Ikony architektury: Dzielnica przyszłości

W dawnym korycie rzeki powstał obiekt tak niezwykły, że mieszkańcy Walencji nazwali go miastem przyszłości. Miasto Sztuki i Nauki projektu Santiago Calatravy to jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowych na świecie. I jeden z najlepiej zaprojektowanych.

Położona nad Morzem Śródziemnym Walencja nierozerwalnie związana jest z wodą. W miejscu, w którym kiedyś biegła rzeka Turia, po wielkiej suszy pozostał jedynie ogromny lej. Calatrava nie mógł oderwać się od symboliki tego miejsca - wodę uczynił więc motywem przewodnim projektu, jako odbicie dla wspaniałej architektury.

Miasto Sztuki i Nauki prawie w całości zostało zaprojektowane przez Santiago Calatravę. Jedynie podwodne miasto oraz dach oceanarium to projekty Felixa Kandeli. Kompleks składa się z pięciu głównych budynków, w których znajdują się m.in. największe w Europie oceanarium i delfianrium, kino, planetarium, muzeum XXI wieku, teatry oraz ogród botaniczny. Całość zajmuje obszar 350 tys. m.kw.

santiago calatrava,walencja,miasto sztuki i nauki

Calatrava użył czystego, białego betonu, szkła, stali oraz ceramicznych kafelków, które stanowią ważny produkt Walencji. Niektóre elementy budynków to hołd złożony Gaudiemu. Całość powstała w łatwo dla Calatravy rozpoznawalnym stylu. Architekt w swych projektach łączy artystyczną wrażliwość, dbałość o detal i finezję, z wielką precyzją (Calatrava jest z wykształcenia architektem i inżynierem budownictwa). Jego architektura jest bardzo dynamiczna, pełna ruchu i ekspresyjnych form oraz charakterystycznych "żeberkowych" konstrukcji.

Kompleks powstał w zapomnianej i zaniedbanej części miasta - w połowie drogi od Starego Miasta do dzielnicy Nazaret. Dzięki niemu, dzielnica odżyła i zyskała nowoczesne oblicze oraz stała się ważnym elementem łączącym pozostałe części Walencji. Inwestycja stała się również nową ikoną miasta, które oprócz zabytkowej starówki na listę największych atrakcji wpisuje też nowoczesną dzielnicę projektu Calatravy, której nie może zabraknąć w żadnym zestawieniu dotyczącym najważniejszych współczesnych projektów architektonicznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

buma

zdjęcia dzięki uprzejmości Wojtka Guraka

Zobacz także:

Ikony architektury: skała z betonu i szkła

ARCHIWIZJE: Metropol Parasol w Sewilli

Antonio Gaudi świętym?

Więcej o:
Komentarze (18)
Ikony architektury: Dzielnica przyszłości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: 28.

  Oceniono 2 razy 2

  @Małgorzato, NIE ZNASZ FUNKCJI TYCH FORM, one nie są grymasem Calatravy, są doskonale przemyślane i sensownie zaprojektowane, nic tam nie jest zbędne. Wszystko ma określoną ważną funkcję. CALATRAWA W NIEZAUWAŻALNY SPOSÓB ŁACZY FUNKCJĘ Z FORMĄ, dowodem na to są określenia "przerost formy nad treścią".

 • maciek.stawski

  Oceniono 2 razy 2

  do autora: Turia wylała w 1957 roku i spowodowała wielkie spustoszenia w całym mieście i to właśnie powódź a nie susza spowodowały, że rzeka dziś płynie nowym korytem poza miastem a stare koryto rzeki przekształciło się w park, który biegnie przez całe miasto a jego zwieńczeniem jest własnie Ciudad de las Artes y las Ciencias. pozdrawiam

 • Gość: klaps

  0

  to jest raczej dzielnica rozrywki niz nauki. ambitnej rozrywki.

 • pata.m

  0

  toż to betonowo-szklano-stalowa ohyda! (mówię ironicznie, mnie się tam podoba)

 • Gość: Hadrian

  0

  Piękne :)

 • Gość: N.

  0

  @kontokomentarzowe niestety na zdjęciach nie da się oddać tej magicznej bieli ceramiki i świetnych detali. Do tego cały kompleks budynków jest po prostu kompletny. Trzeba to zobaczyć na żywca.

 • Gość: uuuuuuuuuu

  0

  to nie beton, to gipsu

 • kontokomentarzowe

  0

  biedronka-robal a nie biedronka-sklep oczywiście :D

 • kontokomentarzowe

  0

  to coś na trzecim zdjęciu wygląda jak przerośnięta biedronka. Polemizowałbym, czy to piękne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX