Sport po francusku czyli nowa sala sportowa w Strasburgu

W strasburskiej dzielnicy Neudorf powstała nowa hala sportowa. Budowa w tym miejscu nie jest przypadkiem, to część szeroko zakrojonych działań mających ożywić tą przestrzeń miasta położoną pomiędzy centrum, a południowymi dzielnicami Strasburga. Nowa hala jest odpowiedzią na lokalne potrzeby mieszkańców, a jednocześnie jest wynikiem myślenia o mieście w całości jako jednym organizmie urbanistycznym.

Nowa bryła została zaprojektowana w pracowni ATELIER ZÜNDEL CRISTEA. Wewnątrz obiektu znalazła się wielofunkcyjna sala sportowa z niewielką widownią, zespół szatniowy, kawiarnia z zewnętrznym tarasem, siłownia oraz umieszczona nad kawiarnią sala do szermierki z osobnymi szatniami.

Aby nowy obiekt nie dominował nad otaczającą zabudową architekci z paryskiej pracowni zdecydowali się na obniżenie głównej posadzki w budynku - główna sala znajduje się na głębokości dwóch metrów pod powierzchnią gruntu, zaś na poziomie zero znajduje się górna krawędź znajdujących się przy niej trybun.

Od zewnątrz bryła budynku składa się z dwóch elementów - betonowego cokołu i wykonanej w drewnianej konstrukcji nadbudowy. Pomiędzy tymi elementami znalazły się rozległe przeszklenia dające zarówno wgląd do środka obiektu, doświetlające wnętrza, jak również dzięki rozmieszczeniu ich w przeciwległych ścianach umożliwiające spojrzenie na wskroś przez budynek na przestrzeń znajdującą się z drugiej strony hali sportowej.

Charakter bryły definiowany jest przez dynamiczne przesunięcie elementów betonowego i drewnianego oraz okien w nieregularnych kształtach skontrastowane z rytmicznym i powtarzalnym podziałem drewnianych słupów podtrzymujących dach budynku rozłożonych w regularnych odstępach 160 cm.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Hala w dzielnicy Neudorf poza przyjemną formą architektoniczną jest jednak również wyrazem myślenia o mieście jako całości. Władze Strasburga realizują w Dzielnicy Neudorf szeroko zakrojony program mający na celu zagęszczenie zabudowy w tym rejonie, co ma zapobiegać niekontrolowanemu rozrastaniu się przedmieść. Nowa hala to jeden z elementów mających podnieść jakość przestrzeni w okolicy i zachęcić do osiedlania się w tym rejonie. Jest atrakcją dla lokalnych mieszkańców, ale jednocześnie elementem większego planu obejmującego całe miasto.

Takie myślenie może być wzorem dla wielu polskich miast, które coraz częściej inwestują w obiekty sportowe czy kulturalne, jednak ich lokalizacja niejednokrotnie bywa przypadkowa, lub wynika z posiadania przez miasto wolnych działek. Często brakuje nam ogólnego planu rozwoju i pamiętania o tym, że w mieście wszystkie elementy tworzą całość i jedna zmiana pociąga za sobą szereg następstw od zmiany natężenia ruchu, po ożywienie inwestycyjne lub degradację przestrzeni w poszczególnych fragmentach miasta.

Więcej o:
Komentarze (6)
Sport po francusku czyli nowa sala sportowa w Strasburgu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: klaps

  Oceniono 1 raz 1

  Ładne. Na zdjęciach z daleka nie widać, że z drewna - wygląda jak blaszany, chyba przez tę strukturę a'la kontener. Fajny pomysł z lekkim wkopaniem w ziemię - Stadion Narodowy też ma takie położenie.

 • Gość: triumph

  0

  Ursus: Napiszcie o nowym przedszkolu na Ursusie na ul. Ryżowej. Bardzo ładne - dziś widziałem drewniany strop i mi się z tym skojarzył.
  Serio materiał na Bryłę Roku.

 • Gość: triumph

  0

  Napiszcie o nowym przedszkolu na Bemowie. Bardzo ładne - dzis widziałem drewniany strop i mi się z tym skojarzył.

 • Gość: Jkb

  Oceniono 9 razy -3

  Do czasu jak zagrają na niej ISIS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX