Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczne Chicago

graberski

Nowe technologie pomagają architektom w tworzeniu coraz bardziej ekologicznych i współgrających z naturą budynków. Łącząc je z nieograniczoną wyobraźnią ludzką istnieje możliwość konstruowania budynków całkowicie niezależnych chociażby energetycznie, w których energia pochodzi z własnych, ekologicznych źródeł.

smithgill.com
smithgill.com

Przykładem takiej budowli jest Clean Technology Tower. Została ona zaprojektowana przez Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (założyciele pracowni byli wcześniej członkami Skidmore, Owings & Merrill LLP). W narożnikach budowli zostały umieszczone turbiny wiatrowe. Dzięki temu wiatr jest łapany w momencie największej swojej prędkości, czyli kiedy owija się wokół obiektu. Wraz ze wzrostem wysokości budynku a tym samym prędkości wiatru, mnoży się liczba wiatraków. Najwięcej tych urządzeń znajduje się pod podwójną powłoką dachu. Gdy wiatr wpada miedzy te dwie wartwy, napędza wiatraki i przy użyciu różnicy ciśnień następuje wentylacja wszystkich pomieszczeń. Na zewnętrznej części dachu znajdują się także baterie słoneczne, które służą jako drugie źródło energii.

Budynek ma powstać w Chicago. Z okien będzie można ujrzeć jezioro Michigan czy Chicago River. W obiekcie znajdować się będzie ponad 167 tysięcy m2 przestrzeni biurowej, hotel o powierzchni ponad 27 tysięcy m2, spa oraz sklepy. Na biura projektanci przeznaczyli najwyższe piętra. Ma to zwiększyć ilość światła dziennego wpadającego przez okna. Na najwyższej kondygnacji znajdziemy wielkie atrium, z którego będzie można obserwować nie tylko wspaniały widok ale także i niebo. Będzie to możliwe przez całkowicie przeszklony dach. I tu przeszkadzać mogą turbiny wiatrowe, ale to chyba jedyny mankament.

Przy budynku mają się znaleźć park oraz plac, które w połączeniu z już istniejącym ogrodem zimowym stworzą zgrane otoczenie. Zarówno do hotelu jak i do biur będą oddzielne wejścia: z poziomu ulicy i z podziemnego garażu.

Ci sami architekci z biura AS+GG Architecture zaprojektowali także tak zwany ?Ekologiczny most". Znajdować się będzie w tym samym mieście przy Monroe harbour. ''Most'' będzie miał długość dwóch mil i powstanie na specjalnie usypanym terenie. Obiekt będzie podkreśleniem pozycji Chicago jako ''najbardziej zielonego'' miasta w Stanach Zjednoczonych. Wzdłuż nowo powstałego terenu ustawione zostaną turbiny wiatrowe. Na środku półkolistej przestrzeni powstanie natomiast wieża obserwacyjna. Będzie to wspaniałe miejsce do oglądania panoramy Chicago od strony wody. Przedsięwziecie w poważnym stopniu wpłynie na obniżenie kosztów energii w mieście.

Jednak poza ekologicznym aspektem, ''Eco Bridge'' ma być także jedną z wizytówek Chicago na Olimpiadę w 2016 roku. Na szczycie wieży obserwacyjnej miałby zostać umieszczony znicz olimpijski. W zamkniętych wodach zatoki mogłyby się natomiast odbywać zawody żeglarskie, na które mogłaby się zebrać liczna widownia przebywająca na ''moście''.

Proponowany projekt ma być ostatnim większym elementem planu rozbudowy Chicago Burnhama z 1909 roku. Jeśli zostanie zrealizowany, to zapewne przekroczy wszelkie marzenia projektantów z początku XX wieku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologiczne Chicago