Steven Holl - modernizm pełen emocji

Choć Steven Holl stał się bardzo znanym architektem, jego architektura nie bazuje ani na wybujałej formie, ani też na spektakularnych wielkościach. Prezentujemy dwa najnowsze projekty architekta.

 

 

 

O ile jego sposób kształtowania form pozostał gdzieś blisko modernizmu, ostatecznego wyniku nie można określić w ten sposób. Nie da się przyporządkować go do tej samej grupy co Gropiusa czy nawet Corbusiera. Podobnie jak Richard Meier czy I.M.Pei, Steven Holl czerpie z prostych i przejrzystych form modernistycznych, bawiąc się konwencją, zupełnie jak manieryści.

 

Warsztat pracy Holla różni się od innych architektów już od poziomu koncepcji. Wstępne szkice architekt przygotowuje w postaci akwarel. Ta forma według niego najlepiej wpływa na rozwijanie wyobraźni i kształtowanie przestrzeni. Dla architekta szkic staje się narzędziem projektowania, również dzięki częściowej przypadkowości elementów i intuicji. Poprzez takie przemyślenia i pracę nas sobą, nad konceptami, jego architektura sposób kształtowania świata. Holl jest na swój sposób zaangażowany w ochronę środowiska i minimalizowanie negatywnych skutków rozwoju budownictwa. Jego domy takie jak Turbulence House, który korzysta z wiejącego wiatru, czy założeniu urbanistycznym The Toolenburg-Zuid, które ma zapewnić mieszkańcom podstawowe potrzeby i może być w pewnym sensie samowystarczalne, szczególnie w kwestii energii.
 
 

Dwa obiekty architekta, które mają zostać ukończone w bieżącym roku, nie odbiegają od zasad, jakimi od wielu lat kieruje się w projektowaniu Steven Holl. Zarówno obiekt w Norwegii jak i w Chinach w pewien niejednoznaczny sposób wpisuje się w lokalne środowisko przyrodnicze czy kulturalne, jak i odzwierciedla przeznaczenie danego obiektu.

 
 
Centrum Knuta Hasuna w Hamaroy znajduje się za kołem podbiegunowym niedaleko miejsca, gdzie wychował się pisarz. Knut Hamsun był norweskim laureatem Nagrody Nobla.

Muzeum będzie zawierać przestrzenie wystawiennicze, audytorium i oczywiście bibliotekę z czytelnią, w pełni wyposażoną w dzieła pisarza. W koncepcji Holla muzeum ma egzystować na zasadzie obiektu-ciała, tworząc pole manewru dla niewidocznych z pozoru, głębszych oddziaływań. Zewnętrzna drewniana okładzina, która jest jakby skórą, a swoim rysunkiem nawiązuje do tradycyjnych drewnianych kościołów norweskich. Kręgosłupem, najważniejszą osią muzeum jest pion komunikacyjny z główną windą, która umożliwia wszystkim wstęp do dowolnej przestrzeni obiektu. Dachu budynku, zupełnie jak nieujarzmione włosy, pokrywać będzie długa trawa. Zaskakujące doświadczenia z perspektywą wewnątrz budynku, jak i oświetleniem go sztucznym światłem czy doświetlenie naturalnym, mają spowodować, że obiekt będzie sam sobą tworzył najlepsze inspirujące podłoże dla przyszłych wystaw.

 

steven Holl

Knut Hasun Center w Haramoy w Norwegii

 

 

Drugi obiekt Stevena Holla na rok 2009 to Muzeum Architektury i Sztuki. Nowy obiekt ma również powstać w zielonym krajobrazie, niedaleko Nanjing. Podstawą jego kompozycji były przeróżne zbiegi osi widokowych, otwarcia na zielony krajobraz okolic miasta, zróżnicowanie poziomów przestrzeni. Inspiracje do stworzenia obiektu architekt czerpał zarówno z otoczenia, jak i z malarstwa chińskiego. Przenikające się warstwy wody i mgły nad wzgórzami zainspirowały go do poszukiwań zróżnicowania przestrzeni i nadania jej bardziej ulotnego charakteru. Muzeum składa się z prostych form, z łączników, które z poziomych zmieniają się nagle w pionowe, aby w końcu otworzyć się na widok na pobliskie Nanjing. Ta oś widokowa tworzy połączenie między obiektem a stolicą Dynastii Ming.

 

Muzeum Architektury i Sztuki w Nanjing - Steven Holl

Muzeum Architektury i Sztuki w Nanjing - Steven Holl

 

 

Obiekty Stevena Holla są bardzo dokładnie przemyślane i niepowtarzalne - architekt pełnymi garściami czerpie z otoczenia, a także z dziedzin zupełnie pozaarchitektonicznych. Być może to właśnie indywidualne i nieco emocjonalne podejście autora pobudza do życia skostniałe formy zaczerpnięte z modernizmu i nadaje im nowego wyrazu.

 

 hada

 Zobacz też:

 

Steven Holl Architects - słoneczna willa nad jeziorem

 

Steven Holl Architects - nowa brama Kopenhagi

 
Dom z widokiem na fiordy

 

Więcej o: