Dom bez okien, ale ze światłem. Bardzo nietypowy projekt z Szanghaju

Vertical Glass House

Vertical Glass House (Atelier FCJZ)

Kraje azjatyckie ze względu na swoją odmienną kulturę często kojarzą nam się z szalonymi i nietypowymi pomysłami. japońskie teleturnieje czy moda to już prawdziwe legendy. Nie inaczej jednak jest z architekturą, która rodowitych Europejczyków wprawia nieraz w zakłopotanie. Na długiej liście specyficznych rozwiązań na pewno powinien znaleźć się też dom, który nie ma okien, a światło do wnętrza przenika przez kolejne szklane podłogi.

Vertical Glass House z pracowni FCJZ to niewątpliwie propozycja jedynie dla najbardziej odważnych. Od zewnątrz bryła wygląda na niemal monolityczny betonowy prostopadłościan, który w ogóle nie kojarzy się z domem jednorodzinnym. Niecodzienny pomysł na dom opierał się na idei, w której światło miałoby docierać do wnętrz nie w układzie poziomym poprzez tradycyjne okna w elewacjach, ale przez szklane stropy kolejnych kondygnacji.

Dom jest swojego rodzaju manifestem i odejściem od modernistycznych rozwiązań polegających opierających się na przezroczystości w poziomie. Tutaj człowiek rozpięty jest gdzieś w przestrzeni pomiędzy niebem a ziemią. Z drugiej strony wszystkie meble i urządzenia widoczne przez kolejne stropy jak nigdy wcześniej przywodzą na myśl ideę maszyny do mieszkania.

Światło dociera do budynku przez całkowicie przeszklony płaski dach i schodzi niżej przez szklane podłogi kolejnych pięter. Z tego powodu, funkcje dzienne w budynku, które wymagają najlepszego doświetlenia zostały zlokalizowane na najwyższej kondygnacji. Drugie piętro to pomieszczenie przypominające salon, choć ze względu na brak jakichkolwiek mebli sprawia dość nietypowe wrażenie. piętro niżej znajduje się kuchnia połączona z jadalnią i sypialnią. Parter to pomieszczenia sanitarne, piwnica została przeznaczona na funkcje techniczne.

Każde piętro doświetlone jest od góry z jedynie niewielkim uzupełnieniem światła wpadającego przez szerokie na kilka centymetrów szczeliny umieszczone bezpośrednio pod stropami.

Niezwykła bryła budynku to dialog z zastaną i typową formą budynku mieszkalnego, który planowany jest na zasadzie dodawania kolejnych pomieszczeń w poziomie i otwierania go w układzie poziomym. Choć takie rozwiązanie wydaje się nam oczywiste, jak widać nie jest możliwym jedynym pomysłem na to, jak mogą wyglądać nasze domy.

Śmiała forma projektu raczej nie stanie się powszechna ale na pewno będzie cennym głosem w dyskusji na temat jak budować na niewielkich działkach w centrach miast, aby z jednej strony zapewnić doświetlenie wnętrz, a z drugiej nie tracić prywatności przez szklane elewacje otwierające nasze wnętrza na sąsiednią zabudowę. Powierzchnia działki, na której stanął budynek to około 40 metrów kwadratowych i zasadniczo jedynie tylko takiej działki potrzebuje.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Budynek w rzeczywistości nigdy nie był zamieszkały. Powstał na potrzeby szanghajskiego biennale architektury i od momentu wybudowania pełni rolę trwałego pawilonu wystawowego. Czy gdybyście mieli możliwość, zdecydowalibyście się zamieszkać w takim budynku?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Dom w Yokohamie autorstwa Torafu Japońskie domy jednorodzinne [PRZEGLĄD]
 • BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu Ascetyczne szarości betonu. Japoński blok w duchu minimalizmu
 • Surf Shack - japoński dom dla miłośników surfingu Japoński dom na wybrzeżu. Czarna bryła dla miłośników surfingu.
Komentarze (30)
Dom bez okien, ale ze światłem. Bardzo nietypowy projekt z Szanghaju
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  known2own

  Oceniono 41 razy 33

  Przecież to instalacja artystyczna. Projekt wystawiony jako ciekawostka i pokaz możliwości. Nikt tam nigdy nie będzie mieszkał, a bloczek będzie rozebrany, choćby dlatego, że stoi na promenadzie.
  Ręce opadają ile tu nienawiści i wylewania frustracji. Żółć i malkontenctwo wylewane już absolutnie na wszystko. Opamiętajcie się, bo to was zniszczy od środka.

 • avatar

  klassa

  Oceniono 31 razy 19

  Sądzę, że większość rodaków nie miała by z tym ( zamieszkaniem) problemów. Ściany walnęło by się na różowo ( plus szlaczek). Podłogi pokryło by się dywanami, i dalej to już normalnie - meblościanka, kanapo-tapczan, barek z bambusa, Na ścianę rzuci się plazmę,i będzie normalnie.

 • avatar

  clamcay

  Oceniono 46 razy 18

  jadalnia z widokiem na sracz z podniesioną deską
  mają rozmach skur...syny

 • avatar

  po_co_mi_konto

  Oceniono 26 razy 16

  Ja widzę tu tylko jedną zaletę. Jak pęknie rura kanalizacyjna, to od razu widać w którym miejscu.

 • avatar

  Gość: andy

  Oceniono 11 razy 11

  Nigdy w życiu. Mieszkałem kiedyś za granicą w hotelu gdzie okna zaczynały sie na wys 3m od podłogi. Praktycznie nie można było przez nie wyglądać. Czyli dookoła ściany. Fatalne uczucie

 • Szymon Jabłoński

  Oceniono 21 razy 11

  Według mnie projekt genialny. Szkło, beton architektoniczny i stal pięknie się komponują. tworząc surowe wnętrze. Transparentne wnętrze z instalacjami na wierzchu robią wrażenie :)

 • avatar

  Gość: Anja

  Oceniono 16 razy 10

  Niestety, nie wytrzymałabym. Czułabym się jak w filmie Cube. Przerażające.

 • avatar

  Gość: Pff

  Oceniono 13 razy 9

  Tak bez dywanów?

 • avatar

  Gość: Polski Widok

  Oceniono 16 razy 8

  W sumie jakby się tak zastanowić, to co ja właściwie mam za widok za oknem w Warszawie - przez jakieś 10 miesięcy w roku szaro - buro - deszczowa breja, kawałek ołowianego nieba, zafajdany trawnik, a przez jakieś 2 miesiące wrzeszczące bachory sąsiadów. To może rzeczywiście zamiast okien lepsze by były duże ekrany wyświetlające piękne krajobrazy zmieniające się w zależności od pory dnia, roku, nastroju itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły