Dość koszmarnych bud w Warszawie!

Jest ich kilka tysięcy - na osiedlach mieszkaniowych, przy głównych ulicach, a nawet centralnych placach miasta. Grupa M20 mówi stop

Psują krajobraz miejski, nie pasują do otoczenia. Obskurne budy stoją koło Pałacu Kultury albo Placu Bankowego. Byle jakie, bez toalety ani umywalki dla pracownika, wieczna prowizorka. Jest ich tak bardzo wiele, że już do nich przywykliśmy.

Grupa M20 wypowiada wojnę wszechobecnym budom, stojącym gdzie popadnie. Chcą zakazu umieszczania bud poza bazarami, a także nakazu umieszczania lokali usługowych w parterach budynków przy głównych ulicach. Uważają, że tylko wzrost liczby tanich lokali spowoduje, że właściciele bud przeprowadzą się do normalnych lokali handlowych.

- Mamy dość szpecących miasto prowizorycznych bud - koszmarków. W ich miejsce muszą pojawić się wreszcie normalne sklepy - te w parterach budynków czy w pawilonach handlowych - mówią zgodnie organizatorzy akcji "Dość koszmarnych bud w Warszawie!". Na swojej stronie zaczęli tworzyć galerię zdjęć stołecznych bud - koszmarków. Zbiór zdjęć pomoże unaocznić skalę problemu. Galerię może uzupełniać każdy kto podziela poglądy na usunięcie szpetnych prowizorek ze stolicy. Wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać organizatorom akcji (kontakt@m20.waw.pl). Już dziś na stronie www.m20.waw.pl znajduje się kilkadziesiąt zdjęć - wybrane prezentujemy w galerii>>

M20 ma zamiar także składać uwagi i wnioski do planów miejscowych o stosowanie nakazów lokalizowania usług w parterach budynków i zakaz stawiania bud.

M20 działa także na facebooku

Więcej o:
Komentarze (20)
Dość koszmarnych bud w Warszawie!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • amgc63

  Oceniono 12 razy 8

  Dzieki tym budom nie mamy samych banków w centrum.
  I mozna kupic cos do jedzenia..

 • Gość: Tom

  Oceniono 8 razy 8

  wystarczy dać zlecenie projektantom żeby wymyślili jakąś fajne bryły i będzie mniej szpetnie.
  Budy mogą być ciekawe np. jak ostatnio odnowione kioski ruchu z zielonym ledowym podświetleniem

 • Gość: adam31

  Oceniono 8 razy 8

  Gdyby powierzchnia handlowa w budynkach była tańsza to pewnie bud byłoby mniej,
  ale deweloperzy i urzędnicy są pazerni
  no i w większości budynkow na parterach mamy banki,
  na jaką kamienicę czy biurowiec nie spojrzysz tam wszędzie banki, banki i banki,
  niedługo centrum będzie zupełnie martwe,

 • Gość: metropolitman

  Oceniono 6 razy 4

  no i spelnily sie slowa Kaczynskiego - Warszawa stala sie BUDA-pesztem LOL

 • Gość: Luck

  Oceniono 2 razy 2

  Te budy w samym centrum wyglądają wyjątkowo szpetnie. Niby europejska stolica, a centrum wygląda jak stolica, ale trzeciego świata.

 • Gość: Luck

  Oceniono 4 razy 2

  Nie powinno się zakazywać stawiania budek, a jedynie przed wydaniem pozwolenia na jej postawienie ocenić jej wygląd i sprawdzić, czy nie będzie szpecić otoczenia. Może wreszcie zaczęło by to wszystko jakoś wyglądać, chociaż znając gust urzędników mam co do tego wątpliwości.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Lepsza toaleta typu toi-toi, nizli siusianie w krzakach.
  A moze ktos z estetow pokaze mi fotki toalet publicznych w Warszawie, he?
  A czesc bud handlowych, szczegolnie tych wewnatrz osiedlowych, da sie ukryc niemalze od reki pod bluszczami albo - jeszcze lepiej - jednym z wiecznie zielonych japonskich caprifoliow: malo ze bude schowa, to jeszcze bedzie pachnialo.;)
  A koszt zaden. I gdyby esteci na to wpadli te 20 lat temu, to wilk bylby syty, owca cala, a zamiast bud mielibysmy bliszczowe czy caprifoliowe gaszcze.
  istnieje takie powiedzenie angielskie (zreszta cytat z kogos wielkiego), ze jak ziemia kryje bledy lekarza, tak bluszcze kryja bledy atchitekta. i - mimo ironicznosci powiedzonka - cos w tym jest!

 • Gość: ja

  Oceniono 1 raz 1

  niech stawiaja niech sprzedaja lepiej tak niz isc do urzednika po zasilek. od czegos trzeba zaczac. dzis buda jutro wielkie luksusowe centrum. nie podciajmy ludziom czynu skrzydel bo zabijamy inicjatywe. jak bedziemy bogaci bedzie nas stac na piekno

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 1 raz 1

  Nie pamiętam, w którym artykule było to zdjęcie - czy był to artykuł o jubileuszu prof. Budzyńskiego, czy o ukończeniu prawie ostatniego odcinka al. KEN. W każdym razie taki pouczający przykład z Ursynowa... zdjęcie pochodziło z początku lat 80., kiedy Ursynów był jeszcze pustynią z gdzieniegdzie "rzuconymi" blokami, dopiero powstającą dzielnicą (wtedy raczej osiedlem). Oczywiście mieszkańcy bloków potrzebowali dostępu do sklepów - nie było nic lepszego, więc tradycyjnie sprowadzono budy. Chciano je postawić między blokami, ale, jak stwierdzał artykuł, prof. Budzyński był bardziej przewidujący i wiedział, że u nas prowizorki zostają na wieki - kazał ustawić budy na samym środku projektowanej al. KEN, żeby mieć pewność, że kiedyś znikną.
  Inna sprawa, że w tym miejscu się udało, a gdzie indziej niekoniecznie - Ursynów jest dość mocno "dogęszczony" budami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX