogrodach kwiatowych nie są niczym nadzwyczajnym, ale podane wśród pnączy aromatycznych przypraw rosnących wokół stołu i „zaglądających” do talerzy, smakują inaczej. Restauracja Spice Garden powstała w hotelu Babylonstoren, w miejscowości Simondium w dystrykcie Cape Winelands w Republice Południowej Afryki. Jej zadaniem jest także przypomnienie historii tego miejsca.

 • Instytut Salka po renowacji, projekt: Louis Kahn

  Instytut Salka autorstwa Louisa Kahna [IKONY ARCHITEKTURY]

  Instytut Salka w Kalifornii to ikona architektury z betonu, wody i trawertynu. Budynek autorstwa Louisa Kahna wybudowany w latach 60. XX wieku, kilka lat temu przeszedł gruntowną renowację.

 • Hotel Mercure Budapest Buda

  Hotel Mercure Budapest Buda przeszedł metamorfozę. Nowe wnętrza zaprojektowała polska pracownia

  Architekci z pracowni Tremend odmienili wnętrza hotelu Mercure Budapest Buda w Budapeszcie. Połączyli stare elementy wyposażenia z nowoczesnymi elementami, tworząc oryginalną i ciekawą przestrzeń.

 • Penthouse’u One - 11 w Mediolanie. Proj. Zaha Hadid Architects

  Apartament w Mediolanie od Zaha Hadid Architects

  One-11 to ogromny dwupoziomowy apartament w Mediolanie, zaprojektowany przez architektów z pracowni Zaha Hadid Architects. Króluje tu geometria, która łączy elementy wystroju; począwszy od mebli, po przykuwający wzrok parkiet, wykonany z nieregularnych, trapezoidalnych elementów.

 • Kālida Sant Pau w Barcelonie. Proj. Miralles Tagliabue EMBT

  Nowy ośrodek wsparcia dla pacjentów onkologicznych w Barcelonie. Nowoczesna architektura i naturalne drewno

  W Barcelonie, zaledwie kilka kroków od oddziału onkologicznego szpitala Sant Pau, powstał ośrodek Kālida Sant Pau. To miejsce, w którym chorzy na raka pacjenci, rodziny i opiekunowie mogą mieć zapewnione wsparcie. Nowoczesny budynek został zaprojektowany przez Benedettę Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue EMBT, a projekt wnętrza stworzyła Patricia Urquiola. Na elementach fasady i na pergoli pojawia się tulipanowiec amerykański - piękne naturalne drewno ufundowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC) .

 • Widokowe rusztowania wokół katedry Notre Dame w Paryżu. Proj. Soltani+LeClercq

  Widokowe rusztowania wokół katedry Notre Dame

  Jak będą przebiegać prace podczas odbudowy symbolu Francji - katedry Notre Dame? Amerykańska pracownia Soltani + LeClercq stworzyła projekt umożliwiający podglądnie robót.

 • Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao. Proj. Foster + Partners.

  Nowe Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao od Foster + Partners

  W centrum Bilbao (Hiszpania) brytyjski architekt Norman Foster postawi "pływającą" galerię sztuki. Jego projekt wygrał międzynarodowy konkurs na renowację i powiększenie Muzeum Sztuk Pięknych.

 • Hotel na klifie Preikestolen. Proj. Hayri Atak Architectural Design Studio.

  Hotel na norweskim klifie z basenem zawieszonym nad urwiskiem

  Wydrążony w skale norweskiego klifu hotel to projekt Hayri Atak Architectural Design Studio. Największe wrażenie robi wybiegający daleko poza krawędź urwiska basen.

 • Tańczący dom w Pradze.

  Tańczący dom w Pradze - pomost między epokami [IKONY ARCHITEKTURY]

  Jest jedną z ikon współczesnej architektury. W 1996 r. "Tańczący dom" w Pradze otrzymał wyróżnienie od amerykańskiego czasopisma "Time" i pierwsze miejsce w kategorii design roku.

 • The Coral - domowa hodowla alg. Proj. Hyunseoka An

  The Coral - domowa hodowla alg. Dla zdrowia i czystego powietrza

  Szesnaście kubików zawieszonych na ścianie, każdego dnia zmieniające odcień zieleni, to The Coral - koncept założyciela koreańskiego studia projektowego Ulrim, Hyunseoka An na zrównoważoną i bogatą dietę oraz poprawę jakości powietrzna w naszym mieszkaniu. Wewnątrz kubików rosną bowiem algi.

 • Zielona Wyspa w Mae Sot. Proj. Estudio Cavernas.

  Zielona Wyspa w Tajlandii dla imigrantów z Mjanmy. Mieszkańcy zbudowali ją sami

  W Mae Sot w Tajlandii powstała "Zielona Wyspa", miejsce, w którym gromadzi się społeczność wioski - imigranci z Mjanmy. Konstrukcja została wzniesiona wyłącznie z miejscowych materiałów i przez samych mieszkańców.

 • Restauracja Garden Hotpot w Chengdu. Proj. MUDA-Architects.

  Ukryta w lesie restauracja - wije się dookoła jeziora

  Na obrzeżach Chengdu (Chiny) w lesie eukaliptusowym znajduje się niezwykła restauracja, zaprojektowana przez pracownię MUDA-Architects. Nazwa restauracji - Garden Hotpot, określa zarówno architekturę, jak i specjalizację.

 • Platforma obserwacyjna flamingów w rezerwacie Al Wathba (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Proj. AIDIA STUDIO

  Platforma do obserwacji flamingów niedaleko Abu Zabi. Zaprojektowało ją polsko-meksykańskie biuro

  W lipcu 2019 r. podano wyniki międzynarodowego konkursu na projekt platformy obserwacyjnej flamingów w rezerwacie Al Wathba (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Drugie miejsce zajął koncept polsko-meksykańskiego niezależnego biura projektowego AIDIA STUDIO z siedzibą w Londynie.

 • Pawilon przed Notre-Dame. Proj. Gensler.

  Tymczasowy pawilon przed katedrą Notre Dame w Paryżu

  Zaprojektowany przez pracownię Gensler transparentny pawilon z ruchomymi panelami, stanąłby przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Byłoby to miejsce, w którym odbywałyby się nabożeństwa, targi, wystawy i spektakle.

 • Wyróżniony projekt kaplicy dla społeczności Rukomo - Rwanda Chapel. Proj. pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski

  Polscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy w Rwandzie

  Pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy dla społeczności Rukomo - Rwanda Chapel

 • Bedolla - dom w Meksyku. Proj. p + 0 arquitectura

  Dom z betonu i kamieni. Bedolla od p+0 arquitectura

  Prosta forma, surowy beton połączony z kamieniami z lokalnych kamieniołomów i szkło. Ten dom w górach w Meksyku robi spore wrażenie.

 • Ehemalige Postbank Karree w Monachium. proj. Herzog & de Meuron

  Biurowiec w centrum Monachium od Herzog & de Meuron. W środku powstanie "miejski las"

  Herzog & de Meuron przygotowali projekt przebudowy dawnego biurowca w centrum Monachium. Otwarty, pełen roślin dziedziniec ma być "zielonym magnesem" przyciągającym w to miejsce mieszkańców i turystów.

 • Kolejna bryła Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Proj. OMA

  OMA rozbuduje Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku

  Oryginalna bryła projektu pracowni OMA, stanie tuż obok ukończonego w 2007 roku budynku zaprojektowanego przez architektów z SANAA. Jak za kilka lat prezentować się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku?

 • Ścieżka Perspektyw w Austrii. Proj. Snochetta

  Snochetta zaprojektowała platformy widokowe Alpach. Symbioza natury i architektury

  Ścieżka Perspektyw to najnowsza realizacja norweskiej pracowni architektonicznej Snohetta. Powstała ona w Austrii, na terenie masywu Nodkette nieopodal Innsbrucku.