Złoty pomnik przed "Zamkiem Gargamela"

Budowa zamku królewskiego w Poznaniu zbliża się do końca. Wkrótce zwiedzających go gości będzie witał majestatyczny pomnik króla Przemysła II

Pomnik króla Przemysła II na koniu ma stanąć jeszcze w tym roku. Odpowiedzialny za to jest społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego, ten sam, który doprowadził do budowy zamku według kontrowersyjnego projektu Witolda Milewskiego. Teraz przed nim pojawi się pomnik:

Zostanie wcięty w skarpę opadającą w stronę ulicy Zamkowej. Będzie tak posadowiony, by w jego tle znalazła się wieża zamku. To będzie obiekt monumentalny. Cokół będzie miał 3,5 metra wysokości, a rzeźba 4 metry. Przemysł II zostanie przedstawiony w postaci majestatycznej, z mieczem w prawej ręce i tarczą w lewej. Na tarczy znajdzie się wzorcowe godło Polski, ustanowione przez Przemysła. Władca będzie miał na sobie strój królewsko-militarny. Na jego głowie zobaczymy hełm stożkowy, charakterystyczny dla tej epoki. Na nim znajdzie się też korona - ujawnia Robert Sobociński, artysta rzeźbiarz, autor projektu pomnika.

Projekt monumentu podobno opiniowało grono historyków sztuki i architektów. Wątpi w to Tomasz Ratajczak, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który w przesłanym poznańskiej Gazecie Wyborczej liście ostro skrytykował budowlę określając ją mianem "gniotu":

W prasowych doniesieniach pojawiła się informacja o konsultacjach, które poprzedzały projekt tego pomnika, prowadzonych rzekomo z historykami sztuki. Bardzo to ciekawe, gdyż o ile mi wiadomo, żaden z moich kolegów z Instytutu Historii Sztuki UAM takich konsultacji nie udzielał. Czyżby więc koleżanki i koledzy z Muzeum Narodowego tak pokochali nowy gmach swojej placówki, że postanowili go "przyozdobić" jeźdźcem na przedpolu? Wątpię, gdyż znam krytyczny stosunek poznańskich muzealników do zamkowej inwestycji, realizowanej trochę ponad ich głowami przez dyrektora Muzeum Narodowego. Może zatem koleżanki i koledzy pracujący w biurach miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków? Nie sądzę, gdyż taki projekt z pewnością będzie nie "do przełknięcia" dla znakomitej większości nie tylko poznańskich, ale również polskich historyków sztuki. I nie tylko historyków sztuki. Nie wierzę, że nowa konserwator miejska Poznania wyraziła zgodę na budowę takiego gniota.
Dlatego pragnę otwarcie zapytać włodarzy naszego miasta, jakim prawem zamierzają prowadzić działania w publicznej przestrzeni, objętej ścisłą ochroną konserwatorską ze względu na jej historyczny status, bez konsultacji z ekspertami? Panowie radni - budując pomnik Gargamela bez zasięgnięcia opinii specjalistów i uzyskania zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, nie tylko postąpicie jak barbarzyńcy, ale pokażecie, że macie w pogardzie prawo, które zakazuje podejmowania działań w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej bez rzetelnych konsultacji i stosownych pozwoleń. Jeśli natomiast znalazł się jakiś "ekspert", który za odpowiednią sumkę przygotował usłużną opinię, na podstawie której nadal będziecie oszpecali nasze miasto, podajcie przynajmniej do wiadomości jego nazwisko, abyśmy wiedzieli, kto postępuje wbrew etyce zawodowej historyka sztuki.

Z całym listem można zapoznać się tutaj.

SONY DSC            Mat. Roberta Sobocińskiego

Pomnik ma zostać ufundowany przez anonimowego mieszkańca Poznania. Jednak nim konstrukcja odlana z brązu na stałe pojawi się przed zamkiem, swoją decyzję w tej sprawie w formie uchwały będzie musiała wyrazić rada miasta.

czytaj więcej: poznań.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (10)
Złoty pomnik przed "Zamkiem Gargamela"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mf719

  Oceniono 31 razy 25

  Cokół będzie wyklejony styropianem pomalowanym na żołto. Do pomnika będzie prowadziła stylowa ścieżynka z polbruku.

 • Gość: Witt

  Oceniono 5 razy 5

  Na wizkach przynajmniej wygląda jak jeździec z epoki a nie jak wrocławski mirmił, szurający nogami o przyziemie... dla nie wtajemniczonych to rzekomo Bolesław CHrobry ale nie chcę by w ten sposób obrażano polskiego króla...

 • Gość: eeeee

  Oceniono 2 razy 2

  wyglada jak kopia pomnika Kosciuszki na Wawelu; nawet kon identyczny;

 • Gość: Prohistoryk

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze znajdą się zwolennicy Al-Kaidy. Tacy co lubią zniszczenia, ruiny, głazy, kamienie i doły. Ludzie mają różne odchylenia. Czy wszyscy muszą się podporządkować chorym wizjonerom badziewia. Wreszcie władze Poznania zrobiły coś dobrego. Moje gratulacje. Poznań i władcy pistowscy zasłużyli na hołd w postaci pięknego obiektu. Chwała poznaniakom za to!

 • Gość: ff

  0

  Do klasycznej rzeźby trudno się przyczepić, natomiast prostokątny standardowy cokół z lastriko czy czegoś tam szaro-gładkiego ni przypiął ni wypiął do otoczenia.

 • Gość: mrezler

  Oceniono 1 raz -1

  Po tak oddalonych zdjęciach w wizualizacji trudno pomnik ocenić. W każdym razie miejmy nadzieję, że koń Przemysła nie będzie opierał się na własnych wypływających wnętrznościach, jak rumak J.H. Dąbrowskiego w Winnej Górze. Na wiedeńskim Placu Bohaterów problem ten, statyki figury, już dawno rozwiązano, w pomnikach Eugeniusza Sabaudzkiego i arcyksięcia Karola. Już w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

 • Gość: Schechter

  Oceniono 20 razy -8

  Niezbyt ładny, ale najbardziej was chyba boli że to pomnik króla a nie homo-pary

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX