ArKITekczer tygodnia: poznańska twierdza

Dostępu do miasta broni warownia usytuowana przy węźle autostradowym.

Dotychczas wydawało nam się, że w Poznaniu są tylko dwa zamki: jeden nowy, drugi trochę starszy. Nasi czytelnicy wyprowadzili nas z błędu - poznańskich zamków jest więcej. Jeden z nich znajduje się na Dębcu - poznańskiej dzielnicy położonej przy granicy z Luboniem. Ten średniowieczny zamek z początków XXI wieku charakteryzuje nieco eklektyczny styl. Surowe ceglane mury mogą wskazywać na fascynację Malborkiem, jednak tralki na frontowej balustradzie, gipsowe lwy oraz fontanna, wskazują na wyraźne inspiracje współczesnym stylem pałacowym. W pobliżu znajduje się kolejny, utrzymany w podobnym tonie zamek.

 fot. G. Dudziak

arKITekczer tygodnia to cykl artykułów, w których prezentujemy Wam wpadki budowlane, fatalne rozwiązania architektoniczne i brzydkie budynki znalezione przez fanów naszej strony na Facebooku - POLISZ ARKITEKCZER. Jeśli znalazłeś brzydki budynek lub w Twoim mieście sknocili jakąś inwestycję, zrób zdjęcie, opisz sprawę i prześlij na adres: pisznapolisz@gazeta.pl. Resztą zajmiemy się my!

Więcej o:
Komentarze (12)
ArKITekczer tygodnia: poznańska twierdza
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Dobromir Sądosław

  Oceniono 14 razy 12

  teraz arkitekcza a za 100 lat zabytek stylu NOWOMALBORSKIEGO :-)

 • amgc63

  Oceniono 12 razy 12

  Tam z tyłu jest drugi taki sam.
  Domy i działki należą do cyganów.Troche dalej tez można trafic na gustowne cygańskie domy.Jak widać socjale w Anglii naprawdę są duże.

 • Gość: Krzysiek

  Oceniono 16 razy 8

  Przemawia przez was zazdrość. Sami pewnie marzycie o takim bajeranckim pałacyku z gipsowymi lwami przed wejściem :)

 • Gość: gość

  Oceniono 7 razy 3

  ja też znam ten dom, mogę potwierdzić, że to cygańska posiadłość.

 • Gość: sensey

  Oceniono 15 razy -1

  To chyba projekt Roberta Koniecznego - jednego z najlepszych architektów świata. Widziałem jego podobny projekt pod Katowicami. Cały dom oklejony klinkietem (łączne z bramą garażową). To genialny designer i na pewno miał w tym projekcie jakiś przemyślany cel. Proponuję więc powstrzymać się od krytyki bo najprawdopodobniej nie znacie się na dobrej architekturze.

 • krystin9

  Oceniono 1 raz -1

  ostatnimi czasy w takim stylu buduje się osiedlowe przedszkola

 • Gość: Kwiyomi!

  Oceniono 5 razy -1

  Przecież to stoi w Poznaniu od co najmniej pięciu lat! Do tego zarz obok straszy drugi taki niedokończony "zamek". Z drugiej strony spójrzcie chociażby na plac Andersa. Przy naszych "drzpaczach chmur" te tutaj to przyzwoite budynki...

 • Gość: klawo

  Oceniono 12 razy -2

  To jest moja ulubiona rubryka na portalu. to co promujecie jest zazwyczaj nudne (grzeczne, wtórne albo po prostu znane z zagranicznych portali), a to co wyśmiewacie (arKITekczer czy makabryła) jest najczęściej fajne, dzwne, nowe, świerze i zmusza do myślenia. Tu mamy zgrabny budynek, który gra skalą i proporcjami, używa stylów historycznych w uproszczonej zabawnej formie - ten budynek jest przygodą. Jest grą w którą chce się bawić. Learning from Las Vegas...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX