branża

 • Mapa Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)

  Mapa Zabytków Niepodległej. Zbiór najlepszej warszawskiej architektury międzywojnia w jednym miejscu

  Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków udostępnia wersję elektroniczną "Mapy Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)". Zachęcamy do pobrania mapy i samodzielnego odkrywania historii Warszawy.

 • ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

  Prezydent zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

  Andrzej Duda chce odbudować Pałac Saski przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. Symboliczne rozpoczęcie prac miałoby mieć miejsce 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • Kolorowe blokowiska w obiektywie Patryka Wikalińskiego

  Zdjęcia polskich blokowisk wyróżnione w kampanii "Shot on iPhone"!

  Zdjęcia Patryka Wikalińskiego - fotografa z Radomia - zostały dostrzeżone przez Apple. Amerykańska firma od kilku lat prowadzi kampanię "Shot on iPhone", w ramach której prezentowane są najlepsze fotografie wykonane telefonami z nadgryzionym jabłkiem.

 • Wystawa 'Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci' w Architektur Galerie Berlin SATELLIT

  Wystawa "Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci" - relacja fotograficzna

  Zobaczcie zdjęcia z wystawy w Architektur Galerie Berlin SATELLIT, poświęconej architektom BBGK i ich nowoczesnemu prefabrykowanemu budynkowi - Sprzecznej 4 w Warszawie.

 • Konkurs - Mural z okazji 100-lecia AGH w Krakowie

  Mural na pamiątkę 100-lecia AGH w Krakowie. Rusza konkurs

  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ogłasza konkurs "Mural na 100-lecie AGH". Zwycięski projekt ozdobi jedną ze ścian akademika na terenie Miasteczka Studenckiego.

 • Konkurs Fasada Roku 2018

  Fasada Roku 2018. Coraz mniej czasu na zgłoszenie

  50 000 zł, pięć prestiżowych tytułów oraz pięć gwarantowanych przepustek do międzynarodowej fazy rozgrywek czeka w puli na zwycięzców poszczególnych kategorii w konkursie Fasada Roku 2018, nad którym Patronat Honorowy objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Czasu na zgłoszenia pozostało już jednak niewiele, warto się pospieszyć. Kandydatury zbierane są już tylko do końca września br.

 • I kategoria I nagroda - Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki

  Parking w kamienicy? Wyniki łódzkiego konkursu

  Architekt Miasta Łodzi szuka metody na estetyczne parkingi w mieście. Sprawdźcie wyniki konkursu!

 • Toaleta miejska ukryta w sztucznym zielonym wzgórzu w Płocku. Projekt w ramach Konkursu Koło

  Oryginalny miejski szalet w Płocku ukryty w sztucznym wzgórzu. Konkurs Koło

  Młode talenty, ambitne projekty i zaangażowanie miasta - właśnie te elementy pozwalają na realizację trwającego już od 20 lat Konkursu Koło, skierowanego do studentów i młodych architektów. Dzięki udanej współpracy z władzami Płocka, od sierpnia br. mieszkańcy mogą cieszyć się nowym budynkiem użyteczności publicznej, zlokalizowanym przy Alei Antoniego Roguckiego - głównym ciągu spacerowym miasta.

 • Strefa Ground Zero w Nowym Jorku, wrzesień 2001 r.

  Daniel Libeskind o projektowaniu i znaczeniu budynków

  Znany architekt opowiada min. o pracy nad projektowaniem w strefie Ground Zero w Nowym Jorku. Architekt wypowiedział się dla stacji CNN Style, prezentujemy część tej wypowiedzi.

 • IV edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

  Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Zobaczcie nominacje!

  Start IV edycji warszawskiej nagrody architektonicznej! Jury i publiczność po raz kolejny wyróżni najlepsze inwestycje architektoniczne w stolicy. "W ubiegłym roku w naszym mieście znów pojawiła się wysokiej jakości architektura, więc wybór będzie trudny" - komentuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zobaczcie wszystkie nominowane realizacje i oddajcie swój głos.

 • Konferencja Nowe Oblicze BIM 2018

  Konferencja Nowe Oblicze BIM 2018

  Trzecia edycja konferencji odbędzie się 14 listopada 2018 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN. W tym roku oprócz części prelekcyjnej, trwającej cały dzień, równolegle odbędą się warsztaty (około 4 godzin).

 • Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak

  Biuro Projektów Lewicki Łatak laureatem Honorowej Nagrody SARP 2018!

  Znamy zwycięzców tegorocznej Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Prestiżowym wyróżnieniem odznaczono Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka z Krakowa.

 • 'Mood for Wood' 2018

  Meble miejskie dla Poznania. Podsumowanie "Mood for Wood" 2018

  Już po raz czwarty poznański SARP wraz z Kolektywem 1a, w ramach warsztatów "Mood for Wood", gościli w Poznaniu studentów kierunków projektowych z krajów Europy Środkowej. Międzynarodowe warsztaty skierowane są do studentów zainteresowanych nie tylko tworzeniem koncepcji, lecz również pracą z drewnem oraz faktyczną realizacją projektów w przestrzeni miasta.

 • Projekt Muzeum Hebraizmu w Pradze

  Muzeum Hebraizmu w Pradze. Pomysł Polaków wyróżniony w konkursie [WASZE PROJEKTY]

  Prezentujemy projekt polskich architektów - Olgi Gumiennej i Marcina Osaka na Muzeum Hebraizmu w Pradze, wyróżniony w konkursie "Prague Call".

 • Plansza promocyjna

  Warszawa i jej dziedzictwo w obiektywie. Konkurs fotograficzny

  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu autorskiej fotografii ukazującej dziedzictwo stolicy. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody - autorzy dwóch zwycięskich zdjęć zostaną zaproszeni na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w Chicago! Laureatów konkursu wyłoni jury pod przewodnictwem prekursora polskiej fotografii reportażowej, jednego z najwybitniejszych fotografów Tadeusza Rolke.

 • Valencia Social Housing

  Triumf polskich studentów w międzynarodowym konkursie Valencia Social Housing!

  Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Katarzyna Ponińska i Paweł Pacak, zaprojektowali Casa Espanola - nowe osiedle mieszkaniowe w Walencji. Koncepcja przyniosła im zwycięstwo w międzynarodowym konkursie Valencia Social Housing.

 • Wystawa Manifest of Prefabrication

  Manifest prefabrykacji. Wystawa o Sprzecznej 4 w Warszawie

  30 sierpnia 2018 roku w Architektur Galerie Satellit w Berlinie nastąpi otwarcie wystawy "Manifesto of Prefabrication - BBGK Architekci". Została ona w całości poświęcona Sprzecznej 4 w Warszawie - pierwszemu od wielu lat prefabrykowanemu budynkowi w Polsce.

 • Domki letniskowe na Islandii

  Schronienie w islandzkiej surowości. Polak laureatem konkursu Ronena Bekermana

  Ronen Bekerman to król wizualizacji architektonicznej. Od kilku lat artysta organizuje konkursy, których uczestnicy poszukują nowej jakości w cyfrowym generowaniu architektury. W tym roku graficy mieli zaprojektować obiekt ulokowany w dziczy, umożliwiający schronienie i nocleg.

 • Ceremonia przyznania Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, 31 VII 2018 r.

  Daniel Libeskind laureatem Nagrody m.st. Warszawy

  31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Daniel Libeskind odebrał z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

 • 'Rape of Africa' (2009)

  Poznań. Jesień z Davidem LaChapelle'em

  Kontrowersyjny artysta w poznańskim Starym Browarze! Otwarcie wyjątkowej wystawy "LaChapelle. Songs for the World" odbędzie się 5 września w Galerii na Dziedzińcu.

 • Wystawa 'Design It. In Silesia.'

  "Design It. In Silesia." Trzecia edycja wystawy rusza już 13 lipca

  To już trzecia edycja wystawy o śląskim designie. W Galerii "Rondo Sztuki" w Katowicach będzie można ją zwiedzać od 13 do 27 lipca 2018.

 • Polecamy książki o architekturze

  Książki o architekturze, które warto przeczytać [WYBÓR REDAKCJI]

  Czy architektura to dobry temat na książkę? Oczywiście! W księgarniach można znaleźć mnóstwo publikacji - reportaży, albumów, antologii, biografii słynnych architektów. Wybraliśmy 5 książek, które naprawdę warto przeczytać.

 • Spacerowicze

  Wakacje z architekturą z Gdyńskim Szlakiem Modernizmu

  Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję letnich spacerów architektonicznych trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W ramach tegorocznego cyklu zaplanowano osiem spacerów, czterema różnymi trasami, przygotowanymi wspólnie przez ekspertów modernizmu oraz przewodników turystycznych.

 • Wystawa 'Vita Contemplativa' - Architektur Galerie Berlin

  Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Galerii Architektury w Berlinie

  Od 6 lipca w Galerii Architektury w Berlinie można oglądać wystawę "Vita Contemplativa" prezentującą prace trzech architektów z Polski, Niemiec i Norwegii

 • Wizualizacja

  Niesamowite lustrzane domki na Islandii

  Duet polskich architektek - Kamili Szatanowskiej i Pauliny Rogalskiej, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie "Iceland Northern Lights Rooms". Zadaniem było zaprojektowanie małych domów dla turystów odwiedzających islandzkie odludzia.

 • 'Desert Bloom' Joanny Wnuczek

  Studentka Politechniki Wrocławskiej wyróżniona w międzynarodowym konkursie w Dubaju

  Projekt Joanny Wnuczek zdobył wyróżnienie w konkursie MultiComfort House Student Contest. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie modelowego osiedla dla Dubaju.

 • Grand Prix 'Łazienka KOŁO 2018' i konkurs 'Debiut Roku' - Aleksandra Kozłowska

  Znamy laureatów 20. edycji konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej w Słupsku

  Dobiegła końca 20. edycja konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej. Nagrodę główną, wartą 20 000 zł oraz staż w pracowni Kuryłowicz & Associates otrzymała Aleksandra Kozłowska z Łodzi, której koncepcja oddaje wyjątkowe uszanowanie dla historii miejscowych bulwarów.

 • Konkurs Mazda Design 2018

  Konkurs Mazda Design 2018 rozstrzygnięty. Znamy zwycięzców!

  Tematem przewodnim konkursu projektowego Mazda Design 2018 - organizowanego pod hasłem reVISION - były między innymi relacje pomiędzy odradzającym się rzemiosłem a nowoczesnymi technologiami. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, była skierowana do studentów i absolwentów kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Jakie projekty okazały się najlepsze i zwyciężyły w konkursie? Poznajcie werdykt jury!

 • 12. edycja Łódź Design Festival

  Wystartowała 12. edycja Łódź Design Festival. Znamy zwycięzców konkursu make me!

  19 maja rozpoczął się Łódź Design Festival - jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w kraju i w Europie. Tematem 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, które dotyczą 3 głównych obszarów tematycznych: relacji człowieka z technologią, wartości rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyzwań stawianych współczesnej architekturze. Otwarciu Festiwalu towarzyszyło ogłoszenie laureatów konkursu make me! adresowanego do projektantów młodego pokolenia.

 • Fasada Roku 2018

  Wystartowała 12. edycja konkursu Fasada Roku!

  1 kwietnia wystartowała 12. edycja konkursu Fasada Roku! Po raz kolejny obiekty z całej Polski będą ze sobą rywalizować o prestiżowy tytuł, 10 000 zł i... klucz otwierający drzwi do rozgrywki na poziomie międzynarodowym - Baumit Life Challenge! Patronat Honorowy nad tegoroczną odsłoną krajowych zmagań objęła Fundacja Twórców Architektury.