Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsze centra handlowe

dll

Nie wszystkie obiekty handlowe muszą przypominać Lidla w Głogowie.

Zdaniem jury Word Architecture Festiwal najlepszym obiektem handlowym świata okazał się budynek sztokholmskiej galerii handlowej K:Fem.

K:Fem - Wingardh Arkitektkontor AB - Szwecja

Obiekt znajduje się w podmiejskiej dzielnicy Sztokholmu - Vällingby, a jego projekt został wykonany przez szwedzkie studio architektoniczne Wingardh Arkitektkontor AB.

Charakterystycznym elementem budowli jest gra świateł, wywołana przez podświetlenie stropu i szklanej fasady. Eksponują one na czerwonym tle białe logotypy marek, które posiadają w centrum handlowym swoje sklepy. Inne wykorzystują właściwości szkła, nadając tym samym fasadzie obiektu dramatyczną formę - od transparentnej, poprzez białą, a na czerwonej skończywszy.

Jasne, przestronne wnętrze zdominowane jest przez centralną, pustą przestrzeń - atrium. Jej kształt nawiązuje do kolistego motywu, który znalazł się w logo dzielnicy Vällingby w 1954 r. i stał się jego ikoną.

Niemniej jednak warto zobaczy także inne obiekty handlowe, nominowane w kategorii shopping. Wśród nich znalazł sie poznański Stary Browar, który jednak tym razem nie został doceniony przez Jury:

Stary Browar - Studio ADS - Polska

Budynek Starego Browaru autorstwa Studia ADS to obok Domu AatraialnegoKWK Promes jedyny reprezentant naszego kraju na tegorocznym WAF. Jako jeden z nielicznych obiektów, stający w konkursowe szranki startował w dwóch kategoriach - New and Old i Shopping. Ostatecznie został jednak zakwalifikowany jedynie do tej drugiej.
Budynek Starego Browaru znajduje się w Poznaniu i jest wynikiem adaptacji na potrzeby handlowo-usługowe starych zabudowań browarnianych.

65 Croisette - Agence Moatti et Riviere - Francja

Budynek należącego do Grupy Codic pasażu handlowego, został zaprojektowany przez francuską pracownię architektoniczną Moatti et Riviere. Znajduje się on przy najbardziej prestiżowej z ulic Cannes - 65 Croisette, między hotelami Carlton i Martinez. 1900 m2 powierzchni użytkowej, pozwala pomieścić osiem niezależnych butików, należących m.in. do takich marek jak Gucci, Burberry, czy Yves Saint Laurent.

Obiekt został wzniesiony na planie odwróconej litery ?U? i posiada w całości szklaną fasadę. Elementem charakterystycznym jest oplatająca cały budynek, półprzeźroczysta markiza wykonana ze szkła akrylowego. Dzięki niej wnętrze za dnia jest chłodne i jednocześnie rozświetlone.

Fendi Flagship - Peter Marino Architect PLLC - USA

Nowojorski salon marki Fendi mieści się przy prestiżowej - Fifth Avenue, w neoklasycystycznej kamienicy z początku XX wieku. Projekt przygotowany przez amerykańskiego architekta Petera Marino w bardzo niewielkim stopniu ingeruje w wygląd fasady budynku. Dzięki konstrukcji opartej o stalowe dźwigary możliwe stało się także dodanie olbrzymich okien o przekątnej 9m, które rozświetlających wnętrze dziennym światłem.

Zgodnie z założeniami projektu wnętrze salonu miała cechować min. zmysłowość, lekkość i kunszt - cechy, które zdaniem CEO Fendi - Michaela Burke - charakteryzują rzymian. W rezultacie otrzymano przestrzeń o atonalnej symfoniczności kolorów, materiałów i kształtów. Jasne drewniane obicia ścian kontrastują w niej z ciemnymi podłogami wyłożonymi kamieniem z San Petrini, a czarna skóra półek z butami z pokrytymi patyną metalowymi wykończeniami.

La Vache Noire Shopping Centre - Groupe 6-BDP - Francja

Założeniami jakimi kierowali się architekci z Groupe 6 - BDP było, po pierwsze, stymulowanie ekonomicznej regeneracji leżącego na przedmieściach Paryża, miasteczka Arcueil. Po drugie - stworzenie miejskiego terenu parkowego dla lokalnej społeczności. A po trzecie - wkomponowanie projektu w istniejącą zabudowę mieszkalną.
Rezultatem przyjętych założeń było utworzenie 1,5 hektarowego parku, spajającego cały projekt, a także postawienie wkomponowanego w okolicę obiektu handlowo-wypoczynkowego.

Budynek La Vache Noire został wzniesiony na pochyłym, sztucznym stoku i w znacznej części znajduje się pod powierzchnią ziemi. Taka koncepcja nie tylko pozwala wkomponować posiadający powierzchnię 52 tys. m2 obiekt w otaczającą go zabudowę, ale także daje możliwość wykorzystania przestrzeni dachu na potrzeby parku wypoczynkowego.

Wnętrze galerii handlowej stanowią dwie główne kondygnacje handlowe, dwa półpiętra przeznaczone usługi związane z żywieniem i wypoczynkiem, a także znajdujący się pod całością trzypoziomowy parking.

Livraria da Vila - Isay Weinfeld - Brazylia

Autorem projektu księgarni Livraria da Vila w Sao Paulo jest brazylijski architekt Isay Weinfeld. Budynek wygrał już w tym roku nagrodę Yellow Pencil Prize stowarzyszenia D&AD w kategorii Environmental Design: Retail & Services.

Projekt Weinfelda został umiejętnie wkomponowany w otaczającą go, betonową zabudowę dzielnicy Jardins. Jego masywna i jednolita bryłą, w swojej frontalnej fasadzie posiada wykrojone w proporcjach 1:3 szerokie wejście. Choć na pierwszy rzut oka przypomina ono raczej nieruchomą witrynę, to w istocie jest to pięć niezależnych wejść. Są one niejako zwiastunem tego, co klient zastanie we wnętrzu, gdzie prawie wszystkie pionowe powierzchnie zajęte są przez regały z książkami, płytami CD i DVD.

Micasa_vol.B - Studio MK27 - Brazylia

Micasa_vol.B to kolejny brazylijski budynek, który zakwalifikował się do tegorocznego WAF. Autorem jego projektu jest Studio MK27 (Marcio Kogan Arquiteto), a jego budowa została ukończona w maju 2007 roku. Budynek znajduje się w Sao Paulo i mieści studio meblarskie Vitra.

Projekt Micasa_vol.B cechuje zamierzony brak dbałości o precyzję wykonania lub wykończenia. Betonowa elewacja nosi ślady odciśniętego szalunku, co w wyniku podświetlenia dynamizuje całą fasadę. Tylny mur patio wykonany został z kilku nałożonych na siebie warstw siatki zbrojeniowej, a ściany wnętrza nadal noszą ślady obecności robotników budowlanych - To prawie archeologiczne znaleziska - mówią architekci z MK27. Również i podłoga wykonana została z niekonwencjonalnego materiału - w tym przypadku jest to żwir stosowany także jako domieszka do betonu.

Bahcesehir Prestige Mall - Uras+Dilekci Architects - Turcja

Budynek Prestige Mall znajduje się w mieście Bahcesehir, leżącym 20 km od centrum Istambułu, po europejskiej stronie Cieśniny Bosfor. Jego projekt został wykonany przez tureckie studio architektoniczne Uras+Dilekci Architects na zamówienie spółki Quinn Group i Sener Tourism. Obiekt stoi na 3 hektarowej działce, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 5 tys. m2. Żelbetowy gmach galerii handlowej mieści w swoim wnętrzu liczne sklepy, salę kinową i centrum fitness.

Reiss Store and HQ - Squire and Partners - Wielka Brytania

Budynek należący do domu mody Reiss leży przy londyńskiej Barrett Street i zaprojektowany został przez architektów z Squire and Partners. Zadaniem jakie postawił przed projektantami inwestor było zaprojektowanie obiektu będącego symbolem marki, bowiem prócz sklepu miał on mieścić także główną siedzibę firmy.

Fasada budynku została zaprojektowana jako ?dynamiczny, półprzeźroczysty filtr?. Podwójna warstwa szkła przykryta została akrylowym ekranem przeciwdeszczowym. Stanowiące ekran pojedyncze, zamocowane pionowo panele polimerowe, nie tylko zapewniają chłód we wnętrzach, ale także dają ogólny efekt przypominający wyglądem teksturę jedwabiu. Wrażenie to potęguje się szczególnie w nocy, gdy światło podświetlenia rozszczepia się o krawędzie akrylowego szkła.

Suzhou Shopping Courtyard - WSP Architectural Design Consulting - Chiny

Centrum Handlowe Jinshu w mieście Suzhou zostało zaprojektowane przez pracownię architektoniczną WSP Architectural Design Consulting.

Projekt kompleksu łączy lokalną kulturę tego starego handlowego miasta z nowoczesnym budownictwem miast zachodu. Na Centrum składają się cztery budynki o łącznej powierzchni 60 tys. m2, z których każdy mieści się po jednej ze stron ruchliwego skrzyżowania. Charakterystyczny, powyginany plan obiektów nawiązuje do ciasnych chińskich uliczek miast handlowych.

Structural Mesh, F.A.D.S, Japonia

Ten niewielki obiekt zlokalizowany w japońskim mieście Fukui mieści zarówno funkcje usługowe jak i mieszkalne. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest elewacja skonstruowana z romboidalnej siatki.

Skomentuj:

Najlepsze centra handlowe