Wieści z budowy: Zamek w Poznaniu niemal gotowy!

Budowa zamku królewskiego w Poznaniu ma się ku końcowi. Budynek od samego początku budził wiele kontrowersji, bowiem zaprojektowany został na podstawie bardzo skąpych źródeł mówiących o jego XIV-wiecznym poprzedniku

Zamkowa wieża już na dobre wpisała się w panoramę poznańskiego starego miasta i coraz więcej mieszkańców twierdzi, że dobrze komponuje się z renesansowymi kamienicami. Skąd autor projektu odbudowy Witold Milewski wiedział jak zamek wyglądał przed wiekami? Prace archeologiczne wykazały, że w momencie śmierci króla Przemysła (1296 r.) poznańska warownia miała wieżę i dwa fragmenty murów. Budowę zamku prawdopodobnie ukończył dopiero Kazimierz Wielki, natomiast obwód murów obronnych zamknięto około 1383 roku (niemal sto lat po śmierci króla Przemysła II).

O ile można przypuszczać jak zamek wyglądał z zewnątrz to wewnętrzny układ pomieszczeń ciągle pozostaje tajemnicą. Milewski wraz z pracownią architektoniczną Arcus zaprojektowali zamek próbując odtworzyć jego renesansowe oblicze. Dlaczego akurat renesansowe? Ponieważ z okresu XVI-XVII wieku zachowało się kilka grafik oraz zapis relacji z wizytacji zamku. Niestety grafiki te nie są dokładne. Przedstawiają widok całego miasta, na którego tle zamek jest tylko małym elementem.

- Jeżeli zna się zasady budowania: wiązania cegieł, wie, jakiej zaprawy używano, jakie profile drzewa stosowano - to można dokonać rekonstrukcji. Wprawdzie jakiś szczegół mógł być inny, ale to naprawdę nie ma żadnego znaczenia - tłumaczy architekt Witold Milewski.

Zapewniał on, że starał się, aby zamek przypominał architekturę z XVI wieku. Dlatego fasadę wyłożono historyzującą cegłą, zamontowane w oknach szkło ma ołowiane ramki i strukturę plastra miodu, natomiast nowoczesne instalacje schowano w grubych, wykonanych z pustaków murach.

Zamek Przemysła w Poznaniu

 

Warto zauważyć, że gotycka wieża znalazła się w neorenesansowym towarzystwie jedynie ze względów turystycznych, bowiem już w średniowieczu osunęła się na grząskim zboczu i zamek w XVI wieku istniał bez niej. Jednak wkrótce turyści będą mogli windą wjechać na jej szczyt by podziwiać panoramę Poznania z widokowego tarasu.

Co myślicie o odbudowywaniu tudzież budowaniu zabytków? Powinny powstawać w historycznych kształtach nawet wtedy kiedy nie jest znany ich szczegółowy wygląd?

 

źródło: poznan.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (53)
Wieści z budowy: Zamek w Poznaniu niemal gotowy!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aha

  Oceniono 71 razy 57

  Poznaniowi gratulujemy najnowszych zabytków!

 • Gość: kk

  Oceniono 122 razy 56

  Małolaty z aspiracjami na śmieciówkach kupują podróbki rolexów albo vuittona , bogatsi nowobogaccy budują 'dworki', a co większe europejskie pipidówki stawiają 'renesansowe zamki' - różna skala, ale ta sama niepewność własnej wartości i chorobliwa potrzeba podrasowania statusu za pomocą tandety.
  Ale Ok, 'zamek' na pewno 'się sprzeda' i ładnie będzie wyglądał w folderkach.

 • michael_wittmann

  Oceniono 111 razy 55

  Za parę lat nikt będzie pamiętać,że to nie oryginał i wszyscy będą się zachwycać atrakcją turystyczną. Niemcy odbudowują całe miasta, vide Drezno, Brunszwik, a teraz pałac cesarski w Berlinie(za bagatela pół miliarda ojro), myślę że wiedza co robią, lepiej zwiedzać miasto odbudowane niż zimne nowoczesne przestrzenie które owszem bywają piękne ale dużo trudniej stworzyć w takich warunkach przestrzeń dla turystów.
  Nową architekturę zwiedzaliby tylko architekci. Oczywiście nie jestem przeciwko nowemu ale tam gdzie było stare należy je odbudować (vide zniszczenia Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Kostrzynia(miasta nie ma), Swidnicy, Legnicy, Elbląga itd itp) choć można zmienić przeznaczenie na nowe potrzeby.
  A teraz mnie ukamienujcie:)

 • Gość: CK

  Oceniono 42 razy 34

  Nie da się wybudować zabytku, natomiast nie mam nic przeciwko temu by nowe obiekty były budowane w stylu historyzującym. Lepsze to oczywiście niż gargamele/retrowersje czy na siłę przepchnięta nowoczesność.

 • Gość: buka

  Oceniono 31 razy 23

  oj tam oj tam, byliście na zamku sao jorge w Lizbonie? Fajny, co? Zwłaszcza ta wystająca gdzieniegdzie cegła dziurawka! Zamek zbudował Salazar, żeby stolica miała więcej zabytków.

 • Gość: Znawca

  Oceniono 19 razy 13

  Odbudowa, tudzież twórcza rekonstrukcja to europejska norma. Można wymienić dziesiątki, ba setki zamków (u nas np. Malbork, Czocha, Ksiaz, które są tylko rekonstrukcjami, albo wręcz wymyslami architektów, nie mającymi nic wspólnego z realiami średniowiecza. Taki zamek w Trokach, chluba Litwinów, jest dokładnie tym samym co zamek w Poznaniu. Tam tez zachowane były fundamenty i marne relikty murów. Na tego typu budowle współcześni architekci patrzą z pogarda. Ale niestety spojrzcie na edukację architektów. Znajomy na Polibudzie miał 1 semestr historii architektury, gdzie zaliczeniem było narysowanie z pamięci (!!!) jakiegoś zabytku, a nie wiedza z tej dziedziny. Innymi słowy architekci to artystyczni i kulturowii ignoranci, dla których jedynym słusznym stylem jest postmodernizm. Na koniec, brawa dla Poznania, choć można to było zrobić na ciut wyższym poziomie, ale w ostateczności ten pomysł obroni się i będzie wizytówką miasta.

 • Gość: jot

  Oceniono 21 razy 9

  to jeszcze nic,zobaczycie jaki jazgot będzie kiedy odbudujemy zameczek królów pruskich we wrocławiu,zagotuje się coniektórym

 • Gość: Architekt weteran

  Oceniono 31 razy 7

  Oj dzieci dzieci. Co wy sie tak jaracie tym nowoczesnym plastikiem. Zobaczycie ze po 40-ce beda was interesowac tylko zabytki a na ta cala 'nowoczesnosc' ala Hadid bedziecie patrzec jak na jeden wielki kicz. Tak ze szanujcie zabytki a przy okazji historie swojego kraju..

 • Gość: Andre

  Oceniono 5 razy 5

  Widok z wierzy super. Przyjmie się na bank wśród turystów ten zamek, można więc to uznać za dobrą inwestycję. Poza tym jak się cegła zestarzeje to będzie dobrze. Wszystko co udaje stare a jest nowe wygląda kiczowato. Szlachetności takim budynkom dodaje czas i o ile zamek przetrwa wiele tak te wszystkie dziwactwa z metalu i szkła już dawno zostaną zburzone. Cóż może mogli ładniej go zaprojektować ale i tak jestem dumny z mojego miasta, że powstało coś tak nietypowego i ożywi ospały zakątek centrum. Teraz wszyscy narzekają a jak otoczenie odżyje, to latem ogródki będą zapełnione po brzegi. To jest akurat taka inwestycja co zacznie procentować i być doceniana za jakiś czas. Teraz trzeba ponarzekać. Taka nasza mentalność:) To samo dotyczy dworca, od wielu lat środek miasta wyglądał jak łąka ale jak zaczęli budować to pełno niezadowolonych było. Osobiście wolałabym żeby odnowili stary dworzec i przywrócili mu wygląd zabytkowy bo taki rodzaj budowli ładnie się starzeje a ten kolos ze szkła i metalu za 10 lat będzie wyglądał jak blaszak z PRL-u, ale cieszę się, że coś się u nas dzieje i miasto się zmienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX