architektura na świecie

 • Wolna od paliw kopalnych energia z odpadów mieszkańców Kopenhagi

  WIELKA KOPENHAGA POWIĘKSZA SIĘ O 9 NOWYCH WYSP

  Rząd duński i burmistrzowie Wielkiej Kopenhagi ogłaszają plany rekultywacji gruntów o powierzchni 3 mln metrów kwadratowych. Wizja, zaproponowana przez URBAN POWER architecture & planning, traktuje o pilnych środowiskowych i komercyjnych wyzwaniach obszaru metropolitalnego.

 • Muzeum Narodowe 'Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu' w Kijowie

  Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Nowy projekt Nizio Design International

  Nowe Muzeum Narodowe "Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu" w Kijowie będzie największą inwestycją muzealną na Ukrainie.Za projekt gmachu, który będzie upamiętniał tragiczne wydarzenia z lat 30. XX wieku odpowiada - we współpracy z ukraińską pracownią Project Systems - polska pracownia Nizio Design International, znana m. in. z opracowania projektu oraz realizacji wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

 • Projekt Muzeum Bauhausu w Dessau - Gonzalez Hinz Zabala

  Muzeum Bauhausu w Dessau. Otwarcie w sierpniu 2019 roku

  W 2019 roku obchodzić będziemy stulecie powstania Bauhausu. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie otwarcie Muzeum Bauhausu w Dessau. Mieście, w którym słynna szkoła projektowania istniała najdłużej.

 • The Tulip w Londynie proj. Foster + Partners

  Londyński tulipan od Foster + Partners

  "The Tulip" to nazwa nowego projektu Normana Fostera. Wieża o wysokości ponad 305 m miałaby stanąć obok londyńskiego "korniszona", czyli wieżowca 30 St Mary Axe. Na szczycie obiektu architekci zaplanowali obrotowe piętro, na którym zostałby urządzony punkt widokowy.

 • Smart City Rubliowo-Archangielskoje pod Moskwą

  Zaha Hadid w Moskwie. Smart City Rubliowo-Archangielskoje

  Moskiewskie Rubliowo-Archangielskoje już za kilka lat stanie się domem dla ponad 66 tys. osób. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną w duchu "smart city" przygotowała pracownia Zaha Hadid Architects.

 • Mieszkanie Le Corbusiera w budynku Immeuble Molitor w Paryżu

  Paryskie mieszkanie Le Corbusiera udostępnione do zwiedzania

  Le Corbusier zajmował jedno z mieszkań w Immeuble Molitor przez ponad 30 lat. Dziś - ultranowoczesny jak na swój czas - budynek otwiera się dla zwiedzających. Gmach położony naprzeciw stadionu Jean-Bouin w Paryżu został odnowiony przez Fondation Le Corbusier.

 • Budynek Bauhausu w Dessau

  Bauhaus - najbardziej wpływowa szkoła projektowania [HISTORIA]

  Założony w 1919 roku Bauhaus istniał zaledwie czternaście lat. Uczelnia trzykrotnie zmieniała siedzibę. Mimo wewnętrznych sporów, wrogiego nastawienia władz i braku funduszy stała się legendą. Bauhaus to symbol nowoczesnego podejścia do architektury, a obiekty stworzone przez uczniów i mistrzów inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów.

 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej MO w Wilnie (proj. Daniel Libeskind)

  Daniel Libeskind w Wilnie. Muzeum sztuki nowoczesnej "MO"

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej "MO" w stolicy Litwy to najnowszy projekt Daniela Libeskinda. Biały gmach stał się domem dla ponad 5 tys. dzieł sztuk sztuki litewskiej, w tym rzadkich eksponatów z czasów sowieckich.

 • Dortheavej Residence

  Bjarke Ingels i domy dla wszystkich

  Dortheavej Residence to przystępne cenowo osiedle w Kopenhadze zaprojektowane przez BIG. Całość to wielka dynamiczna układanka złożona z prefabrykowanych modułów.

 • King Toronto projektu Bjarke Ingels Group

  Życie w pikselach. Nowe osiedle Bjarke Ingelsa w Toronto

  Kompleks mieszkalno-usługowy "King Toronto" to najnowszy projekt Bjarke Ingels Group. Słynni duńscy architekci wymyślili górę z pikseli, która ma być nowoczesnym wcieleniem Habitatu 67 Moshe Safdiego.

 • Nowe Centrum Utrechtu

  Nowe Centrum Utrechtu. Miasto na miarę dzisiejszych potrzeb [Climate Innovations]

  Jeżeli ktoś kojarzy się nam z mistrzostwem urbanistyki, z pewnością są to Holendrzy. Jak oni robią? Recepta jest jedna: trzeba postrzegać miasto jako dobro wspólne, gdzie liczą się przede wszystkim ludzie i ich potrzeby. Podczas konferencji Climate Innovations mieliśmy okazję obejrzeć Nowe Centrum Utrechtu i poznać kulisy stojące za jego realizacją. W procesie budowy miasta biorą udział zarówno projektanci, właściciele nieruchomości, biznes, władze miasta, mieszkańcy, a także instytuty naukowe, a wszystkim zależy na stworzeniu ciekawych i innowacyjnych rozwiązań.

 • Glenstone Museum

  Glenstone Museum Thomasa Phifera, autora przyszłej siedziby MSN na pl. Defilad

  Pod koniec września otwarty został nowy gmach muzeum sztuki nowoczesnej Glenstone pod Waszyngtonem, zaprojektowany przez Thomasa Phifera, architekta przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad.

 • Willa E-1027 na Lazurowym Wybrzeżu proj. Eileen Gray

  Architekt, która wzbudziła zazdrość Le Corbusiera. Eileen Gray i jej willa E-1027

  Stowarzyszenie Cap Moderne restaurujące E-1027 udostępniło właśnie aktualne zdjęcia kultowej nieruchomości. Z tej okazji przypominamy krótką historię dzieła nieco zapomnianej architekt Eileen Gray, które stało się obsesją Le Corbusiera.

 • Pawilon MultiPly na Festiwalu Designu w Londynie

  MultiPly - niesamowita instalacja z tulipanowca na London Design Festival

  Architekci Waugh Thistleton wierzą, że drewno może być remedium na problemy mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii. Pawilon MultiPly wykonany z amerykańskiego tulipanowca o zerowym śladzie węglowym to jedna z największych atrakcji londyńskiego festiwalu dizajnu.

 • Villain House w Los Angeles

  Villain House Grupy Plus. Niczym z filmu o Bondzie [WASZE PROJEKTY]

  Warszawska pracownia Grupa Plus opracowała koncepcję futurystycznego domu w Los Angeles. "Rezydencja złoczyńcy" - położona przy Mullholand Drive - jest zdecydowanie dla odważnych!

 • Villa Benissa w Hiszpanii

  Villa Benissa. Luksus nad Morzem Śródziemnym

  Architekci z firmy Q2Studio z Wrocławia zaprojektowali wytworną willę na hiszpańskim wybrzeżu. Położona na klifie z widokiem na Morze Śródziemne, rezydencja jest ucieleśnieniem marzeń inwestora o słonecznym azylu. W tym domu wakacje trwają przez cały rok.

 • La Cité du Vin

  Wieża ze złotym blaskiem. Muzeum wina we francuskim Bordeaux

  Jeśli wino, to Francja. A jeśli muzeum wina to La Cité du Vin we francuskim Bordeaux. To punkt, który obowiązkowo muszą zobaczyć podczas wycieczek do Francji miłośnicy wina i... architektury.

 • Rozbudowa siedziby Facebooka

  Facebook i Frank Gehry. Rozbudowa siedziby internetowego giganta

  "Nowy rodzaj architektury". Tak o nowych budynkach na kampusie Facebooka w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej mówi ich autor - starchitekt Frank Gehry.

 • Projekt zabudowy dzielnicy Nygardstangen w Bergen

  "Nowoczesne Koloseum" pracowni 3XN w Bergen

  Kopenhaskie studio 3XN projektuje zabudowę Nygardstangen - nowej dzielnicy Bergen, drugiego po Oslo największego miasta Norwegii. Koncepcja zakłada budowę pięciu bloków mieszkalnych, szkoły policyjnej i wielofunkcyjnej areny, która - jak mówią architekci - będzie "nowoczesnym koloseum".

 • Dom Rietvelda w Utrechcie

  Foto-wycieczka po niezwykłym Domu Rietvelda w Utrechcie

  Centraal Museum w Utrechcie udostępniło właśnie nowe zdjęcia kultowego domu pani Schröder. Zabytek pozostający pod opieką muzeum od 2000 roku wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybitny projekt Gerrita Rietvelda uwiecznił fotograf architektury Stijn Poelstra.

 • Panorama Dubaju z Burdż Chalifa

  Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku

  Dubaj chce zostać światowym centrum druku przestrzennego. W tym celu rząd ogłosił inicjatywę "3D Printing Strategy", która ma pomóc stać się Zjednoczonym Emiratom Arabskim liderem w wykorzystywaniu tej technologii.

 • Related

  Metro w Sofii. Czy naprawdę jest czego zazdrościć? Sprawdzamy rozwiązania architektoniczne

  W ostatnim czasie stolica Bułgarii przez niektórych wskazywana jest jako wzór rozkwitu dla Warszawy. W szczególności chodzi o rozwój transportu szynowego. System metra w Sofii, chociaż został otwarty później niż warszawski, jest dłuższy i ma więcej stacji. Ilość to jednak nie wszystko, ważna jest też jakość. Sprawdzamy rozwiązania architektoniczne i wystrój sofijskiej kolejki!

 • Mira Tower w San Francisco

  Nudne wieżowce? Nie w San Francisco! Mira Tower Studia Gang

  Studio Gang zaprojektowało niebanalny 40-kondygnacyjny apartamentowiec w Mieście nad Zatoką. Bryłę budynku pokrywają skręcone wykusze, które mają nawiązywać do tradycyjnej zabudowy regionu.

 • Budapest Tower

  Foster + Partners postawią 120-metrową wieżę w Budapeszcie mimo zakazu budowy wieżowców

  Lada chwila w stolicy Węgier zacznie obowiązywać zakaz budowy budynków wyższych niż 90 m. Nowe prawo nie wpłynie jednak na realizację 120-metrowej "Budapest Tower", ponieważ inwestor zdążył uzyskać pozwolenie na budowę.

 • McDonald's w Chicago proj. Ross Barney Architects

  McDonald's w szklanym pawilonie w Chicago. Zupełnie inny niż wszystkie

  Najpopularniejszy fast-food na świecie otwiera swój nowy flagowy bar w Chicago. Lekki szklany pawilon zastąpił kultowy "Rock N Roll McDonald's" otwarty w 1983 roku.

 • Green Spine w Melbourne projektu UNStudio i Cox Architects

  Skręcone zielone wieże w Melbourne. Najwyższe na kontynencie

  Dwie przekręcające się wieże - z jednej strony szklane, z drugiej obrośnięte zielenią. To pomysł UNStudio i Cox Architects na najwyższy budynek w Australii i jego nieco niższego bliźniaka.

 • Podziemne miasto w Seulu

  Jak przygotować Seul na zjednoczenie obu Korei?

  Potencjalne zjednoczenie obu Korei miałoby być przyczyną gwałtownego napływu imigrantów do Seulu. Remedium na kryzys mieszkaniowy byłby projekt The United Peninsula (Zjednoczony Półwysep). Zakłada on budowę rozległych podziemnych osiedli w stolicy Korei Południowej.

 • Mercury Tower w Paceville na Malcie

  Zaha Hadid i najwyższy budynek na Malcie

  Mercury Tower ma stanąć w Paceville na Malcie. 112-metrowy wieżowiec będzie najwyższym budynkiem na wyspie, wyprzedzając obecnego rekordzistę o 14,5 m.

 • Spalarnia śmieci w Shezhen

  Architektura w służbie ekologii. Spalarnia odpadów w Shenzhen

  Budowa spalarni "waste-to-energy" w Shenzhen trwa w najlepsze. Obiekt zaprojektowany przez duńskich architektów Schmidt Hammer Lassen rozpocznie działalność w 2020 roku.

 • Zhuhai Opera

  Budynek niczym wschodzący księżyc. Opera Zhuhai w Chinach

  Operę o nietypowym kształcie zaprojektował Beijing Institute of Architectural Design (BIAD). To kolejna z odważnych realizacji architektonicznych, z których słynie Państwo Środka.