polska architektura

 • Geocentrum Wrocław

  Nowy kompleks Geocentrum Politechniki Wrocławskiej

  Rozstrzygnięto konkurs na nowe gmachy Politechniki Wrocławskiej. Zlokalizowany między korytami Odry i Oławy kompleks zostanie połączony z kampusem za pomocą 150-metrowej kładki.

 • Kino Gdynia w Łodzi

  Ratujmy kino Gdynia

  Publikujemy list otwarty Stowarzyszenia "Łódź Filmowa" i "Komitetu na rzecz ratowania Kina Gdynia" - apelu o ratowanie zabytkowego budynku niszczejącego w centrum Łodzi.

 • Warszawa targi Cannes JPS

  Warszawa miastem perspektywicznym

  Na targach Inwestycji i Nieruchomości MIPIM w Cannes Warszawa zaprezentuje bardzo ciekawe materiały na temat planowanych inwestycji pod hasłem "Warszawa miastem perspektywicznym". Na Bryle prezentujemy część z nich.

 • Projekt stadionu Wisły na finiszu

    Projekt stadion przy ul. Reymonta jest wreszcie gotowy. Ostatnie zmiany to m.in. obniżenie płyty boiska o 80 cm i trzy dodatkowe rzędy krzesełek na trybunach wschodniej i zachodniej

 • Holiday Inn Warszawa Orco

  Projekt X Orco - 350 metrów w Warszawie

  Potwierdzają się plotki dotyczące 350 metrowego wieżowca w miejscu Holiday Inn, tuż obok Dworca Centralnego. Rozwiewają się doniesienia dotyczące Projektu X Orco Property Group. Jak się okazuje, oba budynki to jedna inwestycja. Nowy wieżowiec być może zaprojektuje Daniel Libeskind .

 • Wieżowiec Pro Urba Warszawa

  Niepewne losy warszawskiego Manhattanu

  Wola miała być stołecznym Manhattanem, w okolicach ul. Towarowej miało stanąć kilkanaście wieżowców . Jednak wiele z nich może nie powstać, część ma być niższa - zapowiada "ŻW".

 • Nowy Dworzec Centralny w Warszawie

  Nowy projekt Dworca Centralnego w Warszawie

  Właściciel dworca doszedł po porozumienia z prywatnym inwestorem, który wzniesie w miejscu starego dworca zupełnie nowy budynek. Jego projektantem jest światowej sławy architekt - Frank Gehry .

 • Dyplomatycznie przy Łazienkach Królewskich

  Przy ul. Kawalerii w pobliżu Łazienek Królewskich powstanie nowa ambasada brytyjska. Lekki, przeszklony budynek początkowo miał stanąć przy ul. Bagatela, ale przeniesiono go po zaostrzeniu wymogów bezpieczeństwa.

 • Czterogwiazdkowy hotel we Wrocławiu

  Irlandczycy z konsorcjum McCarthy i Harte wygrali przetarg na działkę koło teatru muzycznego Capitol we Wrocławiu. Przy ulicy Piłsudskiego, na terenie kupionym od miasta zamierzają wybudować luksusowy hotel. 

 • Wielkie gmachy na Ochocie

   Szpaler stumetrowych megabloków chciałby postawić deweloper w okolicach Dworca Zachodniego. W porównaniu z nimi subtelniej wyglądają nawet bloki osiedla Za Żelazną Bramą. - To jeszcze nie jest ostateczny projekt - zastrzega inwestor 

 • materiały inwestora

  Złota 44 niepewna

  ''Mój budynek będzie jak orzeł'' - powiedział Daniel Libeskind. Na razie orzeł zamiast wzbijać się w górę grzęźnie na salach sądowych, jednak inwestor się nie poddaje i jest pewien swego. Dziś na budowie Złotej 44 pojawiły się pierwsze elementy żurawia.

 • Sky Tower Wrocław

  Kamień węgielny pod Sky Tower wmurowany

  W piątek w samo południe Leszek Czarnecki wraz z rodziną oraz przedstawicielami władz miasta wmurowali kamień węgielny w fundamenty Sky Tower - najwyższego budowanego obiektu w Polsce.

 • Afrikanarium we wrocławskim zoo

  Wybrali projekt afrikarium we wrocławskim zoo

  W wielkim czarnym prostopadłościanie zostanie umieszczone wrocławskie Oceanarium-Afrikarium "Życiodajne Wody Afryki". W piątek jury ogłosiło wyniki konkursu architektonicznego

 • O przyszłości Wisły - dziś debata na Powiślu

  Hotele na statkach czy sztuczne wyspy na rzece? W środę w Czułym Barbarzyńcy debata publiczna "Gazety" o pomysłach na zagospodarowanie lewego brzegu Wisły w centrum miasta.

 • Hotel Rialto Wrocław

  Hotel Rialto we Wrocławiu

  Hotel powstanie przy Placu Katedralnym we Wrocławiu, w miejscu obecnego budynku Zakładu Opieki Zdrowotnej Szkół Wyższych. Wrocławski Hotel Rialto będzie drugim , po warszawskim, przedstawicielem powstającej sieci hoteli, należących do ekskluzywnej Grupy Preferred Hotels.

 • Fot. Mateusz Skwarczek / AG

  Kraków: Szyldy i reklamy to też śmieci!

  Po raz kolejny "Gazeta Wyborcza" wypowiada wojnę paskudnym reklamom, które porastają fasady zabytkowych kamienic, rujnując przez to widok na najpiękniejsze miejsca Krakowa. Aż trudno uwierzyć, że ten problem wciąż nie jest rozwiązany nawet w najstarszej części miasta.

 • Skan by Kafarek

  Wysyp wieżowców w Warszawie CD

  Kolejne zapowiedzi budowy wieżowców w Warszawie sypią się jak z rękawa. Praktycznie nie ma tygodnia, żeby ktoś czegoś nie zaproponował. Dziś pora omówić 200 metrowy wieżowiec Mennicy.

 • Bloki w Polsce

  Widmo styropianizmu termicznego

  Do tej pory kolejne wynalazki w dziedzinie budownictwa powodowały postęp w architekturze. Wynalazek żelbetu pozwolił budować dowolne formy. Wynalazek stalowego szkieletu pozwolił piąć się wieżowcom na niebotyczne wysokości. Wynalazek kolorowej farby akrylowej i styropianu wszystko zepsuł.

 • Druga linia metra

  Centralny odcinek drugiej linii warszawskiego metra ma być gotowy w 2013 roku. Do tego czasu ma powstać 7 stacji: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska, Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego. Zobacz wizualizacje >>  

 • Zwycięski projekt pracowni Fort

  Wiemy kto zaprojektuje ECS

  Pracownia Fort zaprojektuje Europejskie Centrum Solidarności - dowiedziała się "Gazeta". Decyzję w tej sprawie podjęła w czwartek komisja przetargowa, w poniedziałek ma ją oficjalnie zaakceptować prezydent Paweł Adamowicz

 • Sky Tower - pierwszy wrocławski drapacz chmur

  Sky Tower ma być największym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie. - To miasto w mieście, samowystarczalny twór, centrum luksusu i unikalności, a także nowy symbol dynamicznego Wrocławia - mówią jego twórcy

 • Budowa II etapu SN lipiec 2009 Warszawa 20 lipca 2009

  Budowa Stadionu Narodowego: praca wre

  Dziś niecka dawnego Stadionu Dziesięciolecia przypomina koronę - jest najeżona 14 ażurowymi wieżami dźwigów, a docelowo ma być ich aż 21. Na budowie uwija się 600 robotników, a w przyszłym roku będzie ich 1,2 tys. Zobacz zdjęcia z placu budowy.

 • Nowy pomysł na ścisłe centrum Warszawy

    Architekci z miejskiej pracowni proponują m.in. drapacze chmur w miejscu Dworca Centralnego i w parku Świętokrzyskim.

 • Polski Pawilon EXPO 2008 Saragossa

  Polski pawilon na Expo 2008 wyróżniony!

  Polski pawilon na Expo 2008 w Saragossie otrzymał trzecią nagrodę w kategorii najatrakcyjniejszych pawilonów na Wystawie.

 • Grupo Prasa Centrum Południowe

  Mahnhattan obok Sky Tower nie chce wystrzelić w górę

  Hiszpanie z Grupo Prasa, którzy wykupili działkę obok Sky Tower , zrezygnowali z planów budowy kilku drapaczy chmur. Zamiast nich postawią wielofunkcyjny kompleks z dwoma budynkami średniej wysokości.

 • Robert Konieczny

  "Kontrolowany spontan"

  Prezentujemy wywiad z Robertem Koniecznym, który nakręciliśmy podczas spotkania POLSKA BRYŁA, jakie miało miejsce 14 października na Wydziale Architektury w Warszawie.

 • Libeskind prosi o pomoc

  Daniel Libeskind prosi Hannę Gronkiewicz-Waltz, by wstawiła się za warszawską inwestycją w NSA. Budowa 192-metrowego wieżowca Złota 44 straszy w centrum stolicy, a wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie pozwolenia na budowę przeciąga się miesiącami. Ratusz jednak niczego nie obiecuje.

 • Libeskind i Zaha Hadid w Warszawie

  W maju stolicę odwiedzi dwoje architektów ze ścisłej światowej czołówki - Daniel Libeskind  i  Zaha Hadid . Oboje zaprojektowali budynki w Warszawie

 • Daniel Libeskind

  Libeskind zmieni gdański "Polski Hak"?

  Całkiem możliwe, że już niedługo także i Gdańsk doczeka się budynku zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda . Miałby to być kompleks usługowo - mieszkaniowy, w którego skład wchodziłby także wieżowiec o wysokości 193 metrów.

 • "Alegoria handlu gdańskiego" Izaaka van den Blocke

  Ręka Boga, Gdańsk i Libeskind

  Całkiem niezła polszczyzna Libeskinda, wycieczki po Gdańsku oraz "wielka wieża ratusza głównego miasta i ręka Boga która ją, że tak powiem trzyma ... i strzeże..." w filmiku z wycieczki sławnego architekta po Trójmieście.