architektura na świecie

  • Rozbudowa lotniska w Pradze. Proj. MVRDV

    Tak zmieni się lotnisko imienia Václava Havla w Pradze. To projekt MVRDV

    Rozstrzygnięto konkurs na projekt rozbudowy lotniska imienia Václava Havla w Pradze. Wygrała propozycja architektów z holenderskiego biura MVRDV, o nazwie „Czeskie latarnie” (ang. „The Czech Lanterns”).

  • Foster + Partners oraz BIG stworzą koncepcję zagospodarowania przestrzennego tureckiego miasta Antakya

    Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji tureckiego miasta Antakya, zniszczonego przez trzęsienie ziemi

    Pracownie architektoniczne Foster + Partners oraz BIG stworzą projekt rewitalizacji miasta Antakya w Turcji, które w lutym 2023 roku mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi. Masterplan ma zostać zaprezentowany w przyszłym roku.

  • The Spiral w Nowym Jorku. Proj. BIG

    The Spiral w Nowym Jorku. Wieżowiec z tarasami od BIG

    Wieżowiec The Spiral, projektu Bjarke Ingels Group, powstał w dzielnicy Hudson Yards w Nowym Jorku. Urzeka nowoczesnym minimalizmem i nowatorskimi rozwiązaniami fasad.

  • Zbiornik w Exercisfältetw Uppsali. Proj. White Arkitekter

    Dawny zbiornik przeciwpowodziowy w Uppsali zmienił się popularne miejsce odpoczynku i rekreacji

    W Exercisfältet w Uppsali w Szwecji architekci z pracowni White Arkitekter zmienili stary staw burzowy w nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Nowy zbiornik chroni przyrodę przed zanieczyszczoną wodą z miasta, a miasto przed powodzią.

  • Piramida w Tiranie. Proj. MVRDV

    Piramida w Tiranie zyskała nowe życie.To realizacja MVRDV

    Betonowa piramida w sercu Tirany to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Albanii. Obiekt został przywrócony mieszkańcom i zamieniony w centrum edukacji technologicznej. To realizacja architektów z holenderskiej pracowni MVRDV.

  • Modułowa nadbudowa budynku w Kopenhadze. Realizacja DMDmodular

    Modułowe nadbudowy - sposób na nową przestrzeń mieszkalną. Realizacja polskiej firmy w Kopenhadze

    Do niewielkiego kopenhaskiego biurowca z lat 80. XX w. "dobudowano" kolejne trzy piętra - przygotowane w technologii modułowej. Powstało 75 nowych mieszkań - każde z nich ma balkon lub dostęp do tarasu zewnętrznego. To realizacja podkrakowskiej firmy DMDmodular.

  • Zintegrowana z fasadą instalacja fotowoltaiczna Schüco BIPV wytwarza 70 MWh energii rocznie, co odpowiada 40% energii produkowanej przez budynek.

    Biurowiec OWP12 pod Stuttgartem - zielona elektrownia

    Nowa siedziba międzynarodowej firmy konsultingowej odzwierciedla jej filozofię biznesową opartą na zrównoważonym rozwoju, cyfryzacji, innowacyjności i efektywności. Plus energetyczny biurowiec OWP12 powstał przy zastosowaniu najnowszych technologii budowlanych w zgodzie z zasadą Cradle to Cradle.

  • Fasady budynku w atrakcyjny sposób współgrają z otoczeniem.

    ICS Symbiosis: międzynarodowa szkoła w Mediolanie

    Znana pracownia architektoniczna - Barreca & La Varra - zaprojektowała niezwykły edukacyjny obiekt, usytuowany w samym centrum biznesowej dzielnicy Porta Romana w Mediolanie.

  • W 2017 roku studio architektoniczne Meshworks ukończyło kolejny aneks, umożliwiając dodanie 15 pokoi.

    Hotel The Peech w Johannesburgu

    The Peech znajduje się w samym sercu ponad pięciomilionowego, tętniącego życiem Johannesburga, położonego niedaleko stolicy RPA, Pretorii.

  • Luksusowe wille wakacyjne w ośrodku Brinckerduyn zapewniają nowoczesny komfort w naturalnej atmosferze.

    Kurort Brinckerduyn w Holandii

    Ośrodek Brinckerduyn usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie Światowego Parku Narodowego Drents-Friese (Appelscha). Otoczony wędrującymi wydmami oraz wrzosowiskami, stanowi centralną część naturalnego świata Fresii. Kompleks obejmuje 34 domy wakacyjne, zbudowane przy współpracy z holenderskim przedsiębiorstwem Unbrick. Brinckerduyn zapewnia niezbędne udogodnienia dla wypoczynku w harmonii z przyrodą i cieszy się dużą popularnością wśród pasjonatów aktywności sportowych oraz miłośników natury.

  • Społecznie zaangażowane projekty Alejandro Araveny

    Społecznie zaangażowane projekty Alejandro Araveny

    Jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów-aktywistów na świecie, Alejandro Aravena, już we wrześniu po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Ten teoretyk i praktyk architektury zaangażowanej społecznie, na zaproszenie firmy Geberit, wygłosi dwa wykłady – w Warszawie (19 września) i Krakowie (20 września) o wymownym tytule „Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują”.

  • Metamorfoza zabytkowej willi w Zurichu projektu Boris Kudlicka with Partners

    Metamorfoza zabytkowej willi w Zurichu projektu Boris Kudlicka with Partners

    Willa Lindengut znajduje się w prestiżowej części Zurichu. To położenie wpłynęło na charakter prezentowanej realizacji. Aby zaaranżować przestrzeń o powierzchni 650 m kw., właściciele zwrócili się po pomoc do warszawskiej pracowni architektonicznej Boris Kudlicka with Partners. Z uwagi na styl budynku, który powstał na początku XX wieku, wnętrza potraktowano indywidualnie, niczym odrębne opowieści o wyjątkowej treści. W tym kontekście główną rolę odgrywają starannie dobrane meble, dywany oraz dzieła sztuki polskich artystów.

  • Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee

    Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee

    Inwestor od lat marzył o posiadaniu domu na brzegu jeziora Attersee w Austrii. Miejscowi nazywają okolicę "alpejskimi Karaibami", a turkusowe wody jeziora przyciągają wyjątkowych gości, stanowiąc źródło inspiracji dla artystów takich jak Gustav Klimt czy Gustav Mahler. Ta malownicza sceneria stała się prywatnym rajem. Budynek o ponadczasowej elegancji posiada jasne elementy podkreślające linię horyzontu, a jednym z głównych wyróżników jest zastosowanie powierzchni Dekton hiszpańskiej firmy Cosentino.

  • Kaplica Sykstyńska

    Kaplica Sykstyńska

    Michał Anioł to jeden z najwybitniejszych artystów epoki renesansu. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, zajmował się rzeźbą i malarstwem. Był również architektem i poetą. Stworzył wiele dzieł podziwianych po dziś dzień. Wśród nich są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Do malowania sklepienia kaplicy artysta przystąpił na zlecenie papieża Juliusza II i Pawła III. Praca nad freskami zajęła mu cztery lata. Na sklepieniu Michał Anioł namalował Sąd Ostateczny.

  • Budynek Bauhausu w Dessau

    Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]

    Założony w 1919 roku Bauhaus istniał zaledwie czternaście lat. Uczelnia trzykrotnie zmieniała siedzibę. Mimo wewnętrznych sporów, wrogiego nastawienia władz i braku funduszy stała się legendą. Bauhaus to symbol nowoczesnego podejścia do architektury, a obiekty stworzone przez uczniów i mistrzów inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów.

  • Stade de France

    Stade de France

    Stade de France to nie tylko jedna z najnowocześniejszych aren sportowych na świecie, ale także symbol francuskiej kultury i historii. To miejsce, które zyskało sławę dzięki wielkim wydarzeniom sportowym, ale także koncertom, ceremoniom państwowym i innym ważnym momentom w historii kraju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Stade de France?

  • Most wiszący Sky Bridge 721

    Most wiszący Sky Bridge 721

    Sky Bridge 721 to najdłuższy wiszący most wiszący na świecie. Sky Bridge 721 łączy dwa pasma górskie – Slamnik i Chlum, przecinając dolinę potoku Mlynsky.

  • Forum Romanum

    Forum Romanum

    W samym sercu Rzymu znajduje się miejsce równie starożytne, jak samo Wieczne Miasto - to Forum Romanum. Seria starożytnych kolumn i zrujnowane sklepienia świątyń świadczą o dawnej świetności Cesarstwa Rzymskiego.

  • Apsyda

    Apsyda

    Apsyda (apsyda; z gr. ἁψίς, rodzaj case ἁψῖδος – sklepienie), to półkolista, wieloboczna lub prostokątna forma konstrukcji, nakryta półkopułą lub półsklepieniem zamkniętym. Często, zwłaszcza w architekturze rzymskiej, budowana na rzucie półkola. Apsyda jest obecna zwłaszcza w architekturze sakralnej.

  • Błękitny meczet w Stambule

    Błękitny Meczet w Stambule

    Meczet sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii) jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury Stambułu. Błękitny Meczet w Stambule został wzniesiony celem przebłagania i ratowania imperium Osmanów.

  • Styl gotycki

    Styl gotycki

    Styl gotycki w to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych okresów w dziejach architektury. Powstał w XIII wieku we Francji i szybko zyskał popularność w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W architekturze gotyckiej mamy do czynienia między innymi z wysokimi katedrami, sklepieniami żebrowymi, ostrołukami, maswerkami i witrażami.

  • Nowa Niwnica - inwestycja mieszkaniowa pod Nysą
  • Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

    Drewniany budynek Spor X aspiruje do miana najbardziej ekologicznego biurowca w Skandynawii

    Spor X jest miejscem pracy przyszłości, które na nowo definiuje ideę zrównoważonego rozwoju w projektowaniu budynków. Wysoki na 10 pięter budynek powstał w ramach projektu rozwoju i zagospodarowania centrum Drammen – miejscowości oddalonej od Oslo o 41 km. Od parteru wzwyż Spor X w całości został zbudowany z litego oraz klejonego drewna, zarówno w zakresie konstrukcji, fasady, jak i całości wnętrza, a także szybów windowych, co należy do prawdziwej rzadkości.

  • Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

    Rekonstrukcja domu projektu Richarda Neutry

    W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu wykorzystano specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.

  • Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

    Realizacja A++ x Laminam w szwajcarskim Montagnola

    W pięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz, a wykorzystane w projekcie spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam stanowią idealny pomost między architektonicznym kunsztem domu, a otaczającą go naturą.

  • Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

    Twórczy wszechświat Gaudiego w Casa Batlló

    Muzeum inspiruje dzięki projektorom firmy Panasonic i spektakularnym efektom audiowizualnym.

  • Victoria Residence

    Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością

    Znane osiedle „Wodospad” w Midrand w RPA zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczne, a jednocześnie niezwykle luksusowe otoczenie.

  • Rosh Hanikra - willa marzeń w Izraelu

    Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu

    Widok na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest nieodłączną częścią prezentowanego domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą. Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.

  • Zaha Hadid i jej projekty

    Zaha Hadid: ikona współczesnej architektury

    Bycie mistrzem w jakiejś dziedzinie czasem wiąże się z uznaniem dopiero po śmierci – na kartach historii zapisało się jednak wiele postaci, które zyskały zasłużoną sławę jeszcze za życia. Przykładem takiego twórcy jest Zaha Hadid, architektka z imponującym portfolio, na które składa się ponad 900 projektów niezwykłych obiektów. Ta znana i ceniona na całym świecie przedstawicielka dekonstruktywizmu nie tylko tworzyła koncepcje wyróżniające się wizjonerstwem, jej dzieła poruszały – i zawsze będą pobudzały głębokie emocje. Zaha Hadid – które z jej projektów cieszą się największym uznaniem? Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

  • Waterfall

    Mieszkanie z wodospadem? Zobacz niezwykły projekt!

    Zapierające dech w piersiach 22-metrowe kaskady wody spadają ze ścian budynku mieszkalnego Waterfall w Australii. Ta spektakularna fasada to wynik współpracy projektantów z Cosentino, producentem wielkoformatowych spieków, w ramach realizacji luksusowego osiedla. Główną częścią składową największego wodospadu miejskiego na południowej półkuli jest fasada ze spieku kwarcowego Dekton. Za projekt odpowiedzialny jest znany architekt Koichi Tikada.