architektura na świecie
Frank Gehry projektuje biura dla wytwórni Warner Bros. Są jak góry lodowe wzdłuż autostrady
Nowa siedziba Warner Bross ma zostać otwarta w 2023 roku - w setną rocznicę założenia tej jednej z największych na świecie wytwórni filmowych. Budynki, przypominające góry lodowe, zaprojektował Frank Gehry.
Sharjah z nową biblioteką od Foster + Partners. Instytucja zdefiniowana na nowo
Biuro Foster + Partners zaprezentowało projekt biblioteki dla miasta Sharjah (pol. Szardża) w Emiratach Arabskich. Dom Mądrości będzie pełen nowoczesnych rozwiązań.
Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta
Gdy kilka lat temu pokazywaliśmy projekt Vessel - wertykalnej trasy spacerowej w Nowym Jorku, pojawiały się wątpliwości, czy projekt ma szansę na realizację. Niezwykła konstrukcja Thomasa Heatherwicka, 15 marca 2019 roku została otwarta dla publiczności.
Na tropach modernizmu: Kambodża
Modernizm był niczym rozprzestrzeniający się wirus, który błyskawicznie opanował cały świat. W Kambodży poznano go późno, bo dopiero w latach 50-tych, jednak duch nowoczesności zmieszał się tam z azjatycką tradycją. Nowa khmerska architektura, choć u podstaw ma te same założenia, którymi kierował się Mies van der Rohe, powędrowała we własnym kierunku.
Audytorium w Ravello. Oscar Niemeyer i jego betonowa mandolina
W 2010 roku ukończono budowę sali koncertowej w Ravello, zaprojektowanej przez słynnego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera. Zawieszone na skałach na wybrzeżu Amalfi audytorium, ma kształt morskiej fali albo, jak chcą niektórzy, pudła rezonansowego mandoliny.
Kubizm i rondokubizm w Czechach. Co mają wspólnego Praga i Picasso?
Malarstwo i architektura - dziedziny sztuki, które od zawsze wzajemnie się przenikały. Co może powstać z połączenia geometrycznych form oraz poszukiwania czeskiego stylu narodowego? Czeski kubizm i rondokubizm. Architekci tworzyli budynki, które zdają się "drgać" dzięki grze światła i cienia.
Wodospad pod szklaną kopułą na lotnisku w Singapurze. Jest najwyższy na świecie
Lotnisko Changi Arirport w Singapurze ma nową atrakcję - najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad ukryty pod szklaną kopułą. Zaprojektowało go izraelsko-kanadyjsko-amerykańskie biuro Safide Architects.
Green Spaceship - zielona biblioteka w Madrycie
Architekci z hiszpańskiej pracowni 3GATT zaprezentowali niedawno projekt biblioteki publicznej dla dystryktu Villaverde w Madrycie. Swój projekt nazwali "Green Spaceship". Faktycznie, nowoczesny obiekt przypomina zielony statek kosmiczny, który wylądował na jeden ze spokojnych madryckich uliczek.
Muzeum Bauhausu w Weimarze otwarte. Betonowy monolit zaprojektowała Heike Hanada
W Weimarze otwarto właśnie Muzeum Bauhausu. Niemiecka architektka Heike Hanada, zaprojektowała prostą, betonową minimalistyczną kostkę, wewnątrz której możemy oglądać przedmioty związane z historią najbardziej wpływowej szkoły artystycznej XX wieku.
Nagroda im. Miesa van der Rohe 2019: zwyciężyła przebudowa bloków w Bordeaux
Znamy wyniki konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2019. Zwyciężyła przebudowa bloków z lat 60. w Bordeaux, autorstwa trzech pracowni: Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture. Wyróżnienie Emerging Architecture Special Mention otrzymało studio BAST za projekt stołówki szkolnej E26 w Montbrun-Bocage.
Nowoczesne domy zatopione w przestrzeni
Chociaż kosztowne i ekskluzywne, nie są spektakularne. Nie przytłaczają formą. Ich zadaniem jest wtopić się otoczenie. Mają pozostać niezauważalne i wtopić się w otaczającą przestrzeń.
Oceanix City - pływające miasta od Bjarke Ingels Group
Pływające miasta, składające się z archipelagów wysp, to najnowszy projekt architektów z Bjarke Ingels Group. Oceanix City to przyszłość, czy utopia?
Ikony architektury: Bauhaus w Dessau
Gdyby nie Bauhaus i Walter Gropius współczesna architektura bez wątpienia wyglądałaby inaczej. Prezentujemy jedną z ikon architektury nowoczesnej - budynki szkoły Bauhausu w Dessau.
Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat
Szklana piramida na dziedzińcu Luwru powstała dokładnie trzydzieści lat temu. Uroczyście otwarto ją dla publiczności 29 marca 1989 roku. Aby uczcić "urodziny" piramidy, Muzeum we współpracy z Airbnb (popularną platformą krótkoterminowego wynajmu) zorganizowało konkurs, w którym do wygrania jest nocleg dla dwóch osób wewnątrz szklanej konstrukcji.
Snohetta zaprojektuje Wielką Operę w Szanghaju
Wielka Opera w Szanghaju będzie kolejnym obiektem kultury zaprojektowanym przez pracownię Snohetta. Czy przypominający wachlarz budynek z publicznym placem na dachu, stanie się nową wizytówką miasta?
The Tulip w Londynie od Foster + Partners - coraz bliżej pozwolenia na budowę
Według 152-stronnicowego raportu na temat inwestycji, wieżowiec The Tulip ma potencjał, aby stać się ikoną Londynu. Byłby to najwyższy budynek w stolicy Anglii.
Y-block z muralami Picassa w Oslo zostanie wyburzony?
Y-block w Oslo to modernistyczny budynek z 1969 roku. Zaprojektowany przez Erlinga Viksj?, ozdobiony muralami Picassa obiekt, już wkrótce może przestać istnieć.
Alternatywa dla "miasta umarłych" w Kairze. Zamieszkają w kontenerach zamiast w grobowcach
W Kairze ponad pół miliona ludzi mieszka w "mieście umarłych" - w grobowcach na największym islamskim cmentarzu. Sheltainer to projekt osiedla domów z kontenerów, dla ludzi zamieszkujących dziś kairską nekropolię
Studio Fuksas projektuje Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Jerozolimie
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Jerozolimie autorstwa pracowni Fuksas ma być największym centrum konferencyjnym na Bliskim Wschodzie. Będzie to serce City Gateway - nowej biznesowej dzielnicy miasta.
Jak pustynia i wydmy - Daniel Libeskind zaprojektował muzeum w Chile
El Dragon de Tarapaca, czyli Smok z Tarapaca - tak nazywany jest projekt muzeum w Iquique (północne Chile) autorstwa Daniela Libeskinda.
Nowoczesny dom na Słowacji autorstwa polskich architektów
To nie był łatwy projekt. Wyzwaniem było nachylenie terenu i oryginalny układ działki w stosunku do drogi. Z3Z ARCHITEKCI poradzili sobie na medal.
Under od Snohetta. Pierwsza podwodna restauracja w Europie
Restauracja Under, zaprojektowana przez pracownię Snohetta, jest pełna kontrastów - między lądem a morzem, tym co powyżej i poniżej. Między miękkim ciepłym dębowym drewnem i tkaninami a szorstką betonową fasadą, która może wytrzymać najsilniejsze burze i fale.
Domy dla dzikich zwierząt ze starych mebli IKEA
Artyści, graficy i architekci zaprojektowali schronienia dla ptaków, owadów i nietoperzy. Wykonali je ze starych mebli IKEA.
Biblioteka w Warnie od polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity
Budowa nowoczesnej biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów użyteczności publicznej w Bułgarii.
Sposób na bloki. Błyskawiczny remont w Bordeaux
Metamorfoza trzech bloków z lat 60. we francuskim Bordeaux trwała zaledwie kilka tygodni. Mieszkańcy zyskali więcej przestrzeni i światła.
Frankfurt nad Menem - architektura. Co warto zobaczyć?
Imponujący dworzec kolejowy, ogromne wieżowce i świetne muzea - co jeszcze ma do zaoferowania Frankfurt nad Menem? Sprawdzamy!
Arata Isozaki - najważniejsze realizacje
Japoński architekt Arata Isozaki otrzymał Nagrodę Pritzkera 2019. Podczas trwającej już ponad 60 lat kariery zawodowej, zrealizował wiele projektów w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Przedstawiamy kilka jego najważniejszych realizacji.
Nagroda Pritzkera 2019 - Arata Isozaki
Tegorocznym zdobywcą Nagrody Pritzkera został japoński architekt Arata Isozaki, współautor krakowskiego budynku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jego prace nie mają granic - są dialogiem między Wschodem a Zachodem. Prawdziwą sztuką przestrzeni.
Architektura Rygi. Od secesji do Zamku Światła [TOP 10]
Ryga - stolica Łotwy zamieszkana przez prawie 700 tysięcy osób. Architektura zaskakuje - znajdziemy tu zarówno średniowieczne kościoły, secesyjne kamienice, socrealistyczne molochy jak i nowoczesne budynki. Co ważne, wszystkie te miejsca położone są od siebie o "rzut beretem", wszędzie można dotrzeć na piechotę. Zapraszamy na spacer śladami najciekawszej architektury Rygi.
5 najlepszych budynków w Europie - Mies van der Rohe Award 2019
Poznaliśmy pięciu finalistów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe. W najlepszej piątce znalazły się budynki z Belgii, Hiszpanii, Albanii, Niemiec i Francji.