Tak się studiuje w Szwecji. Wydział Architektury jak marzenie! [ZDJĘCIA]

Budynek znajduje się w niewielkim mieście Umea, które w tym roku zostało Europejską Stolicą Kultury 2014

Architekci z pracowni Henning Larsen Architects chcieli stworzyć przestrzeń, o której marzyli będąc jeszcze studentami. Dlatego zaprojektowali go tak, by było idealnym miejscem dla poszukiwania inspiracji i wygodnej pracy.

Obiekt stanął przy samej rzece. Fasadę Wydziału pokryły płyty z modrzewia syberyjskiego. Okna z każdej strony zostały rozmieszczone nieregularnie. Ten pozorny chaos zanika w środku. Białe, spokojne wnętrze zostało w maksymalnym stopniu otwarte. Pracownie studentów są pozbawione ścian. Za szklanymi kurtynami wydzielono jedynie kilka pomieszczeń.

Wydział Architektury Uniwersytetu w Umea (Szwecja)fot. Ake E son Lindman

Nowy budynek Wydziału Architektury Uniwersytetu w Umea znajduje się na terenie artystycznego kampusu uczelni. Gmach sąsiaduje z Muzeum Sztuki zaprojektowanym przez tę samą pracownię (Henning Larsen Architects). Postawienie budynków tak blisko siebie  ma pozytywnie wpłynąć na działalność obu instytucji. Studenci mają czerpać inspirację z organizowanych w Muzeum wystaw, a następnie pracować tak, by w przyszłości to właśnie ich prace mogły być tam prezentowane.

Oba budynki są symbolem miasta, które chce pokazać jak wielką wagę przywiązuje do architektury i sztuki.

 

ZDJĘCIA>>


c


Więcej o:
Komentarze (20)
Tak się studiuje w Szwecji. Wydział Architektury jak marzenie! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kocurxtr

  Oceniono 21 razy 9

  owszem, sterylnie, przestrzennie ale... inspirująco ?
  chyba tylko dla projektantów ikei...

 • Gość: pipon

  Oceniono 16 razy 8

  ..mało inspirujące - najlepsza muza powstaje w garażu ...a najlepsza architektura w starych, zaniedbanych koszarach CK armii, w byłej kotłowni i w byłym areszcie! kto wie o czym mowa? :-)

 • Gość: kabum

  Oceniono 4 razy 4

  a ja to myślę, że w byłej remizie straży pożarnej albo w łuszczarni fasolki szparagowej to jednak lepsza architektura powstanie. co więcej - mam na to dowody.

 • Gość: prawda o pp

  Oceniono 5 razy 3

  https://ssl.panoramio.com/photo/61817103

  tak się studiuje w poznaniu

 • Gość: hela

  Oceniono 2 razy 2

  To zapraszam do Gliwic...tam nadal eternit na elewacji wydziału architektury...

 • Gość: kaem

  0

  Ciekawe.. jak w takim wielkim open space radzą sobie z akustyką? No bo studia to przede wszystkim praca własna, skupienie... Nie za bardzo tam to widzę.
  Poza tym projekt mega. Idea wcielona w życie. Inspirujące.

 • Gość: Wu

  0

  Pozazdrościć, dużo przestrzeni, dużo światła, bardzo dobre warunki do pracy i spędzania czasu na uczelni. Jestem na warszawskim wydziale architektury wnętrz na ASP, gdzie studenci nie mają nawet kawałka przestrzeni typu szuflada, szafka, gdzie mogliby przechowywać swoje rzeczy. Co więcej nie ma nawet krzeseł dla studentów, codziennie siedzimy przed komputerami po 8h na stołkach bez oparcia. Takie warunki pracy to dla nas utopia.

 • fidziaczek

  Oceniono 4 razy 0

  Kraj niszczony przez socjalizm :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX