Bryła w świecie

 • Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]

  Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]

  Z wybitnym architektem Helmutem Jahnem twórcą takich budynków jak: Sony Center w Berlinie, siedziba Unii Europejskiej, State of Illinois Centre w Chicago czy apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie - rozmawia Marzena Mróz. <br>

 • Willa w Jordanii [PROJEKT]

  Willa w Jordanii [PROJEKT]

  Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.

 • Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

  Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

  Let's talk about garbage to projekt autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny prezentowany podczas 15. Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Polacy zostali zaproszeni do współtworzenia wystawy głównej mieszczącej się w Arsenale. Po Wenecji projekt będzie pokazywany w Parlamencie Europejskim, następnie przyjedzie do Polski.

 • Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

  Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

  Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie.

 • Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

  Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

  "Miasto przestało istnieć" - tak często brzmi pierwszy komunikat korespondentów z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi. A jednak większość miast podnosi się z gruzów. Wolniej lub szybciej, z lepszym lub gorszym skutkiem. Katastrofa zawsze niszczy dawną zabudowę, przerywa historyczną ciągłość miasta. Ale czasem, gdy gruzy zostaną uprzątnięte, bywa postrzegana jako szansa na stworzenie miasta lepszego, nowocześniejszego.

 • Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

  Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

  Nowocześnie, czyli jak? Przedstawimy ewolucje funkcjonalnych rozwiązań kuchennych zaczynając od XIX wieku, a kończąc na nowinkach technologicznych z początku XXI wieku wpisujących się w najnowsze trendy w światowym designie.

 • Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

  Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

  Świat masowo buduje muzea, które nie służą już tylko sztuce - można w nich oglądać samochody, komiksy, szkło, a nawet drzewa. Budynki te często same stanowią niezwykle interesujące eksponaty. Zobacz najciekawsze z nich

 • Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

  Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

  W latach 70. i 80. w krajach bloku wschodniego zaczęły wyrastać niesamowite futurystyczne gmachy: w kształcie statków kosmicznych albo świątyń pozaziemskich cywilizacji. Kuriozalne budynki od lat fotografuje ich pasjonat - francuski fotograf Frederic Chaubin

 • Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

  Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

  Robert Majkut zaprojektował kino Mori w moskiewskim obiekcie Kuntsevo. Cały kompleks powstał w znanej pracowni architektonicznej Jerde Design. Punktem wyjścia do stworzenia linii stylistycznej wnętrza było malarstwo Kazimierza Malewicza.

 • Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]

  Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]

  Brutalizm - surowa, monumentalna architektura. Masa szarego betonu górująca nad otoczeniem. Groźna bryła przypominająca fortecę. Śmiałe linie. Zacieki na fasadzie i widoczne odciski szalunków. Taka właśnie jest architektura brutalizmu. Pochodzenie nazwy wydaje się łatwe do odgadnięcia. Brutalistyczne budynki brutalnie obchodzą się z otaczającą przestrzenią. Ale w rzeczywistości termin pochodzi od francuskiego béton brut, czyli surowego betonu. Materiał ten architekci brutalizmu uznali za piękny i autentyczny. Nurt, zainspirowany późnymi projektami Le Corbusiera, przypadł do gustu wielu brytyjskim architektom tworzącym po II wojnie światowej. Beton stał się nie tylko materiałem budowlanym, lecz także elementem decydującym o zewnętrznym wyglądzie budynków. Ale mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa, którzy w latach 60. i 70. byli świadkami prawdziwej brutalistycznej ofensywy, dość sceptycznie odnieśli się nowego nurtu. Brutalizm nie pasował do wiktoriańskich domów i herbatki o piątej po południu. Surowy beton niezbyt dobrze starzał się w angielskiej mżawce. Jednak dziś, kiedy los wielu brutalistycznych budynków jest niepewny, ta bezkompromisowa architektura znajduje coraz więcej obrońców. Może wcale nie jest tak nieprzystępna i antyludzka jak wydaje się na pierwszy rzut oka? Przed Wami 10 ikon brytyjskiego brutalizmu.

 • "Adrichalim. Architekci": pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy. [KSIĄŻKA]

  "Adrichalim" to książka przybliżająca osiągnięcia architektów, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i projektowali na terenie Izraela i Palestyny. Leksykon opatrzony jest szkicami wykonanymi przez młodych polskich architektów, to oni również opisują prace i życiorysy żydowskich twórców. To pierwsza publikacja przedstawiająca ten temat polskim czytelnikom.

 • Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

  Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

  Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

 • 10 wieżowców Donalda Trumpa

  10 wieżowców Donalda Trumpa

  Zanim Donald Trump zapragnął zamieszkać w Białym Domu zbudował niejeden drapacz chmur. Rozsiane po całym świecie wieżowce nietrudno odnaleźć, każdy bowiem nosi jego nazwisko. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli sygnowanych nazwiskiem kandydata na amerykańskiego prezydenta jest pokryty 24-karatowym złotem hotel w Las Vegas. Budowle stworzone przez firmę deweloperską Donalda Trumpa rozsiane są po całym świecie: znajdziemy je w Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Filipinach. Przedstawiamy dziesięć z nich.

 • Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

  Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

  Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

 • Różowy mur na granicy USA i Meksyku. Pomysł Donalda Trumpa wizualizacja Estudio 3.14

  Różowy mur na granicy USA i Meksyku. Pomysł Donalda Trumpa wizualizacja Estudio 3.14

  Różowy mur zaprojektowany w meksykańskiej pracowni Estudio 3.14 to pełna ironii architektoniczna odpowiedź na pomysł Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedział budowę muru na granicy z Meksykiem w celu zahamowania napływu imigrantów.

 • Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

 • Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

  Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

  Nowy budynek Tate Modern powiększa dotychczasową przestrzeń wystawienniczą o 60 procent. Projekt dynamicznej, piramidalnej bryły powstał w pracowni Herzog & de Meuron. Ciemna cegła nawiązuje do charakteru modernistycznej elektrowni zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta, natomiast skręcona wieża ze ściętymi pod kątem ścianami operuje nowoczesną formą wyznaczając wyraźną różnicę między starą a nową częścią kompleksu.

 • Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

  Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

  Coraz częściej pokazujemy projekty domów, które w części frontowej pozbawione są okien. Architekci tłumaczą takie rozwiązania chęcią uproszczenia bryły, uzyskaniem klarownego rysunku całości i oddzieleniem domu od otoczenia, w taki sposób, by zapewnić prywatność mieszkańcom. Czy to odwracanie się budynków od ulic, zamykanie frontów można odczytać jako znak czasu?

 • Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu

  Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu

  jj

 • Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

  Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

  The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Termin ukończenia budowy przewidziano na 2020 rok. W tym samym roku ma zostać oddany do użytku Jeddah Tower w mieście Dżudda. Wysokość wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć 1000 metrów. Jeśli The Tower w Dubaju będzie pierwszy to na jakiś czas stanie się najwyższym budynkiem świata. Wyścig trwa.

 • Od paleniska do kuchni otwartej na salon. Jak zmieniała się kuchnia? [Historia pomieszczenia]

  Od paleniska do kuchni otwartej na salon. Jak zmieniała się kuchnia? [Historia pomieszczenia]

  jj

 • Przebudowa Santiago Bernabéu. Jak zmieni się stadion Realu Madryt?

  Przebudowa Santiago Bernabéu. Jak zmieni się stadion Realu Madryt?

  Istnieje szansa, że już niedługo rozpocznie się zapowiedziana w styczniu 2014 roku przebudowa jednego z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na świecie. Słynny Santiago Bernabéu zyska nową formę, a jego elewacja zmieni się nie do poznania. 11 października Florentino Pérez wraz z burmistrz Madrytu Manuelą Carmeną przedstawił na konferencji prasowej nowe porozumienie dotyczące przebudowy stadionu. Zaprezentowano znane już wcześniej wizualizacje wykonane przez GMP Architekten-L35-Riba. Jednak zapowiadane są zmiany w projekcie architektonicznym. Jak bardzo będą się różnić od przyjętej wersji?

 • Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha

  Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha

  Paulo Mendes da Rocha, brazylijski architekt wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Pritzkera, Oscarem w dziedzinie architektury oraz najważniejszym europejskim wyróżnieniem nagrodą Miesa van der Rohe został uhonorowany w zeszłym tygodniu złotym medalem przyznawanym przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów RIBA.

 • Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?

  Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?

  .

 • Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]

  Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]

  Vessel to spektakularna konstrukcja architektoniczna, która pozwoli oglądać Nowy Jork z nowej perspektywy. Zawieszona nad miastem i umieszczona pomiędzy drapaczami chmur wielokondygnacyjna, otwarta wieża intryguje. Za projektem stoi londyńskie biuro Thomasa Heatherwicka.

 • London Design Festival - architektura, która się uśmiecha

  London Design Festival - architektura, która się uśmiecha

  "The Smile" autorstwa Alison Brook, to nowa atrakcja Londynu, która powstała w ramach London Design Festival. Rzeźbiarska forma architektoniczna pojawiała się w przestrzeni miejskiej na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts. Na stronie Bryły pokazywaliśmy niedawno wizualizację projektu, teraz piszemy o jej realizacji. Po drewnianym tunelu można spacerować do 12 października.

 • Polak zaprojektował fragment miasta w Arabii Saudyjskiej

  Polak zaprojektował fragment miasta w Arabii Saudyjskiej

  Polska pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś stworzyła plan zagospodarowania i koncepcji architektonicznej wschodniego kwartału w mieście Jeddah (Dżudda) w Arabii Saudyjskiej. We wschodniej części 3,5 milionowego, dynamicznie rozwijającego się miasta ma powstać dziesięć 17-kondygnacyjnych apartamentowców, a w ich okolicach centrum sportu, pasaż handlowy oraz supermarket. Z najwyższych pięter wieżowców rozciąga się widok na Morze Czerwone.

 • Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda

  Muzeum Kurdystanu. Niezwykły projekt Daniela Libeskinda

  Daniel Libeskind przyzwyczaił nas już do ostrych, dynamicznych i silnie ekspresyjnych kształtów swoich budynków. W tym dobrze znanym stylu zaprojektował także gmach nowego Muzeum Kurdystanu, które miałoby powstać na terenie starej cytadeli.

 • Z biurowca w inkubator High-Techu. Nowa skóra budynku z Szanghaju

  Z biurowca w inkubator High-Techu. Nowa skóra budynku z Szanghaju

  Adaptacje starych budynków do nowych celów to coraz częstsze zadanie stawiane przed architektami. Położone w centrach miast budynki z minionych lat często mają jeszcze solidną konstrukcję, ale zdążyły się już zestarzeć estetycznie. Alternatywą dla drogiego wyburzania i stawiania nowych gmachów jest ubranie istniejących budynków w nową, świeżą i atrakcyjną skórę.

 • Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?

  Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?

  Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?