Dom w Utrechcie jak idealna kostka

Powstał w dzielnicy, w której wszystkie nowe budynki mają kanciaste kształty

Dom kostka powstał w 300 tysięcznym Utrechcie w centralnej części Holandii. Zaprojektowali go architekci z biura 123 DV Architecture & Consult. Budynek znalazł się w niezwykłym otoczeniu. Powstał bowiem w tak zwanej "cube island" - dzielnicy, w której budowane domy mają kanciaste kształty.

Architekci projektując dom kierowali się zasadą "10x10x10 House" i chcieli stworzyć najwięcej przestrzeni w budynku o najprostszym kształcie. Dom ma trzy poziomy. Jego elewacja jest spokojna. Dominującą biel przełamują czarne pasy, które zostały umieszczone na wysokości okien oraz drewniany narożnik, który skrywa główne wejście. Z tyłu budynku znalazł się taras. Można się do niego dostać przez mocno przeszklony parter.

Co ciekawe tylna ściana jest pozbawiona okien. To właśnie w tej części domu architekci zaplanowali łazienkę i toaletę. Mimo braku okien do pomieszczeń tej części budynku dociera naturalne światło. Umożliwia to świetlik, który przecina sufit niemal na całej szerokości.

Dom sześcian w Utrechcie w Holandiifot. Christiaan de Bruijne

Również we wnętrzu dominują spokojne barwy. Czerń, biel i odcienie szarości urozmaica jedynie pomalowana na czerwony kolor klatka schodowa.

Więcej o:
Komentarze (8)
Dom w Utrechcie jak idealna kostka
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Szczekacz

  Oceniono 9 razy 7

  Hipokryzja współczesnej architektury - historyzm jest zły o ile nie nawiązuje do modernizmu lat 20-30

 • Gość: GdzieSięPodziałStyl?

  Oceniono 11 razy 3

  Ohydny, bezpłciowy kloc...ale "architekci" pewnie sikają po kostkach z zachwytu.

 • Gość: lalka

  Oceniono 2 razy 2

  typowo holenderski minimalizm, ale brak dekoracyjniosci

 • makemylifeeasier.pl

  0

  Ja bym w takim nie chciał mieszkać ale w sumie wygląda ok

 • Gość: max

  Oceniono 1 raz -1

  dobre i jak to porownac do kraju gdzie najwazniejsze instytucje zawodowe promuja typowki - 10 ma prace 1000 osob siedzi na bezrobociu - Polska to III swiat i to nie tylko architektonicznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX