Bryła w świecie

 • Jak naprawić miasto? Oryginalnych pomysłów nie brakuje!

  Jak naprawić miasto? Oryginalnych pomysłów nie brakuje!

  - Po co nam te wszystkie samochody? - zastanawiają się władze Hamburga i już za 20 lat chcą całkowicie wyeliminować prywatne auta z obrębu miasta. Podobnych pomysłów nie brakuje, a wszystko po to, by ludziom w coraz bardziej zatłoczonym świecie żyło się lepiej. Zarówno entuzjastom, jak i krytykom takiego podejścia przedstawiamy kilka inspirujących inwestycji i drobnych projektów, które zmieniają oblicze współczesnych miast.

 • Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017

  Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017

  Arka Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego domu 2016 roku w prestiżowym konkursie organizowanym przez magazyn Wallpaper.

 • Modernizowanie modernizmu. Jak to robią na świecie [PRZEGLĄD]

  Modernizowanie modernizmu. Jak to robią na świecie [PRZEGLĄD]

  Sposób w jaki odbierana jest architektura modernistyczna ulega stopniowej zmianie. Topnieje grono tych, którzy widzą w niej jedynie proste pudełka ze szkła i betonu. Coraz częściej dostrzegamy wyjątkowość poszczególnych realizacji i potrzebę ich ochrony. Oto przegląd ciekawych zagranicznych przykładów restauracji modernistycznej architektury.

 • Zlin - od butów do mekki funkcjonalizmu

  Zlin - od butów do mekki funkcjonalizmu

  Gdyby nie buty, a właściwie zakłady Baty, maleńki Zlin w Czechach byłby jednym z wielu miasteczek. To właśnie rodzina Bat`a rozsławiła miasto nie tylko dzięki swemu koncernowi, ale poprzez nowoczesną rozbudowę. Stało się ono pierwszym funkcjonalistycznym miastem na świecie, o jego projektowanie starał się sam Le Corbusier

 • Torre Arcobaleno - tęczowa wieża po renowacji

  Torre Arcobaleno - tęczowa wieża po renowacji

  Od betonowej surowej konstrukcji do kolorowego symbolu Mediolanu.To historia wybudowanej w 1964 wieży kolejowej - Torre Arcobaleno. Pierwszy raz obłożoną ją mozaiką w 1990 roku. Zobaczcie, jak wygląda po renowacji przeprowadzonej w 2015 według projektu Studio Original Designers 6R5 Network.

 • Nominacje do nagrody Mies van der Rohe 2017. Najpiękniejsze polskie budynki wzniesione w ciągu ostatnich dwóch lat

  Nominacje do nagrody Mies van der Rohe 2017. Najpiękniejsze polskie budynki wzniesione w ciągu ostatnich dwóch lat

  Przedstawiamy szczęśliwą dziesiątkę, czyli polskie budynki nominowane do nagrody Mies van der Rohe 2017. Mając w pamięci sukces Filharmonii Szczecińskiej z 2015 roku trudno spodziewać się, że po raz drugi z rzędu to prestiżowe wyróżnienie powędruje do Polski. Jednak już samą nominację można uznać za sukces i nacieszyć oko świetną architekturą powstałą w Polsce na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Na szerokiej liście znalazło się 365 budynków z całej Europy, jury wybierze z niej 40 najlepszych, a w kwietniu 2017 ogłosi zwycięzcę.

 • Architektura "Gwiezdnych Wojen". Tropimy podobieństwa do istniejących budynków i projektów

  Architektura

  Zobaczcie niezwykłe architektoniczne podobieństwo filmowej fikcji i otaczającej nas rzeczywistości. Motywem przewodnim przygotowanego zestawienia jest architektura pojawiająca się w słynnej sadze "Gwiezdne Wojny". Prezentujemy zarówno budynki, które mogły być inspirowane filmem oraz realizacje architektoniczne mogące służyć za wzorzec do budowy filmowego uniwersum. Na trop tych projektów wpadli dziennikarze portalu Architizer.

 • Szalone lata 90. Różne twarze postmodernizmu

  Szalone lata 90. Różne twarze postmodernizmu

  Spośród wszystkich stylów architektonicznych postmodernizm wyprodukował najwięcej makabrył. To niewykluczone, ale można też dojść do wniosku, że jest to bardzo jednostronne spojrzenie. W końcu postmodernizm to nurt tak różnorodny, jak chyba żaden poprzedni. Czasem jaskrawy, groteskowy i krzykiem domagający się uwagi, ale przecież nie zawsze. Za projektami postmoderny kryją się rozmaite przesłanki: tęsknota za twórczą wolnością, chęć ponownego nawiązania do tradycji architektury, znużenie modernizmem, pragnienie zadziwienia odbiorcy lub nawiązania z nim dialogu. Budynki, które zaliczamy do postmodernizmu wizualnie często nie mają ze sobą niemal nic wspólnego. I równie często bywają hurtowo umieszczane w szufladzie z napisem "kicz". Czy słusznie? Oto dziesięć ważnych budynków światowego postmodernizmu z lat 90., reprezentujących różne oblicza tego stylu.

 • Najważniejsze wydarzenia architektoniczne w 2016 roku [PODSUMOWANIE]

  Najważniejsze wydarzenia architektoniczne w 2016 roku [PODSUMOWANIE]

  Rok 2016 obfitował w dyskusje na temat kierunku, w którym rozwija się architektura, a Pritzker przyznany Alejandro Aravenie skierował uwagę środowiska na projekty społecznie zaangażowane. Podczas debat, wystaw i przy okazji przyznanych nagród coraz częściej mówiło się o społecznej odpowiedzialności architektów kształtujących środowisko życia i wpływających na wygląd naszych miast. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2016 roku. Dla polskich architektów to czas pełen międzynarodowych sukcesów.

 • Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach

  Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach

  Architekci z pracowni Martina Duplantiera zaprojektowali zapierające dech w piersiach mosty, pawilony i punkty obserwacyjne na szlaku górskim w prowincji Hunan w Chinach. Stal nierdzewna z efektem lustra odbija otoczenie, tak że konstrukcje niejako dematerializują się w przestrzeni.

 • Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna

  Biblioteka w Szanghaju - nowoczesny gmach ze szkła i drewna

  Pracownia Schmidt Hammer Lassen wygrała dwuetapowy konkurs na projekt nowej biblioteki w Szanghaju. Budynek o powierzchni 110 tysięcy metrów kwadratowych powstanie w nowoczesnej dzielnicy Pudong w pobliżu największego w mieście parku o powierzchni 140 hektarów.

 • "Europa" - nowa siedziba UE. Symbolika bryły

  Mamy nową "Europę" za 321 milionów euro. Imponującą siedzibę o powierzchni 70 646 mkw. zaprojektowaną wspólnie przez trzy pracownie architektoniczne: Samyn and Partners z Belgii, Progettazioni z Włoch i BuroHappold z Wielkiej Brytanii. Sprawdzamy, co mogą znaczyć poszczególne decyzje projektowe i jaką wizję Europy zamknął w bryle, główny architekt Philippe Samyn.

 • Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]

  Helmut Jahn: Historia z serwetką to mit...[WYWIAD]

  Z wybitnym architektem Helmutem Jahnem twórcą takich budynków jak: Sony Center w Berlinie, siedziba Unii Europejskiej, State of Illinois Centre w Chicago czy apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie - rozmawia Marzena Mróz. <br>

 • Willa w Jordanii [PROJEKT]

  Willa w Jordanii [PROJEKT]

  Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.

 • Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

  Architektura i śmieci: Let's talk about garbage

  Let's talk about garbage to projekt autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny prezentowany podczas 15. Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Polacy zostali zaproszeni do współtworzenia wystawy głównej mieszczącej się w Arsenale. Po Wenecji projekt będzie pokazywany w Parlamencie Europejskim, następnie przyjedzie do Polski.

 • Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

  Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA! Projekt budownictwa socjalnego na Kubie

  Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie.

 • Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

  Wielkie odbudowy po trzęsieniu ziemi

  "Miasto przestało istnieć" - tak często brzmi pierwszy komunikat korespondentów z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi. A jednak większość miast podnosi się z gruzów. Wolniej lub szybciej, z lepszym lub gorszym skutkiem. Katastrofa zawsze niszczy dawną zabudowę, przerywa historyczną ciągłość miasta. Ale czasem, gdy gruzy zostaną uprzątnięte, bywa postrzegana jako szansa na stworzenie miasta lepszego, nowocześniejszego.

 • Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

  Jak kuchnia stała się nowoczesna? Historie kuchenne

  Nowocześnie, czyli jak? Przedstawimy ewolucje funkcjonalnych rozwiązań kuchennych zaczynając od XIX wieku, a kończąc na nowinkach technologicznych z początku XXI wieku wpisujących się w najnowsze trendy w światowym designie.

 • Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

  Najciekawsze muzea, nie tylko sztuki

  Świat masowo buduje muzea, które nie służą już tylko sztuce - można w nich oglądać samochody, komiksy, szkło, a nawet drzewa. Budynki te często same stanowią niezwykle interesujące eksponaty. Zobacz najciekawsze z nich

 • Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

  Te budynki wyglądają kosmicznie, a powstały w czasach głębokiego socjalizmu [ZDJĘCIA]

  W latach 70. i 80. w krajach bloku wschodniego zaczęły wyrastać niesamowite futurystyczne gmachy: w kształcie statków kosmicznych albo świątyń pozaziemskich cywilizacji. Kuriozalne budynki od lat fotografuje ich pasjonat - francuski fotograf Frederic Chaubin

 • Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

  Kino Mori w Moskwie: nowy projekt Roberta Majkuta

  Robert Majkut zaprojektował kino Mori w moskiewskim obiekcie Kuntsevo. Cały kompleks powstał w znanej pracowni architektonicznej Jerde Design. Punktem wyjścia do stworzenia linii stylistycznej wnętrza było malarstwo Kazimierza Malewicza.

 • Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]

  Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]

  Brutalizm - surowa, monumentalna architektura. Masa szarego betonu górująca nad otoczeniem. Groźna bryła przypominająca fortecę. Śmiałe linie. Zacieki na fasadzie i widoczne odciski szalunków. Taka właśnie jest architektura brutalizmu. Pochodzenie nazwy wydaje się łatwe do odgadnięcia. Brutalistyczne budynki brutalnie obchodzą się z otaczającą przestrzenią. Ale w rzeczywistości termin pochodzi od francuskiego béton brut, czyli surowego betonu. Materiał ten architekci brutalizmu uznali za piękny i autentyczny. Nurt, zainspirowany późnymi projektami Le Corbusiera, przypadł do gustu wielu brytyjskim architektom tworzącym po II wojnie światowej. Beton stał się nie tylko materiałem budowlanym, lecz także elementem decydującym o zewnętrznym wyglądzie budynków. Ale mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa, którzy w latach 60. i 70. byli świadkami prawdziwej brutalistycznej ofensywy, dość sceptycznie odnieśli się nowego nurtu. Brutalizm nie pasował do wiktoriańskich domów i herbatki o piątej po południu. Surowy beton niezbyt dobrze starzał się w angielskiej mżawce. Jednak dziś, kiedy los wielu brutalistycznych budynków jest niepewny, ta bezkompromisowa architektura znajduje coraz więcej obrońców. Może wcale nie jest tak nieprzystępna i antyludzka jak wydaje się na pierwszy rzut oka? Przed Wami 10 ikon brytyjskiego brutalizmu.

 • "Adrichalim. Architekci": pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy. [KSIĄŻKA]

  "Adrichalim" to książka przybliżająca osiągnięcia architektów, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i projektowali na terenie Izraela i Palestyny. Leksykon opatrzony jest szkicami wykonanymi przez młodych polskich architektów, to oni również opisują prace i życiorysy żydowskich twórców. To pierwsza publikacja przedstawiająca ten temat polskim czytelnikom.

 • Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

  Interakcyjne rzeźby miejskie z kolorowego piasku

  Projekty interakcyjne Adama Kalinowskiego z użyciem kolorowego piasku obrazują zjawisko entropii, zanikania barwy. Przy tym mają bardzo sensualny charakter, ponieważ to właśnie za pomocą dotyku zmieniają się konfiguracje kolorów. Artysta zaprasza mieszkańców miast do interakcji z barwą i wciąż zmieniająca się formą piaskowej rzeźby. Jego projekty mają wyzwalać w uczestnikach kreatywność i rozbudzać niczym nieskrępowaną chęć tworzenia.

 • 10 wieżowców Donalda Trumpa

  10 wieżowców Donalda Trumpa

  Zanim Donald Trump zapragnął zamieszkać w Białym Domu zbudował niejeden drapacz chmur. Rozsiane po całym świecie wieżowce nietrudno odnaleźć, każdy bowiem nosi jego nazwisko. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli sygnowanych nazwiskiem kandydata na amerykańskiego prezydenta jest pokryty 24-karatowym złotem hotel w Las Vegas. Budowle stworzone przez firmę deweloperską Donalda Trumpa rozsiane są po całym świecie: znajdziemy je w Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Filipinach. Przedstawiamy dziesięć z nich.

 • Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

  Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

  Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

 • Różowy mur na granicy USA i Meksyku. Pomysł Donalda Trumpa wizualizacja Estudio 3.14

  Różowy mur na granicy USA i Meksyku. Pomysł Donalda Trumpa wizualizacja Estudio 3.14

  Różowy mur zaprojektowany w meksykańskiej pracowni Estudio 3.14 to pełna ironii architektoniczna odpowiedź na pomysł Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedział budowę muru na granicy z Meksykiem w celu zahamowania napływu imigrantów.

 • Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

  Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

 • Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

  Rozbudowa Tate Modern - nowa przestrzeń dla sztuki

  Nowy budynek Tate Modern powiększa dotychczasową przestrzeń wystawienniczą o 60 procent. Projekt dynamicznej, piramidalnej bryły powstał w pracowni Herzog & de Meuron. Ciemna cegła nawiązuje do charakteru modernistycznej elektrowni zaprojektowanej przez Gilesa Gilberta Scotta, natomiast skręcona wieża ze ściętymi pod kątem ścianami operuje nowoczesną formą wyznaczając wyraźną różnicę między starą a nową częścią kompleksu.

 • Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

  Dom w Malmö. Fasady bez okien, czy to architektoniczny trend?

  Coraz częściej pokazujemy projekty domów, które w części frontowej pozbawione są okien. Architekci tłumaczą takie rozwiązania chęcią uproszczenia bryły, uzyskaniem klarownego rysunku całości i oddzieleniem domu od otoczenia, w taki sposób, by zapewnić prywatność mieszkańcom. Czy to odwracanie się budynków od ulic, zamykanie frontów można odczytać jako znak czasu?