W świetle nauki

 

Uważam, że architektura jest dobra, kiedy jej forma jest nie tylko estetyczna, ale i użyteczna. Dlatego to, co wydaje mi się najbardziej fascynujące to, że dzięki nieskończonej inwencji człowieka i współczesnej technologii może na tyle różnych sposobów nam służyć - by móc się bawić, uczyć, pracować czy po prostu dobrze się czuć.

 

fil

 

Dlatego właśnie uwielbiam czytać o nowych koncepcjach, pomysłach - nawet tych najbardziej zwariowanych, które mają ułatwić - banalnie - korzystanie z życia. Takim szalonym, ale i inspirującym pomysłem wydaje mi się projekt wnętrza Wydziału Filozofii w Nowym Jorku.

 

fil

 

Autorem tego fantastycznego pomysłu jest pracownia Steven Holl Architects . Co ciekawe o wyborze tego projektu zadecydowali dziekan wydziału i jego profesorowie. Zaś zadaniem architekta była przebudowa i renowacja wnętrza budynku z 1890 roku. Cała koncepcja autorska powstała w oparciu o zjawiska światła i materii.

 

fil

 

Głównym elementem nowego wydziału jest klatka schodowa, która dzięki znajdującym się w niej otworom tworzy subtelną grę światłocieni, inną o każdej porze dnia i roku. Schody oprócz niezwykłej faktury są też oryginalne, dzięki temu, że kilka razy zmieniają kierunek co powoduje, że każde piętro jest trochę inne. Nad nią znajduje się świetlik wyposażony w specjalną rozczepiającą światło błonę, która pozwala na dodatkową grę światłem.

 

fil

 

Steven Holl jest już 'specjalistą' od szkół wyższych, bowiem nie jest to pierwszy budynek uniwersytecki, który ożywia swoimi rewolucyjnymi pomysłami. Sam projektant mówi, że budynki uniwersyteckie muszą być swoistymi inkubatorami życia społecznego, interakcji między studentami a wykładowcami. Oznacza to że musza być przyjazne, wygodne ale i inspirujące.

 

fil

 

Jak dla mnie - wielkie brawa!

 

fil

 

A swoją drogą czy to nie ciekawe, że w ciagu kilku dni mamy kolejny przykład budynku, który ma służyć nauce i wykorzystuje w projekcie zjawisko światła?

 

fil

 

Więcej o:
Komentarze (7)
W świetle nauki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  Mam prośbę. Potrzebuję więcej informacji na temat tych schodów. Po co, dlaczego, co było inspiracją powstania? Potrzebne mi to do zrobienia modelu abstrakcyjnego. Jeśli ktoś wie więcej o tych schodach, to niech napisze :)

 • Gość: Gość

  0

  no wlasnie - przydaloby sie poczytac, zanim sie zacznie komentowac. Chocby przeczytac artykul, by wiedziec, ze HOLL, a nie HALL. Po drugie - przeczytaj, co piszesz, zanim wyslesz takie kwiatki jak 'swiatlo jest potrzebne chocby w sensie oswietlenia', albo 'perforuje przestrzen uzytkownika'. Architekt bez granic, ale po polsku pisac nie potrafi.

 • Gość: Gość

  0

  PS. bardzo przepraszam mloda autorke tych artykulow, ale czasem przydalo by cos poczytac zanim zacznie sie komentowac...
  Swiatlo jest potrzebne chocby w sensie oswietlenia, tego jak perforuje przestrzen uzytkownika, jak sie adaptuje w ciagu dnia - w ten sposob budynek "zyje", o kazdej porze ma inny wymiar - i chyba o to chodzilo o ten czwarty wymiar - czas w przestrzeni zwymiarowany w postaci zmiennosci swiatla, ktore kompaniuje uzytkownikowi w wieloraki sposob podczas jego pracy. Widac to rowniez w sposobie traktowania klatki schodowej - jest ona droga, pelna fascynujacych wydarzen. Hall to stary obserwator, a do tego niezly rzezbiarz. A najpiekniejsze jest to jak malo wyrazil w projekcie fasady - odnowil ja i pozostawil nietknieta jakimis szalenczymi "ozdobami" umie sie wpisac w otoczenie nie koniecznie krzyczac ze tam jest. Ole dla Halla ;)))

 • Gość: Gość

  0

  przyjemny projekt
  bardzo dobry przyklad aranzacji nowego w starym, chcialabym sie tam uczyc

 • Gość: Gość

  0

  O jakich piszesz filozofach?

 • Gość: Gość

  0

  ŚWIETNY PROJEKT: Pozazdrościłam studentom folozofii.
  Ale też warto im przekazać, że jedni z najlepszych światowych filozofów przekazywali wiedzę Królowej Nauk w bardzo nieciekawym pomieszczeniu UJ przy ul Manifestu Lipcowego nr 13 w Krakowie nie tak dawno temu.

 • Gość: Gość

  0

  Niezłe sito ;)
  Wygląda na to, że to tam zorganizowano obławę na Dillingera.

  Fajnie, tylko te klocuszki w hallu jakoś takie mało wygodne się wydają. Bardzo ciekawy układ klatki schodowej.


  --------------------------------
  radiozaglada.blogspot.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX