polska architektura

  • szkieletor kraków

    Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy

    Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. To położone nad Wisłą miasto w przeszłości było siedzibą królów i pełniło rolę stolicy. O dawnej świetności Krakowa świadczą liczne zabytki. Nic więc dziwnego, że miasto jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Wielu turystów, którzy przynajmniej raz byli w królewskim mieście, z pewnością widziała wieżowiec, który góruje nad rondem Mogilskim. Budynek ten świetnie znają też stali mieszkańcy stolicy Małopolski. To im zresztą ta niedokończona budowla zawdzięcza swoją nazwę. Mieszkańcy grodu Kraka nadali mu nazwę Szkieletor.

  • Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

    Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej

    Jeden z najciekawszych zabytków Bielska - XIX-wieczna kamienica autorstwa Carla Korna - zyskał nowe życie. Odnowienie budynku przy ul. 3 Maja zostało powierzone pracowni Przestrzenie. Dzięki przeprowadzonej renowacji kamienica znów stała się rozpoznawalnym punktem na mapie miasta i zachwyca dawną klasą.

  • Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
  • RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

    RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt

    Architekt Marcin Tomaszewski stworzył projekt domu, który wpisuje się w teren. Istniejące na działce wzniesienie nie zostało zlikwidowane - to budynek dopasowano do ukształtowania terenu.

  • Dom Hai projektu STOPROCENT Architekci
  • Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

    Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO

    Dom asymetryczny projektu pracowni INOSTUDIO powstał w Tarnowskich Górach. Charakteryzuje się oryginalnym kształtem, który nie od razu przywodzi na myśl standardowy podmiejski dom. Szczególna forma intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o niej jedynie artystyczna wizja projektantów?

  • Dom J projektu STOPROCENT Architekci
  • Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci
  • RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

    RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt

    Dynamika bryły RE: GRIGIO TURISMO CASA powoduje, że budynek sprawia wrażenie, jakby był w ciągłym ruchu. To zamierzony efekt, o który zadbał Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Dzięki wyciągnięciu jednego z narożników dom z każdej strony zaskakuje i wygląda zupełnie inaczej. Inspiracją do powstania tego projektu był również pewien kultowy model samochodu.

  • Dom z widokiem na Tatry

    Dom z widokiem na Tatry

    "Dom z widokiem", najnowszy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, został zlokalizowany w niesamowitym miejscu. Wybudowano go na wzniesieniu ponad miastem, przez co pozwala spoglądać na okolicę z innej perspektywy. Z okien rozpościera się piękny widok na pasmo Tatr.

  • Willa miejska we Wrocławiu
  • Bridge House. Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

    Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci

    Zawisł jak pomost prowadzący do tajemniczego świata przyrody. Jego architektura, choć prosta i czytelna, zaskakuje zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.

  • Drewniany dom modułowy od BXB studio

    Drewniane domy modułowe od BXB studio

    Projekt oparty jest na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia precyzyjną produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe.

  • Nowoczesna stodoła w Mysłowicach
  • Dom japoński z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie
  • Wisząca stodoła - projekt domu w Ustroniu
  • Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci

    Dom pod Warszawą projektu INTER-ARCH Architekci

    Właścicielom domu w podwarszawskim Józefosławiu zależało na prostej, nowoczesnej bryle, wpisaniu jej w otaczającą przyrodę oraz wpuszczeniu do wnętrz dużej ilości światła. Projekt spełniający te wymagania przygotowała pracownia INTER-ARCH Architekci.

  • Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci

    Dom pod lasem projektu INOSTUDIO architekci

    Ten nowoczesny dom jednorodzinny znajduje się w spokojnej, zielonej dzielnicy Katowic.

  • Peryskop: dom projektu Mus Architekci

    Peryskop: dom projektu Mus Architekci

    Spojrzeć dalej i zobaczyć więcej – taki cel projektowy postawił przed architektami z pracowni Mus Architekci inwestor ze Śląska. Chciał uzyskać bezpośredni widok na pobliskie jezioro, zasłonięte przez wał ziemny. Projektanci zaproponowali dom w kształcie peryskopu, który przez potężne, 15-metrowe przeszklenie dosięgnął upragnionego widoku na wodę.

  • Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji

    Polska Zagroda - od historycznego gospodarstwa do rezydencji

    "Każdy projekt jest wyzwaniem, chęcią stworzenia czegoś unikalnego i pięknego, to wielka odpowiedzialność społeczna za kształtowanie przestrzeni, w której żyjemy." - Bogusław Barnaś

  • Szkoła podstawowa w Ząbkach - realizacja projektu pracowni MAMGUSTA
  • Dom B projektu STOPROCENT Architekci
  • Nowa dominanta w Radomiu inspirowana twórczością Jacka Malczewskiego

    Nowa dominanta w Radomiu inspirowana twórczością Jacka Malczewskiego

    Przy ulicy Jacka Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługowo-handlową oraz garażem podziemnym. Jego architektura nawiąże do tradycji radomskiego modernizmu, a także do malarstwa znakomitego radomianina Jacka Malczewskiego. Jest to projekt spod kreski Kuryłowicz & Associates.

  • Dom Y: projekt pracowni 81.WAW.PL

    Dom Y: projekt pracowni 81.WAW.PL

    Charakterystyczny, miękki kształt brył podkreślony został białym kolorem. Zgodnie z założeniem wymaganiem, jest on otwarty na zieloną przestrzeń i maksymalnie wykorzystuje naturalne światło, co dodatkowo podkreśla jego nietypową formę.

  • Leśna Sonata: osiedle przy Operze Leśnej w Sopocie

    Leśna Sonata: osiedle przy Operze Leśnej w Sopocie

    Leśna Sonata to osiedle z segmentu premium, które swoją nazwę zawdzięcza sąsiedztwu słynnej Opery Leśnej. Powstaje na malowniczym Przylesiu, nieopodal Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W 7-piętrowym budynku o ciekawej, inspirowanej modernizmem bryle, z pokrytymi zielenią dachami, znajdzie się w sumie 108 apartamentów, 5 lokali usługowych, a na ostatniej kondygnacji taras widokowy do wspólnego użytku mieszkańców.

  • RE: LATTE HOUSE. Projekt REFORM Architekt

    RE: LATTE HOUSE. Projekt REFORM Architekt

    W tym projekcie to ukształtowanie terenu zdefiniowało bryłę. W połączeniu z zastosowanymi materiałami i kolorystyką powstał dom, który z każdej strony wygląda inaczej.

  • Wzgórze Marzeń Resort & Spa

    Karpiel Steindel Architektura: spojrzenie na projektowanie hoteli

    Tworząc nowoczesne projekty budynków, odwołują się do tradycji podhalańskiej architektury. Bez wyjątku, od 2006 r., pozostają wrażliwi na kontekst miejsca, zarówno w projektowaniu domów, jak i hoteli. Druga gałąź działalności - na fali rosnącego zainteresowania pensjonatami i condohotelami - staje się właśnie nową specjalizacją biura Karpiel Steindel Architektura.

  • PRZYSTAŃ KULTURY – Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

    PRZYSTAŃ KULTURY – Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

    Prezentowany projekt zajął 3. miejsce w konkursie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie oraz warszawski oddział SARP. Koncepcja architektoniczno-budowlana siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu, została stworzona w ramach współpracy FAV (Filip Zieliński), IPSO (Paulina Sobiech, Łukasz Piszczałka) i Wójtowicz Architecture (Jakub Wójtowicz).

  • Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku

    Osiedle Atrium Oliva w Gdańsku

    Osiedle Atrium Oliva jest kameralnym założeniem, którego sercem jest obniżone terenowo patio. Rozwiązanie inspirowane klasycznymi domami atrialnymi tworzy bezpieczną, cichą, skąpaną w zieleni przestrzeń, która sprzyja zawiązywaniu więzi społecznych wśród mieszkańców. Inwestycja, zlokalizowana w dzielnicy słynącej z zacisznych uliczek i kameralnej zabudowy oraz sąsiedztwie wielkich centrów biurowych, łączy te, z pozoru przeciwstawne, miejskie charaktery. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Roark Studio.

  • RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE  - projekt REFORM Architekt

    RE: LIGHT SIDE OF THE MOON HOUSE - projekt REFORM Architekt

    Zestawienie bryły i układu funkcjonalnego w tym projekcie wskazuje na dwa zupełnie inne, niezwiązane ze sobą koncepcje. Miał być prosty dom w kształcie „L”, ale Marcin Tomaszewski kolejny raz zaskoczył finalną formą i tym, co go zainspirowało. Powstał obiekt o nietypowym kształcie. Redukcja formy oraz brak korelacji wizualnej bryły z układem funkcjonalnym wnętrz to dwa najważniejsze motywy tego projektu.