Święto mistrza moderny

buma

Dziś międzynarodowy dzień Franka Lloyda Wrighta.  Jednak to nie jedyna okazja, by uczcić mistrza moderny. W tym roku mija 50 lat od ukończenia największego dzieła architekta - Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. 

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork, muzeum
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
źródło: architecturedesign.com

 

Le Corbusier nazwał Manhattan "wertykalnym miastem pełnym  niewyobrażalnych diamentów". Strzeliste wieżowce stłoczone jeden obok drugiego są znakiem rozpoznawczym nowojorskiej dzielnicy. Biała betonowa "wstążka", która stanęła na rogu 89-tej ulicy i Piątej Alei w 1959 roku, to nie tylko wyjątkowy dla Manhattanu budynek, to również jedna z najważniejszych budowli ubiegłego wieku.

 

Pierwsze muzeum Fundacji Guggenheima otwarto w Nowym Jorku w 1939 roku. Kolekcja licząca dzieła m.in. Picassa i Chagalla szybko zaczęła się rozrastać. W 1943 Salomon R. Guggenheim, założyciel fundacji, napisał list do FLW, błagając go, by ten zechciał zaprojektować kolejne muzeum. Wright  bez namysłu zgodził się na współpracę z nowojorskim kolekcjonerem. Od tego momentu do powstania muzeum minęło prawie 15 lat, architekt stworzył niemal 700 szkiców szukając odpowiedniej dla budynku formy. Guggenheim nie doczekał ukończenia muzeum - zmarł dziesięć lat przed jego otwarciem. Również sam FLW zmarł parę miesięcy przed inauguracją budynku w październiku 1959 roku.

 

Muzeum podzieliło krytyków. Mimo skrajnych opinii, które wywołuje na stałe wpisało się w historię współczesnej architektury. Charakterystycznym elementem budynku jest jego spiralna część zwężająca się lekko ku dołowi. Wewnątrz galeria przybiera skręconą formę - wystawy umieszczane są wzdłuż rampy w kształcie helisy. Rotundę rozświetla jedynie okno umieszczone w suficie. Krytycy projektu Wrighta zarzucali, iż taka konstrukcja uniemożliwia prawidłowe rozmieszczenie ekspozycji, które nie są również dobrze oświetlone. Pojawiły się też głosy, iż budynek stał się na tyle znany, iż przyćmiewa eksponaty znajdujące się w nim. W 1992 roku  do muzeum dobudowano nową część autorstwa biura Gwathmey Siegel & Associates Architects, co uznano za profanację projektu Wrighta.

 

 

 

 

21 października muzeum obchodzić będzie 50 rocznicę działalności. W międzyczasie oglądać można wystawę "Within Outward" prezentującą szkice oraz rysunki architekta, które przedstawiają proces twórczy i sposób pracy FLW.  

 

buma

 

 

Zobacz także: 

 

 

Falling Water - dom nad wodospadem

 

Bauhaus - 90-lecie powstania szkoły

 

Archigram - architektura bez architektury

 

 

Skomentuj:

Święto mistrza moderny