Foster i Hadid chcą zmodernizować Mekkę

Miejsce pielgrzymowanie milionów muzułmanów już wkrótce zmieni oblicze. Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdul Aziz chce, by centrum religijne islamu mogło pomieścić jak najwięcej wiernych.

 

Foster i Hadid znaleźli się pośród 18 architektów, do których zwrócił się król Abdullah. Zwycięzca zaprojektuje nowy kompleks meczetów wraz z zakwaterowaniem dla pielgrzymów. Dotychczas przybywający z całego świata wyznawcy islamu modlili się w meczecie al-Haram, który był w stanie pomieścić 900 tys. osób. Nowa świątynia ma zmieścić trzykrotnie więcej wiernych i mieć powierzchnię 380 tys. mkw.

 

 

Inne źródła podają, że projekt podzielony został na dwie części. Norman Foster wraz z dziesiątką innych biur architektonicznych ma przedstawić projekt rozszerzenia północnego skrzydła meczetu al-Haram. Natomiast Zaha Hadid z szóstką pozostałych architektów ma rozważyć, w jaki sposób można zmodernizować sam meczet al- Haram i obszar wokół niego.

 

 

Którakolwiek z opcji okaże się prawdziwa, jedno pozostaje pewne- modernizacja świętego miejsca islamu będzie największym przedsięwzięciem architektonicznym od lat.

 

 

buma

 

 

Zobacz także: 

 

Snohetta zwycięża w Arabii Saudyjskiej

 

Foster i Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Opera Zahy Hadid w Dubaju

 

Więcej o: