polska architektura

  • RE: PERFECT HOUSE

    RE: PERFECT HOUSE - nowy projekt pracowni REFORM Architekt

    Perfekcja rozumiana przez architekta Marcina Tomaszewskiego to nie tylko własne, subiektywne odczucie na temat swojej pracy, ale przede wszystkim projekt, który w swojej formie i proporcjach jest idealnie opracowany, z dbałością o najmniejszy detal. Taki jest właśnie najnowszy projekt RE: PERFECT HOUSE, gdzie Tomaszewski pokazał, czym jest perfekcja w jego rozumieniu i wykonaniu.

  • Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce

    Dom Zorro - oryginalna bryła na wąskiej działce

    Są domy, które urzekają zastosowanymi materiałami wykończeniowymi na elewacjach, są takie, które z zewnątrz prezentują się niepozornie, za to po wejściu do środka robią niesamowite wrażenie. Prezentowany dom charakteryzuje coś, czego raczej nie spotykamy często w architekturze - a mianowicie plan w kształcie litery Z. Zobaczcie... Dom Zorro!

  • Projekt powstał w ramach współpracy Front Architects - architekci Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson, Agata Kotlicka (stud. arch.) z poznańskimi architektami - Filipem Zielińskim, Michałem Hondo i Jakubem Wójtowiczem.

    Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wrocławiu

    Prezentowany projekt powstał w ramach współpracy Front Architects - architekci Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson, Agata Kotlicka (stud. arch.) z poznańskimi architektami - Filipem Zielińskim, Michałem Hondo i Jakubem Wójtowiczem.

  • Budowa Roku: kompleks mieszkalny Portova w Gdyni

    Budowa Roku: kompleks mieszkalny Portova w Gdyni

    Portova jest kompleksem mieszkaniowo-usługowym, zrealizowanym w centrum Gdyni. Ten 17-piętrowy obiekt, inwestycja trójmiejskiego dewelopera - Invest Komfort, otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł Budowy Roku 2020 r. w kategorii "Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł".

  • Małopolska Chata Podcieniowa

    Małopolska Chata Podcieniowa

    Małopolska Chata Podcieniowa to dom, który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienie osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu, tworząc podcieniowe schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane na rynku Lanckorony.

  • UKOI widok z zewnątrz

    UKOI: mikrohotele w otoczeniu natury

    Już niedługo w wielu malowniczych zakątkach Polski pojawią się minimalistyczne domki do wynajęcia. Sieć mikrohoteli, zatopionych w zieleni, powstanie jako efekt współpracy warszawskiego przedsiębiorcy z branży hospitality i aktora młodego pokolenia.

  • BIOPHILIC HOUSE

    BIOPHILIC HOUSE łączy ludzi i przyrodę

    Biofilia to termin, który spopularyzował w latach 80. Edward O. Wilson, naukowiec Uniwersytetu Harvarda. Twierdzi, że posiadamy wrodzone poczucie wspólnoty ze światem przyrody, która jest niezbędna dla naszego prawidłowego funkcjonowania, działa jako czynnik leczniczy, wspomaga koncentrację, wyciszenie, przywraca upragniony balans. Współczesna architektura nie może być obojętna na potrzebę bliskości z naturą użytkowników. Biofilic design to nurt w projektowaniu z miłością do natury. Polepszenie samopoczucia, kreatywności, produktywności, redukcja poziomu stresu to niektóre z korzyści płynących z jego zastosowania. Projektowanie biofilne łączy ludzi i przyrodę.

  • Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci

    Przedszkole i żłobek w Kłodawie - projekt pracowni ANTA architekci

    Przedszkole oraz żłobek powstały w Kłodawie, siedzibie gminy na granicy Gorzowa Wielkopolskiego, w województwie lubuskim.

  • twierdza Kłodzko

    Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy

    Twierdza Kłodzko jest jednym z tych miejsc na turystycznej mapie Polski, które trzeba odwiedzić.

  • Villa Reden w Chorzowie Projekt: Maciej Franta

    Villa Reden w Chorzowie projektu Franta Group

    Prezentujemy wyjątkowy apartamentowiec, który został nagrodzony m.in. w prestiżowym konkursie DNA Paris Design Awards 2021 oraz w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2021.

  • Wymyślajmy, nie kopiujmy. Rozmowa z arch. Robertem Koniecznym

    Wymyślajmy, nie kopiujmy. Rozmowa z arch. Robertem Koniecznym

    Architekt wizjoner, autor wielokrotnie nagradzanych projektów, założyciel cenionej w Polsce i na świecie pracowni KWK Promes – Robert Konieczny, od wielu lat zasiada także w gronie jurorów konkursu KOŁO „Projekt Łazienki”. W krótkiej rozmowie opowiada o wymiarze edukacyjnym tej inicjatywy oraz o tym, dlaczego lubi sędziowanie. Ma także kilka rad dla młodych architektów, stawiających pierwsze kroki w branży i startujących w konkursie.

  • Centrum zdrowia psychicznego i medytacji. Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej

    II nagroda dla studentki architektury Politechniki Rzeszowskiej w konkursie „Dyplom z Archicadem”

    Inż. arch. Kamila Gołąbek, absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, została laureatką konkursu „Dyplom z Archicadem”. Promotorką nagrodzonej pracy jest dr inż. arch. Magdalena Szpytma. Na konkurs nadesłano prawie 300 prac z całej Polski, a jurorami konkursu byli wybitni polscy architekci.

  • Projekt programowo-przestrzennej rozbudowy i adaptacji budynków Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wraz z zagospodarowaniem terenu kampusu został stworzony przez

    Rozbudowa i adaptacja siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

    Prezentowany projekt otrzymał honorowe wyróżnienie w zorganizowanym przez SARP konkursie na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej rozbudowy i adaptacji budynków Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

  • Centrum Olimpijskie i kompleks biurowy Athina Park w Warszawie

    Centrum Olimpijskie w Warszawie autorstwa pracowni Kulczyński Architekt

    To tutaj Polska Reprezentacja Olimpijska składa ślubowanie i stąd wyrusza na igrzyska. Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II w Warszawie to obiekt przepełniony sportową symboliką. Wraz ze znajdującym się za nim kompleksem biurowym Athina Park zostało zaprojektowane przez architekta Bogdana Kulczyńskiego i jego zespół.

  • Tiny House - domek ukryty między drzewami

    Tiny House - domek ukryty między drzewami

    Ten maleńki domek znajduje się w lesie, oddalonym o godzinę drogi od Warszawy. Wykończenie elewacji czyni go ledwo widocznym na tle natury, ale to celowy zabieg. Koncepcję na tę oazę spokoju w wersji mini opracowała grupa młodych ludzi, którzy chcą inspirować do regularnego odpoczynku i odcięcia się od pracy w absolutnej ciszy i spokoju - a wszystko na 15 metrach kwadratowych. Mogłoby się wydawać, że to mało, ale czy w takim otoczeniu potrzeba więcej?

  • Metro Warszawa / Rondo Daszyńskiego

    Metro w Warszawie: budowa, linie, projekt

    Metro w Warszawie jest jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji 2 linie, przy czym druga jest właśnie rozbudowywana, zarówno w kierunku zachodnim, jak i wschodnim. Pierwotny termin oddania do użytku ostatnich stacji 2. linii był przewidywany na 2022 rok, najprawdopodobniej jednak nie uda się zrealizować całej inwestycji w tym czasie. Metro Warszawa to również planowana 3. linia, która budzi pewne kontrowersje.

  • Wśród wyróżników zrealizowanych budynków Fabryczna Office Park na uwagę z pewnością zasługują zaokrąglone narożniki wykonane ze szkła.

    Fabryczna Office Park w Krakowie - architektura bez kantów

    Architektura oparta na miękkich liniach i zaokrąglonych kształtach to niewątpliwy wyróżnik, ale także nie lada wyzwanie wykonawcze. Jak przy użyciu dostępnych na rynku materiałów osiągnąć swobodę projektową? Zastosowane w kompleksie Fabryczna Office Park w Krakowie szkło Guardian SunGuard® SN 62/34HT, dzięki swoim właściwościom, pozwala na gięcie i realizację niestandardowych form - także krzywoliniowych, elastycznie wpisujących się w wizję architekta.

  • Golden Star Group stawia na zielone środowisko pracy

    Golden Star Group stawia na zielone środowisko pracy

    Przestronne dziedzińce wypełnione zielenią, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrz oraz dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach - to tylko niektóre z elementów wyróżniających warszawskie kompleksy z portfolio Golden Star Group. Konstruktorska Business Center i Oxygen Park oferują komfortowe i w pełni bezpieczne warunki nie tylko do pracy, ale również do wypoczynku.

  • Groove. Dom optymalny autorstwa Mobius Architekci

    Groove. Dom optymalny autorstwa Mobius Architekci

    Budowa nowoczesnego domu nie musi generować ogromnych kosztów. Inwestycja na skalę własnych możliwości, wykonana z naturalnych materiałów, może być równie imponująca i funkcjonalna, co ekskluzywna willa. Dlatego „równowaga” to słowo najlepiej przystające do nowego projektu pracowni Mobius. Minimalistyczny budynek operuje naturalnymi materiałami – drewnem na elewacji i kamieniem w atrium. Dom otwiera się na przyrodniczy kontekst dzięki przestronnym, nawet 11-metrowym oknom.

  • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

    Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie otwarte!

    Oglądany z zewnątrz, od strony północnej i południowej elewacji, budynek Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, przywodzi na myśl ustawione jedna za drugą, drewniane wiejskie chaty. Ten ciąg symbolicznych chat ma niepokojącą formę. Poszczególne segmenty zderzają się ze sobą, rozpadają się, jak po kataklizmie, trzęsieniu ziemi czy pożarze. Rzeźbiarska bryła Mauzoleum, zaprojektowana przez Nizio Design International to architektoniczny pomnik pamięci; symbol pacyfikacji dokonanych w Michniowie i innych polskich wsiach w 1943 roku, podczas II wojny światowej. Po blisko 13 latach od powstania projektu, 12 lipca 2021 roku, Mauzoleum zostało oficjalnie otwarte w 78. rocznicę pacyfikacji Michniowa – w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

  • Projekt energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach został stworzony przez Filipa Zielińskiego (FAV.Office), Jakuba Wójtowicza (WojtowiczArchitecture) we współpracy z Jackiem Gorczycą

    Energoefektywne Przedszkole w Michałowicach

    Projekt energoefektywnego przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Michałowicach został stworzony przez Filipa Zielińskiego (FAV.Office) i Jakuba Wójtowicza (WojtowiczArchitecture) we współpracy z Jackiem Gorczycą. Koncepcja została wyróżniona w konkursie zorganizowanym przez SARP.

  • Pokazać innym świat widziany moimi oczami / Aleksandra Kozłowska

    Pokazać innym świat widziany moimi oczami. Rozmowa z arch. Aleksandrą Kozłowską

    Niezwykła wrażliwość i uważne podejście do każdego projektu to cechy, które pomagają w codziennej pracy Aleksandrze Kozłowskiej z pracowni KWK Promes. Młoda architekta trzy lata temu zajęła pierwsze miejsce w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki” oraz zdobyła nagrodę Debiut Roku. Dziś sama zasiada w gronie jego jurorów. Opowiada nam o tym, co lubi w procesie projektowania, jak wspomina swój udział w konkursie oraz jak wygrana wpłynęła na jej ścieżkę zawodową.

  • Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek

    Dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek

    Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy taki w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci, podopiecznych fundacji „po Drugie”. Jego projekt przygotowała pro publico bono pracownia projektowa WXCA.

  • Dom jednorodzinny o awangardowej formie

    Dom jednorodzinny o awangardowej formie

    Dom został zaprojektowany na niewielkiej, zbliżonej kształtem do kwadratu działce, na potrzeby inwestorów kochających prywatność i niebanalne rozwiązania. Zdecydowanej, mocnej formy nadaje projektowi jego skośny dach, który jednocześnie wyznacza i organizuje przestrzeń dla mieszkańców - m.in. tworząc wewnętrzne dziedzińce, oraz pozwala uzyskać pomieszczenia o nietypowej wysokości. Projekt został przygotowany przez architekta Marcina Wierzbickiego z Pracowni Osiem Pięć.

  • RE: REDWOOD HOUSE

    RE: REDWOOD HOUSE – drugie życie domu w rudym lesie

    W tym projekcie największe wrażenie robi porównanie efektów „przed” i „po”. RE: REDWOOD HOUSE to najnowszy projekt architekta Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt. Cała koncepcja domu bazuje na zupełnie innej bryle. Inwestorzy kupili działkę już z domem, którego nie chcieli burzyć, a przebudować. Tomaszewski skupił się na stworzeniu nie tylko ciekawej bryły, ale też idealnie wpasowanej w otoczenie. Mimo tego, że również wnętrze domu utrzymane jest w ciemnej kolorystyce, sprawia wrażenie przytulnego dzięki połączeniu materiałów i odpowiednich kolorów.

  • Fuzja otwiera się na miasto

    Fuzja otwiera się na miasto

    Ogrody Anny to pierwsza ogólnodostępna przestrzeń otwarta w Fuzji na rewitalizowanym terenie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera. Nowy miejski dziedziniec swoją nazwą upamiętnia żonę łódzkiego fabrykanta, Annę z Wernerów – jedną z najbardziej wpływowych kobiet przełomu XIX i XX wieku w Łodzi. Otwarcie nowego placu uświetnili swoją obecnością Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiciele pracowni architektonicznej Medusa Group oraz inwestor – Echo Investment. W Ogrodach Anny przez całe wakacje będą odbywać się bezpłatne wydarzenia organizowane we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury, jak TME Polówka czy Poleski Ośrodek Sztuki.

  • Willa Kipiela

    15 lat pracowni Karpiel Steindel Architektura. Na swoich zasadach

    Architekci Karpiel i Steindel w swojej pracy starają się podchodzić z szacunkiem do miejsca i jego tradycji. Ich projekty - głęboko zakorzenione w Podhalu - są zarazem wyraźnym znakiem czasu. Lata doświadczeń pozwoliły im odnaleźć własny język projektowania w duchu kontynuacji rodzimego stylu zabudowy.

  • Mural z Anną Bilińską na Smolnej

    Mural z Anną Bilińską na Smolnej

    Na ulicy Smolnej 15 w Warszawie pojawił się nowy mural przedstawiający malarkę Annę Bilińską. Artystce poświęcono zainaugurowaną 26 czerwca wystawę w Muzeum Narodowym. Malowidło powstało dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Good Looking Studio.

  • Wave House we Władysławowie

    Wave House we Władysławowie

    Prezentowany budynek znajduje się w jednej z najbardziej lubianych miejscowości wypoczynkowych w naszym kraju.

  • Fabryka Norblina

    Fabryka Norblina na ostatniej prostej

    Rewitalizowana przez Grupę Capital Park Fabryka Norblina na warszawskiej Woli wkroczyła w ostatnią, finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności na terenie projektu nastąpi już na początku września, a kolejne z nich będą udostępniane dla odwiedzających sukcesywnie w kolejnych miesiącach.