WASZE PROJEKTY: Dom w krajobrazie

red.

Prezentujemy projekt Agnieszki Kwiecień, studentki II roku Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Ortho House miałby powstać na krakowskim Zakrzówku. Dom ulokowany na skalnym zboczu zapewniałby jego mieszkańcom bajeczny widok na okolicę. Główne założenia projektowe autorki to: surowość, prostota i synteza.

wasze projekty, polska architektura, agnieszka kwiecien, krakow
Ortho House - dom na Zakrzówku w Krakowie
Agnieszka Kwiecień

 

Prezentowany projekt jest pracą semestralną na temat "Dom w krajobrazie" w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Wacława Serugi. Autorka, która na lokalizację domu wybrała strome, wapienne stoki zalewu na Zakrzówku, tak opisuje swój projekt:

 

"W  Ortho House szacunek do piękna i dziewiczości krajobrazu Zakrzówka został podkreślony poprzez zastosowanie gry brył elementarnych, które dopełniają wartość otoczenia. Jest to zabieg przeciwstawny do bezpośredniego powtarzania elementów zaobserwowanych w środowisku naturalnym i przenoszenia ich w sferę architektury poprzez np. przeskalowanie oraz nałożenie na nie programu funkcjonalnego.

 


Dom stanowi połączenie trzech prostopadłościanów o różnych przynależnościach funkcjonalnych (strefa dzienna, nocna oraz hobby/techniczna). Ich oddzielenie i zróżniocowanie pod względem wysokości zapewnia klarowność programu domu. Na poziomie 0 znajduje się serce domu, czyli strefa dzienna. Niżej z kolei wydzielona została strefa, w której domownicy mogą oddać się swoim zainteresowaniom (można przeznaczyć ją na bibliotekę, studio fitness itp.). Najniższy poziom stanowi strefa nocna składająca się z trzech niezależnych kompleksów sypialnych (sypialnia+łazienka)


Ważnym miejscem jest basen, z którego rozpościera się skadrowany poprzez zastosowanie ram architektonicznych widok na zalew."

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Ty też chcesz podzielić się z innymi czytelnikami swoją twórczością? Pamiętaj, że cały czas zbieramy projekty - najciekawsze zaprezentujemy w cyklu publikacji WASZE PROJEKTY.

 

Zapraszamy!

 

Jeśli chcesz nam przesłać swoje prace zrób to na adres:

brylujemy@gazeta.pl

Wizualizacje powinny być w formacie jpg.

Do projektów dołączcie krótki opis i kilka słów o sobie

 

 

red.

 

Zobacz także:


Inne prace z cyklu Wasze projekty

 

Polacy wśród 40 najlepszych w Europie

 

Nowe FORUM Bryły

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Dom w krajobrazie