ArKITekczer tygodnia: Bizancjum w Krakowie

Pewnych spraw krakowski smog nie przykryje...

W Krakowie powstaje duża konkurencja dla Lichenia. Przepych, kicz i bardzo zła architektura. Ten obiekt to Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Nie wiemy jak wy, ale my już się lękamy...

Trudno nie dostrzec fascynacji Bizancjum. Spiętrzone jedna na drugiej bryły tworzą dość karkołomną całość. Wieża przypominająca minaret lub latarnię morską i kiczowate malowidła na ścianach dopełniają architektonicznej katastrofy.

Choć obiekt nie jest jeszcze ukończony już budzi spore kontrowersje. Powstaje w Łagiewnikach, tuż obok sanktuarium na terenach tzw. Białych Mórz, czyli w miejscu dawnych zakładów sody Solvay.

Inwestycja ma ogromny rozmach. Na terenie obiektu będzie się mieścić m.in. Dom Jana Pawła II, centrum rekolekcyjne, centrum szkolenia wolontariatu, obiekty hotelowe, amfiteatr na otwartej przestrzeni, plenerowa droga krzyżowa, kładka piesza, parkingi.

Ciekawe czy sam JP II życzyłby sobie inwestycji na taką skalę?

arKITekczer tygodnia to cykl artykułów, w których prezentujemy Wam wpadki budowlane, fatalne rozwiązania architektoniczne i brzydkie budynki znalezione przez fanów naszej strony na Facebooku - POLISZ ARKITEKCZER. Jeśli znalazłeś brzydki budynek lub w Twoim mieście sknocili jakąś inwestycję, zrób zdjęcie, opisz sprawę i prześlij na adres: pisznapolisz@gazeta.pl. Resztą zajmiemy się my!

Więcej o:
Komentarze (43)
ArKITekczer tygodnia: Bizancjum w Krakowie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wojo105

  Oceniono 42 razy 26

  w taki sposób niszczy się Ludzi Legendy....

 • Gość: mateusz

  Oceniono 34 razy 14

  Ten budnek wyglada jak schron, albo statek kosmiczny. Mam nadzieje, ze wszyscy donatorzy tego pomyslu zamkna sie w nim i odleca w kosmos (choc sama izolacja, osobiscie mi wystarczy).

 • Gość: fisss

  Oceniono 31 razy 11

  Klasyka polskiego kościoła - świątynia dla motłochu!
  całe to centrum , to jedna wielka porażka, a do tego urzędnicy chcą postawić krzyż na Błoniach - k.... gdzie my żyjemy, gdzie jest rozdział państwa od koscioła

 • Gość: Marcel Duchamp

  Oceniono 24 razy 10

  To nie jest minaret, tylko wieża oblężnicza, nie znacie się!

 • Gość: loko

  Oceniono 20 razy 8

  Tak się rozgadywali na temat szkieletora a pozwolili aby TO COŚ powstało. Nasz paiez był po 1 skromny, po 2 jest to brzydkie !

 • Gość: wert

  Oceniono 13 razy 7

  na pewno bardziej pasuje do Krakowa niż ten Carrefour

 • Gość: Robert

  Oceniono 8 razy 6

  Moim zdaniem jest to bardzo dobry projekt. Warto go oceniać jak będzie skończony. Nawiązuje do najlepszych wzorców architektury. Patrząc przez pryzmat projektu zachowuje stosowne proporcje i konsekwencję stylu. Nie ma w nim Licheńskiej przesady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX