IJburg House - holenderski fusion

dll

Biuro Marc Koehler Architects nie tak dawno ukończyło projekt prywatnego domu w IJburg na przedmieściach Amsterdamu i od razu znalazł się on na liście projektów nominowanych do grand prix tegorocznego WAF.

 

 

 


 

Budynek został zaprojektowany jako monolityczna rzeźba, która nieśmiało zarysowuje kontrast między przestrzenią prywatną (stanowiącą dominantę bryły ), a przestrzenią publiczną, ?wyciętą? z monolitu w formie przeźroczystej wstęgi, łączącej budynek z ulicą, ogrodem i dachowym tarasem.

 


 

Na parterze znajdują się trzy sypialnie, toaleta, mała łazienka i hall. Pierwsze piętro to natomiast przestrzeń dla wypoczynku, jedzenia i gotowania. Dzięki panoramicznym oknom podczas dnia tonie ono w naturalnym świetle. Wielofunkcyjny hall stanowiący przestrzeń wejściową, łączy mały ogródek na przedzie budynku z dużym ogrodem na jego tyłach.

 


 

Charakterystycznym elementem fasady domu jest detal z wypuszczonych cegieł, który nawiązuje do stylu szkoły amsterdamskiej z lat dwudziestych. Dzięki intensywnej współpracy z dostawcami, kamieniarzami i murarzami, architektom udało się uzyskać tę teksturę przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów.

 


 

Niewątpliwie, całość projektu Marc Koehler Architects nawiązuje do historycznych stylów holenderskiego modernizmu . W kubicznej bryle budynku odnaleźć można inspirację szkołą rotterdamską, podczas gdy odniesienie do szkoły amsterdamskiej ujawnia się we wspomnianym detalu fasady.

 


 

dll

Zobacz także:

 

Zawiedziona nadzieja modernizmu - upadek miast

Prosty biurowiec zgarnia nagrody

World Building of the Year 2008

Skomentuj:

IJburg House - holenderski fusion