Wakacje w dawnej przystani rybackiej

Idealne miejsce dla miłośników przyrody skandynawskiej. Domek nad jeziorem w norweskiej miejscowości Aure można wynająć na wakacje!

Norwegia słynie z jezior i lasów. Od setek lat rybołówstwo to nie tylko silna gałąź gospodarki tego kraju, ale także niezwykle popularne hobby jego mieszkańców. Z tego powodu nad wybrzeżem skandynawskim spotkamy wiele starych przystani rybackich o charakterystycznej architekturze. Wiele z tych obiektów wymaga modernizacji ze względu na zły stan techniczny. Architekci z pracowni TYIN tegnestue Architects stanęli przed zadaniem przywrócenia do życia XVII wiecznej chaty rybaka. Do problemu podeszli kompleksowo.

Stan budynku nie pozwalał na dalsze użytkowanie, dlatego inwestor postanowił rozebrać starą konstrukcję, by wznieść nową. Zarówno forma, jak i materiały zostały zaczerpnięte ze starego obiektu. We wnętrzach znalazły się też meble z dawnej chaty, np. stół do patroszenia ryb.

Podczas rozbiórki okazało się, że powodem powolnego zapadania się konstrukcji budynku było niestabilne, piaszczyste podłoże. Nowy budynek został więc wzmocniony poprzez pale fundamentowe, zagłębione na osiem metrów w grunt. Poza elementem stabilizującym, został także poszerzony obrys obiektu.

Ściany budynku są mobilne, unoszą się, na odpowiednich zawiasach w górę. W ten sposób, wraz z tarasem tworzą otwartą przestrzeń. Niektóre ruchome elementy elewacji są wykończone płótnem, przez które przebija się światło, dekorując w ten sposób prostą formę budynku.

Cały proces inwestycji skupił się na czerpaniu korzyści z otaczającego środowiska, przedsiębiorstw i mieszkańców. Materiały okładzinowe, użyte w odbudowie, to przede wszystkim drewno sosnowe, pochodzące z lokalnych lasów. Podobnie elementy, jak okna czy drzwi, zostały wyprodukowane przez lokalnych rzemieślników. Miało to na celu promocję regionu i jego bogactwa.

Nowy wizerunek „domu na wodzie” to także nowa funkcja. Dom można wynająć. To doskonałe miejsce dla osób, które lubią wędkować czerpać przyjemności z dobroci natury.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

__________________

ZOBACZ TEŻ WIDEO:

Więcej o:
Komentarze (16)
Wakacje w dawnej przystani rybackiej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jik

  Oceniono 39 razy 31

  genialne! o to chodzi w architekturze, bez fochów i zbytniego blichtru.

 • kokopelia

  Oceniono 24 razy 18

  To połączenie ze skałami wygląda niesamowicie!

 • Gość: art

  Oceniono 22 razy 14

  Dom świetny, ale gdzie się można przespać, czy usiaśc przy stole? Wiem, ze to nudne, mieć stół i kanapę, ale nikt nie wymyślił spania na stojąco.

 • Gość: ap.

  Oceniono 27 razy 13

  Prostota dawnego budowania pokazuje, że na prawdę nic więcej nam nie trzeba. Na szczęście coraz więcej osób, które potrafią takie cuda zauważyć i uratować to co w nich bezcenne.
  Polecam www.domregionalny.pl

 • Gość: Dominik

  Oceniono 14 razy 8

  Są nawet dwa krzesełka! Super, można się zrelaksować w norweskim stylu.

 • pinkkarton

  Oceniono 13 razy 7

  Pięknie ... miejsce, proste i minimalistyczne wykonanie. Jest wszystko czego trzeba, no może oprócz wyjątkowo wygodnej kanapy .. ;)

  www.pinkkarton.pl

 • wenge1

  Oceniono 9 razy 5

  Ręce opadają jak czyta się komentarze. Genialne, minimalistyczne, piękne, po prostu cudo! Zapytać by należało co z podstawowymi wymaganiami wobec takich domków? Gdzie jest zaplecze sanitarne? Jak rozwiązane jest ogrzewanie budynku- czyżby tylko z "ogniska w kociołku"? Gdzie jest zaplecze kulinarne? Budynek przypomina drogi namiot- sypialnię, wykonaną z "tradycyjnych materiałów" i jako taki należy go oceniać. Sanitariat?- W jeziorku, ewentualnie w pobliskich krzakach. Kuchnia? -Na ognisku, ewentualnie na przywiezionym prymusie. Spanie- na przywiezionej karimacie. Itd.. Warunki gorsze niż w stuletniej bacówce w naszych górach. Należy mieć tylko nadzieję, że wśród autorów komentarzy nie ma wybitnych (obecnych i przyszłych) architektów.

 • Gość: Rony

  Oceniono 6 razy 4

  Mam wlasnie taki domek w Laponii. Kupilem 4 lata temu i probuje zyc w zgodzie z przyroda. Zapraszam
  www.nordfishing.pl

 • Gość: piotr

  Oceniono 14 razy 4

  mnie jednak brakuje kibla i prysznica

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX