Freedom Tower w Nowym Jorku najwyższym budynkiem USA, oficjalnie! [WIDEO]

Mimo, że od zamachu na World Trade Center minęło 12 lat, panorama Nowego Jorku wciąż kojarzy się wielu z legendarnymi bliźniaczymi wieżami. Freedom Tower ma zastąpić stary symbol miasta. Wieżowiec właśnie został okrzyknięty najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych

Wieżę Freedom Tower zaprojektowała pracownia Skidmore Owings and Merrill we współpracy ze światowej sławy architektem polskiego pochodzenia, Danielem Libeskindem. Decyzją międzynarodowej organizacji Council on Tall Buildings and Urban Habitats właśnie została uznana za najwyższy wieżowiec w Stanach Zjednoczonych (wcześniej tytuł ten dzierżył chicagowski Willis Tower). Wysokość budynku, 1776 stóp (541,3 metrów), symbolizuje rok ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Budowa Freedom Tower, czyli Wieży Wolności trwa już blisko dziesięć lat. Od samego początku postępy prac na bieżąco śledziło kilka kamer. Połączony obraz prezentuje wznoszenie szklanego biurowca, piętro po piętrze. W sumie uwieczniono na nim okres dziewięciu lat - od października 2004 roku do wrześnie 2013 roku:

Daniel Libeskind, prócz Freedom Tower, zwanej też One World Trade Center, jest autorem nowego Planu Zagospodarowania Terenu po World Trade Center. Głównym założeniem planu nie jest nie tylko przywrócenie części miasta funkcji biurowej i biznesowej, ale także uszanowanie pamięci ofiar zamachu z 11 września. Każda z wież została zaprojektowana przez innego architekta i symbolizuje inny styl w architekturze. Do autorów zaliczamy takie sławy jak Richard Rogers, Norman Foster, Fumihiko Maki.


WSZYSTKIE ZDJĘCIA >>

 

c

 

Oficjalne otwarcie budynku jest planowane na koniec bieżącego roku lub początek 2014 roku. Pozostałe trzy budynki WTC, mają zostać ukończone w 2015 roku.

 

ZOBACZ TEŻ: Wielki plac odbudowy World Trade Center

 


Więcej o:
Komentarze (23)
Freedom Tower w Nowym Jorku najwyższym budynkiem USA, oficjalnie! [WIDEO]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: nie bardzo...

  Oceniono 59 razy 45

  OK, jednak do 2 wiez WTC sie niestety nie umywa :( One WTC, wyglada jak anonimowa wieza jakich tysiace gdzies Azji.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 21 razy 21

  WTC zniszczone 9/11 było jedyne w swoim rodzaju.Obrosło patyną.Głowacki napisał,że wtedy wybito Nowemu Jorkowi dwie "jedynki".Nikt nie ujął lepiej tego co się stało 12 lat temu....

 • urus2013

  Oceniono 24 razy 20

  Freedom Tower? Powinna się nazywać PRISM Tower.

 • Gość: ax-les-thermes

  Oceniono 18 razy 12

  A wolska ma chrystusa krola ze Swiebodzina i krzyz na Giewoncie.....i nic tego nie przejebie.

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 19 razy 5

  Przydałaby się nam taka wieża w Łodzi... Bardzo by się przydała!

 • med555

  Oceniono 12 razy 2

  A 3x mniejsza niż rozmiary Boeninga 757 dziura w ścianie Pentagonu ciągle dymi!

 • Gość: false flag

  Oceniono 18 razy 2

  Wygląda jak pomnik udanego inside job

 • Gość: Stanimir Gromisław

  Oceniono 3 razy 1

  ZUPEŁNIE BEZ WYRAZU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX