Młyn Żytni. Lofty na każdą kieszeń [ZDJĘCIA PRZED I PO]

Ten budynek jest dowodem na to, że ciekawa architektura może powstawać również w małych miastach

Młyn Żytni to budynek mieszkalny, który znajduje się w Szamotułach pod Poznaniem. Zaprojektowali go architekci z pracowni TEKKTURA. Projektanci mieli za zadanie nadać opuszczonemu budynkowi "młyna żytniego" drugie życie.

Ceglany obiekt powstał prawdopodobnie na początku XX wieku. Swoją przemysłową funkcję sprawował kilkadziesiąt lat. Niedawno został przebudowany i powiększony o nową część. Architekci zaadaptowali wnętrze młyna na budynek mieszkalny z powierzchnią dla usług w części parterowej. Podczas prac konieczny był remont ceglanej elewacji, odtworzenie ubytków i detali architektonicznych. Konieczne było też usunięcie zbędnych, przemysłowych elementów budynku.

W ramach przebudowy powiększono też otwory okienne, przez co mieszkania są lepiej doświetlone. Przekuto też większe otwory w parterowej części, dzięki czemu lepiej wyeksponowane zostaną lokale usługowe.

Utrzymane w industrialnym stylu mieszkania znalazły się na czterech poziomach, wzdłuż elewacji wschodniej i zachodniej. Mieszkania skrajne, przy ścianach szczytowych zaprojektowano jako 3-pokojowe. Okna tych ostatnich wychodzą na trzy strony świata.

Najbardziej efektowną częścią Młynu Żytniego jest jednak jego nowoczesna nadbudowa. Znalazły się tam dwie kondygnacje mieszkalne. Architekci celowo skontrastowali tutaj starą, ceglaną elewację ze stalową nową częścią. Chcieli w ten sposób sprawić, aby cały budynek zyskał nowoczesne i ponadczasowe oblicze zachowując przy tym swój industrialny charakter.

ZDJĘCIA PRZED I PO>>

Młyn przed remontemźródło: pracownia TEKKTURA

Zrewitalizowany budynek to tylko pierwszy etap planowanego osiedla. Wkrótce wyremontowany zostanie stojący w pobliżu pofabryczny budynek, dobudowany zostanie niższy blok i utrzymane w podobnym stylu dwie miejskie wille. Plusem całej inwestycji jest stosunkowo niska cena. Mieszkania w lofcie zaczynają się już od 3,4 tys. zł za jeden m kw. są zatem dużo tańsze niż nowe bloki w miastach wojewódzkich.

Więcej o:
Komentarze (55)
Młyn Żytni. Lofty na każdą kieszeń [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Zaloguj się
 • Gość: paluszek0

  Oceniono 71 razy 59

  Kandydat na Bryłę :)

 • mirek1995

  Oceniono 55 razy 47

  Bardzo fajny świetnie to połączyli , jestem zachwycony.

 • Pisul Maximus

  Oceniono 40 razy 36

  Budynek piękny, szkoda że brak zdjęć z prywatnych mieszkań. Co do cegieł jak znam życie w Lublinie by tą piękną starą cegłe wytynkowali barbarzyńcy

 • adamadamczyk123

  Oceniono 28 razy 24

  Bardzo fajne połączenie nowoczesności ze starym stylem. Całość bardzo efektowna.

 • Gość: dk

  Oceniono 25 razy 21

  Brawo, świetne !

 • Gość: klaps

  Oceniono 22 razy 18

  bardzo ładne, kojarzy się z realizacjami z niderlandów, krajów baltyckich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX