polska architektura

  • Budynek Sejmu

    Sprzed Sejmu zniknęły barierki. Powrót do idei demokratycznej architektury Bohdana Pniewskiego

    Dzięki usunięciu barierek otaczających Sejm, teren ten znów staje się ogólnodostępną przestrzenią, taką, jaką stworzył po II wojnie architekt Bohdan Pniewski. Architektura zespołu sejmowego odzwierciedla zmienność ducha zmieniających się czasów.

  • Apartamenty przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu

    Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty

    We Wrocławiu będzie można oglądać kolejną rzeźbę miejską Oskara Zięty. Stalowa, minimalistyczna iglica, nawiązująca do historii i architektury tej części miasta, stanie na terenach Apartamentów przy Parku Szczytnickim.

  • Studio B oddane do użytku

    Na warszawskiej Woli oddano do użytku Studio B, pierwszy budynek zespołu biurowego Studio. To projekt Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

    Zespół biurowy Studio to nowoczesny, podwójny wieżowiec biurowy o kaskadowej bryle. Powstaje według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci.

  • Nordic Bemowo. Proj. Kuryłowicz & Associates

    Nordic Bemowo autorstwa Kuryłowicz & Associates. Wyrazista architektura inspirowana Północą

    Zakończono pierwszy etap Inwestycji mieszkaniowej Nordic Bemowo, zlokalizowanej wzdłuż ul. Lazurowej na warszawskim Bemowie. To projekt pracowni Kuryłowicz & Associates. Architekci znaleźli inspirację w fińskiej architekturze.

  • Osiedle Przyjaźń w Warszawie

    Osiedle Przyjaźń - tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Wkrótce może być wpisane do rejestru zabytków

    Osiedle Przyjaźń na warszawskim Bemowie powstało w 1952 roku. Wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował, że właśnie wszczął postępowanie o jego wpisie do rejestru zabytków.

  • Mieszkania loftowe w Fuzji

    Fuzja w Łodzi: trwa budowa mieszkań loftowych. Na ścianach odkryto secesyjne polichromie [WIEŚCI Z BUDOWY]

    W północnej części Fuzji trwa budowa mieszkań loftowych. Nowy budynek połączony zostanie ze zrewitalizowanymi, zabytkowymi murami o wysokości 14 metrów.

  • Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Proj. Tremend

    Dworzec Metropolitarny w Lublinie już prawie gotowy. To jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce

    Przed kilkoma dniami zakończyły się prace przy budowie Dworca Metropolitarnego w Lublinie. Zaprojektowany przez Tremend obiekt to centralny element Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, łączącego transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy.

  • Dworzec w Ożarowie Mazowieckim otwarty dla podróżnych

    Tak zmienił się dworzec w Ożarowie Mazowieckim

    Zakończyła się przebudowa zabytkowego dworca w Ożarowie Mazowieckim. Budynek stał się komfortową przestrzenią obsługi podróżnych.

  • Most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie

    Kładka przez Wisłę w Warszawie połączyła już dwa brzegi rzeki

    Most pieszo-rowerowy, zaprojektowany przez architektów z pracowni Schüßler-Plan, jest już na finalnym etapie realizacji. Zamontowano ostatni element konstrukcji, łącząc tym samym bulwary nad Wisłą z Pragą.

  • Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S

    Nowoczesny dom jednorodzinny w Warszawie - Dom S

    Architekci z pracowni STOPROCENT wyodrębnili z bryły mniejsze kubatury odpowiadające za poszczególne funkcje. Tak powstał projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego, nazwanego Domem S.

  • Metamorfoza willi na Żoliborzu. Proj. Joanna Kulczyńska/Kulczyński Architekt

    Metamorfoza willi na Żoliborzu

    Kilkudziesięcioletnia willa na warszawskim Żoliborzu od strony ulicy nie wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Zmiany w bryle wprowadzono na tyle budynku, dobudowując od strony ogrodu przeszkloną część. Projekt aranżacji wnętrz w industrialnym, lecz subtelnym stylu, stworzyła pracownia Kulczyński Architekt.

  • Dworzec Centralny w Warszawie.

    Dworzec Centralny w Warszawie. Garść ciekawostek, które warto znać

    25 lipca 2019 r. Dworzec Centralny decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja o jego budowie zapadła w 1972 r., a dworzec ukończono 5 grudnia 1975 r. A czy wiecie, że..

  • Zamek Topacz

    Zamek Topacz

    Dolny Śląsk to region, który kryje mnóstwo atrakcji. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy pieszych wędrówek, jak i zabytków. Na ostatnich w regionie czeka mnóstwo pałaców i zamków. Wiele z nich w ciągu ostatnich kilkunastu lat zostało wyremontowanych, w ich wnętrzach mieszczą się luksusowe hotele, restauracje i centra SPA. Jednym z nich jest Zamek Topacz – jeden z obiektów znajdujących się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. Na odwiedzających go zarówno młodszych, jak i starszych gości czeka moc atrakcji.

  • Cavatina Hall, Bielsko-Biała, projekt: Cavatina

    Cavatina Hall - sala koncertowa w Bielsku-Białej

    Bielsko-Biała to miasto położone na południu Polski, u stóp Beskidów. Miasto kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem włókienniczym, elektrotechnicznym i samochodowym. Bielsko-Biała jest też ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Może poszczycić się posiadaniem kompleksu Cavatina Hall. To wielofunkcyjny budynek, w którym znajduje się nie tylko sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe, ale także sala koncertowa.

  • Jeżyce - dzielnica Poznania

    Jeżyce - dzielnica Poznania

    Jeżyce, położone po przeciwnej stronie linii kolejowej od historycznego centrum, to jedna z historycznych dzielnic Poznania. Na terenie dzielnicy znajduje się ogród botaniczny, a także jedno z najciekawszych miejsc w mieście - Stare Zoo. Jeżyce są atrakcyjnym miejscem nie tylko ze względu na znajdujące się na terenie osiedla atrakcje, ale ze względu na architekturę i ogólnie atmosferę. Dzielnica wyróżnia się wyglądem – większość zabudowy głównych ulic pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

  • Plac Konstytucji w Warszawie

    Plac Konstytucji w Warszawie

    Budowany w latach 1950-52, a oficjalnie oddany do użytku 22 lipca 1952 r., Plac Konstytucji miał pierwotnie służyć jako punkt centralny dla defilad państwowych, które miały następnie podążać ul. Marszałkowską do Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki (PKiN).

  • Zamek w Łańcucie

    Zamek w Łańcucie

    Zamek w Łańcucie to jeden z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych i zabytków na Podkarpaciu, a także jeden z najważniejszych zamków w Polsce. To niesamowite miejsce przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy, którzy chcą zobaczyć wspaniałość tego zamku oraz poznać jego historię.

  • Warsaw Spire

    Warsaw Spire

    Wieżowiec Warsaw Spire to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Jak prezentuje się ten obiekt, znajdujący się w nowym biznesowym centrum Warszawy?

  • Ruiny zamku Kamieniec

    Ruiny zamku Kamieniec

    Zamek Kamieniecki – XIV-wieczna twierdza obronna, położona na skalistym wzgórzu na skraju parku krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów harmonijnego połączenia przyrody i architektury.

  • Mosty w Warszawie

    Mosty w Warszawie

    Warszawa to nowoczesne miasto, położone na dwóch brzegach Wisły. Obie części miasta łączą warszawskie mosty. Jest ich 9 (mosty drogowe) i pozwalają funkcjonować miastu jako całości.

  • zamki w Polsce

    Zamki w Polsce

    Zamki i pałace to obowiązkowe punkty turystyczne dla krajów takich jak Anglia, Niemcy czy Francja. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce istnieje długa lista zamków i pałaców, które przetrwały do dziś. Na mapie Polski można znaleźć ponad sto różnych pałaców, zamków i małych posiadłości. Oto najpiękniejsze z nich, które polecamy odwiedzić.

  • Ogród Krasińskich w Warszawie

    Ogród Krasińskich w Warszawie

    Ogród Krasińskich to malowniczy park miejski w Warszawie. Ogród przy Pałacu Krasińskich skrywa piękne tereny zielone, nowoczesny plac zabaw, a także wiele zabytkowych budowli.

  • Solina - zapora wodna

    Solina - zapora wodna

    Zapora na Jeziorze Solińskim jest największą w Polsce. Znajduje się w miejscowości Solina w powiecie leskim, w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce.

  • Industrializacja w Polsce

    Industrializacja w Polsce

    Pod koniec lat dwudziestych Polska, podobnie jak wiele innych krajów, odczuła wszystkie „uroki” światowego kryzysu gospodarczego. O ile najbardziej rozwinięte zachodnie regiony kraju, przede wszystkim Górny Śląsk w warunkach Wielkiego Kryzysu dawały sobie radę, to południowa i środkowa polska, gdzie większość obywateli zatrudniona była w rolnictwie, pogrążyła się w odmętach masowego bezrobocia i biedy.

  • BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

    BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

    BUW, czyli Biblioteka Uniwersytecka, jest niezależnym kompleksem naukowym zlokalizowanym nad brzegiem Wisły, z dala od starego gmachu uniwersyteckiego w centrum Warszawy.

  • szkieletor kraków

    Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy

    Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. To położone nad Wisłą miasto w przeszłości było siedzibą królów i pełniło rolę stolicy. O dawnej świetności Krakowa świadczą liczne zabytki. Nic więc dziwnego, że miasto jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wielu turystów, którzy przynajmniej raz byli w królewskim mieście, z pewnością widziała wieżowiec, który góruje nad rondem Mogilskim. Budynek ten świetnie znają też stali mieszkańcy stolicy Małopolski. To im zresztą ta niedokończona budowla zawdzięcza swoją nazwę. Mieszkańcy grodu Kraka nadali mu nazwę Szkieletor.

  • Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

    Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

    Jeden z najciekawszych zabytków Bielska - XIX-wieczna kamienica autorstwa Carla Korna - zyskał nowe życie. Odnowienie budynku przy ul. 3 Maja zostało powierzone pracowni Przestrzenie. Dzięki przeprowadzonej renowacji kamienica znów stała się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta i zachwyca dawną klasą.

  • Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
  • RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

    RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

    Architekt Marcin Tomaszewski stworzył projekt domu, który wpisuje się w teren. Istniejące na działce wzniesienie nie zostało zlikwidowane - to budynek dopasowano do ukształtowania terenu.

  • Dom Hai projektu STOPROCENT Architekci