Shenzhen Stock Exchange - budynek z lewitującą bazą.

Biuro projektowe Office for Metropolitan Architecture zaprojektowało nową filię giełdy chińskiej, która ma powstać w mieście Shenzhen. W odróżnieniu od innych budynków, baza tego obiektu nie znajduje się przy ziemi lecz jest zawieszona w powietrzu...

 

Shenzhen Stock Exchange ma powstać w mieście Shenzen, w prowincji Guangdong. Jeszcze w latach 70' tych była to mała osada rybacka. W zeszłym roku ONZ oszacowało, że mieszka tam 10,7 milionów mieszkańców. Jest to jedno z najlepiej rozwijających się miast w Chinach.

 

 

Office for Metropolitan Architecture



Od wielu tysięcy lat budynki projektowano tak, by ich najszerszą częścia była ich podstawa. Było to spowodowane kilkoma czynnikami, głównie konstrukcyjnymi. W przypadku budynku giełdy, kanon ten został złamany. Architekci OMA umieścili ''bazę'' aż 36 metrów nad ziemią i stworzyli z niej jakby zawieszoną platformę. Giełda w Shenzhen jest w głównej mierze giełdą wirtualną, elektroniczną. Jej głównym ograniczeniem jest kapitał, nie grawitacja. Symbolem tego ma być właśnie nowy wieżowiec. Projektanci uważają bowiem, że biura nie powinny jedynie oferować przestrzeni do pracy, lecz oddawać duszę i charakter firmy.

 

 

Office for Metropolitan Architecture



Wymiary podniesionej bazy mają wynosić około 160mx100m. Będzie się ona składała z trzech głównych kondygnacji oraz jednogo półpiętra. Stropodach będzie dostępny dla pracowników. Znajdą się tam kawiarenki, fontanny oraz małe placyki, by maklerzy mogli w jakiś sposób odpocząć. Konstrukcja podium została oparta na ośmiu kolumnach (czterech głównym i czterech dodatkowych).

 

 

Office for Metropolitan Architecture



Przez środek bazy przechodzi 250 metrowa wieża. Jej fasada została skonstruowana w taki sposób, że o różnych porach dnia inaczej odbija światło. Podczas dużego słońca budynek wręcz lśni, podczas zachodu staje się niemal niewidoczny, gdy pada deszcz sprawia wrażenie jakby się mienił, zaś w nocy emanuje światłem niczym lampion. W otoczeniu stoją budynki o zbliżonej do siebie architekturze, więc projektanci nie chcieli aby SSE stylowo wyróżniał spośród nich. Stąd też na pierwszy rzut oka sama wieża może wydawać się trochę nudna i banalna. Jednak są to tylko pozory. Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Pierwsza wewnętrzna złożona jest ze zwykłych okien i szkieletu stalowego, natomiast druga warstwa, całkowicie szklana powoduje, że owy szkielet rzuca swój cień na nią. Dzięki temu zabiegowi z zewnątrz widać praktycznie cała konstrukcję budowli. Na 48 piętrach znajdzie się przestrzeń biurowa o powierzchni 200 tysięcy m2. Z tego aż 48 tysięcy m2 będzie się znajdować w uniesionej bazie. To w niej i na niższych kondygnacjach umieszczona zostanie giełda. Na wyższych piętrach natomiast, znajdą się zwykłe biurapod wynajem. Pod budynkiem znajdą się jeszcze trzy kondygnacje piwnic, gdzie umieszczone zostaną podziemne parkingi.

 

 

Office for Metropolitan Architecture



Kilka dni temu odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczynająca budowę obiektu. Poza licznie zgromadzonymi przedstawicielami władz, zebrała się też cała ekipa projektowa z OMA łącznie z jednym z założycieli Rem Koolhaas'em. Zakończenie budowy póki co planowane jest na 2010 rok.

 

 

Office for Metropolitan Architecture

 

 

Więcej o:
Komentarze (28)
Shenzhen Stock Exchange - budynek z lewitującą bazą.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  0

  jak na giełde to bardzo fajne... jak na giełde :)

 • Gość: Gość

  0

  beznadziejne

 • Gość: Gość

  0

  heheheh rozwaliłeś mnie MANIAK SPISKU :))))))))))))

 • Gość: Gość

  0

  To siedziba NewWorldOrder ?

 • Gość: Gość

  0

  Rem zrób sobie wakacje, nudny się robisz . . .

 • Gość: Gość

  0

  Pomysł pewnie fajny, ale bryła nieciekawa

 • Gość: Gość

  0

  Czym się tu podniecać? Zwykły wieżowiec z rozbudowanym parterem. W Polsce jest kilka takich - powstały w czasach PRLu - nie mają tylu pięter, ale za to konstrukcja i pomysł są takie same....

 • Gość: Gość

  0

  Sam koolhaas to chyba mial niewiele z tym wspolnego. Koncepcja troche naciagana, w porownaniu z innymi dokonaniami OMA to sredniawka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX