Muzeum Wojskowości w Dreźnie

Muzeum wojskowo-historyczne w Dreźnie.

Muzeum wojskowo-historyczne w Dreźnie. (AP Photo/Jens Meyer)

Kolejny widowiskowy projekt Daniela Libeskinda ukończony. Szklany klin wbił się w zabytkowy gmach muzeum.

Dwustutonowy "szklany klin" wbity w bryłę muzeum, przeszywając dumny, neoklasycystyczny gmach, można interpretować na wiele sposobów. Po pierwsze, projekt ma przypominać zwiedzającym o tragedii miasta w lutym 1945 roku, kiedy to lotnictwo amerykańskie i brytyjskie przeprowadziło naloty dywanowe, obracając je w perzynę. Nowy gmach ukazać ma także kontrast pomiędzy dumą militaryzmu (którą symbolizuje stary budynek), a konsekwencjami wynikającymi z takiej postawy. W tym przypadku "ostrze Libeskinda" zadaje cios historycznej gloryfikacji rozbudowy potencjału militarnego państwa.

Platforma tarasowa zaprojektowana wewnątrz konstrukcji, nie tylko roztacza przed zwiedzającymi zapierający dech w piersiach widok na miasto, ale i zmusza do refleksji nad historią Drezna.

Wizualizacja

Sam autor tak komentuje efekt finalny: "Nie było moją intencją zachować fasadę Muzeum i niewidocznie rozbudować ją z tyłu. Chciałem odważnej zmiany, dyslokacji, sprawdzenia potencjału historycznego i stworzenia nowego wrażenia. Architektura będzie angażować ludzi w pełnym spektrum tego, jak przeplatają się losy zorganizowanej przemocy, historii wojskowości oraz losów miasta".

Warto dodać, że przebudowa Muzeum nie dotyczyła jedynie bryły. Kompletnej reorganizacji uległa także sama koncepcja dotycząca ekspozycji. Zawartość sal wystawowych odzwierciedla kontrast pomiędzy starą i nową częścią. W starej, dzięki osi czasu przedstawiono chronologicznie rozwój niemieckiej wojskowości. W nowej, zaaranżowano wystawy tematyczne, które prezentują zachowania społeczne i impulsy kierujące człowiekiem uciekającym się do przemocy.

Odmieniona siedziba jest teraz oficjalnym, centralnym muzeum niemieckich sił zbrojnych, a także jedną z największych tego typu placówek w kraju (21 tys. m. kw.). Do końca roku wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE:

Helmut Jahn - między modernizmem a widowiskiem

Architektura Szwajcarii: wille z widokiem na Alpy

Mieszkanie dla każdego? Budujmy osiedla socjalne!

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (14)
Muzeum Wojskowości w Dreźnie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: wojtek

  0

  Może się podobać lub nie, ale odwagi to facetowi odmówić nie można...

 • avatar

  gsb

  Oceniono 2 razy 0

  czy to jest muzeum zniszczeń wywołanych przez 'wojskowość'?

 • avatar

  Gość: gość

  Oceniono 2 razy 0

  ma jajca facet.

 • avatar

  Gość: handmade

  0

  Libeskind dorabia do wszystkiego jakieś magiczne teorie, ale ten projekt zwyczajnie mi się podoba. :P

 • avatar
 • avatar

  Gość: tomek

  0

  jak to po co? zeby studenci mogli sobie ponarzekać.i pomyslec ze oni by to zrobili lepiej. na szczescie nie beda mieli takiej okazji. heh

 • avatar

  Gość: amg.

  0

  kicz po cholere ta narośl.

 • avatar

  Gość: Małgorzata

  0

  Gdyby dobudowana część była całkowicie przeszklona i główna elewacja prześwitywała przez dobudowę, to projekt by mi się podobał. Natomiast to co jest wygląda jak rak toczący zdrową tkankę starego muzeum.

 • avatar

  Gość: lazybones

  0

  hmmm, lubię ciekawe połączenia nowoczesnej architektury z zabytkową, ale to aż kłuje w oczy, leży kompozycja sumarycznej elewacji, a dodana bryła razi nachalnością i pretensjonalnością... dziwie się, że to w ogóle przeszło, niech już lepiej Libeskind dalej buduje pociachane bryłki, byle wolnostojące...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły