Calatrava opuszczony. Zapomniany stadion od mistrza architektury [ZDJĘCIA]

Czy nazwisko znanego architekta gwarantuje sukces? I tak i nie. W zasadzie możemy spodziewać się dobrego projektu, ale to jaki los spotka budynek po wybudowaniu - na to architekt zazwyczaj ma bardzo ograniczony wpływ, jeśli ma go w ogóle. Większość projektów zaprojektowanych w najwybitniejszych pracowniach staje się chlubą i lokalnym powodem do dumy. Czasami jednak jest zupełnie inaczej.

Igrzyska Olimpijskie w Atenach z 2004 roku dla wielu Greków były zapewne powodem do zadowolenia. Ale była to także radosna data dla miłośników architektury. Część obiektów została bowiem zaprojektowana przez jednego z najwybitniejszych architektów świata: Santiago Calatravę.

Po Igrzyskach okazało się jednak, że koszty utrzymania infrastruktury wybudowanej na igrzyska są zbyt duże. Wioska Olimpijska roku została zamknięta i popada w coraz większą ruinę. Jakiś czas temu pokazywaliśmy opuszczone wnętrza basenów pełnych odpadniętych płytek i śmieci (więcej TUTAJ).

Największe obiekty sportowe ciągle pozostają w użytkowaniu, jednak prasa coraz częściej donosi o olbrzymich nakładach, które potrzebne są na ich pilną konserwację. Wszechobecne graffiti, chwasty, ale także uszkodzenia powłoki dachu zdecydowanie odbierają uroku całemu kompleksowi, a całość przypomina nieco postapokaliptyczny obrazek.

Dziś sprawdzamy ile w medialnych doniesieniach jest prawdy i pokazujemy jak wyglądają budynki zaprojektowane przez Santiago Calatravę wchodzące w skład kompleksu olimpisjkiego. Obiekt coraz bardziej wygląda na opuszczony i potrzebujący remontu. Pojawiają się rdzawe przebarwienia, a konstrukcja, która ciągle zachwyca charakterystyczną dla hiszpańskiego architekta symetryczną formą, niestety utraciła dawną czystość. Na pewno nie jest za późno by obiekt znów mógł cieszyć oko i stać się wielką atrakcją dla miłośników zarówno sportu, jak i architektury. Na razie jednak stoi opuszczony i czeka na lepsze czasy. Miejmy nadzieję, że nie będzie musiał czekać zbyt długo i wróci do świetności zanim będzie za późno. Oby wyjątkowa architektura znów stała się powodem do dumy, a w Atenach powtórzył się scenariusz znany z Bilbao.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ :

Więcej o:
Komentarze (10)
Calatrava opuszczony. Zapomniany stadion od mistrza architektury [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: klaps

  Oceniono 9 razy 7

  Wszystko zależy od zdjęć - jak sie to pokaże. Na tych zdjęciach widać, że cały kompleks jest zaprojektowany w napuszony i brzydko-totalitarny sposób. Wielkie bramy do nikąd, wielkie pasaże absurdalnie niefunkcjonalnych białych baldachimów - dla nikogo, długie puste ściany - wzdłuż których można tylko biegać, ale już na spacer wzdłuż ściany nikt nie pójdzie bo mu się szybko znudzi. Po prostu - jak nie planuje się pod usługi, funkcje; jak nie uwzględnia się organicznych potrzeb użytkowników - to takie budynki sobie rdzewieją.

 • Gość: KTG

  Oceniono 1 raz 1

  Grecy są po prostu na swój sposób konsekwentni. Ochrona granicy grecko-tureckiej jest w podobnie opłakanym stanie.

 • natansalda

  Oceniono 1 raz 1

  warto poprawić "spodka" na "spotka", chyba, że to aluzja do katowickiego Spodka ;)

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  " jaki los spodka budynek" Że co?

 • ostatniaparoweczka

  Oceniono 3 razy -1

  Zaniedbany, wygląda i tak lepiej niż nasz narodowy, patriotyczny koszyk, który na lata oszpecił panoramę Warszawy.

 • Gość: nuda

  Oceniono 2 razy -2

  Szkoda. Widać, że już w trakcie rozbiórki jest:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX