Życie za ekranem akustycznym [WASZE OPINIE]

Po publikacji tekstu ?Domy za ścianą, czyli jak ekrany akustyczne psują polskie miasta? otrzymaliśmy dużo maili z ważnymi głosami w dyskusji. Uważnie śledziliśmy też komentarze pod tekstem, które pokazują jak duży to problem i jak wielkie emocje budzi.

Co zarzucają nasi czytelnicy autorom rozwiązań wykorzystujących ekrany akustyczne? Przede wszystkim dużą niegospodarność, absurdalne zastosowanie w miejscach, w których ekrany nie są w ogóle potrzebne, zasłanianie reprezentacyjnych budynków oraz brak konsultacji społecznych odwołujących się do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.

gościu: Pewnie nigdy się nie dowiemy, kto przy okazji się nachapał naszych pieniędzy. Zresztą nie tylko naszych, dotacje unijne = pieniądze mieszkańców UE.

brawo: Chodzi o to, ze jest kasa unijna na budowę nowych dróg. Ale tych nowych dróg się nie buduje zbyt wiele, a kasę się przepiernicza na stawianie ekranów nawet przy tych, które zbudował Gierek. Ekrany produkują Niemcy, montaż jest prościutki, każdy może się tym zająć. Jeśli ma znajomości to ma gigantyczną kasę z tego, cała historia - by żyło się lepiej...

xxx: Wątpię, aby ktoś tych ludzi pytał o zdanie. Ekrany stawia się bez przeprowadzania jakichkolwiek badań. Po prostu jest przyznany z góry limit na wybranym odcinku drogi i stawia się je byle gdzie i byle jak, stąd mamy takie potworki jak ekrany wzdłuż lasu, ale parę kilometrów dalej brakuje ich w pobliżu domów. Ekrany to zarobek dla drogowców, nie ma z nich żadnego pożytku, poziom hałasu nie zmniejsza się nawet o decybel. Państwo pozwala na to, gdyż większość pieniędzy pochodzi z Unii i poprawia to rentowność inwestora. To taki miś na miarę naszych możliwości. Państwo przymyka oko na patologię, gdyż pieniądze pochodzą z Unii.

budowlaniec: Za dużo już tych "pomyłek" z lokalizacją ekranów w lasach i szczerym polu. To jest wydawanie publicznych pieniędzy i ktoś to powinien kontrolować. Tak jak w przypadkach nieuzasadnionego ich wydania (można mówić też sprzeniewierzenia) powinno się pociągnąć do odpowiedzialności osobistej konkretnych decydentów i projektantów.

Ekrany w centrum ChorzowaEkrany w centrum Chorzowa

Ekrany to nie tylko problem estetyczny. Stwarzają wiele realnych zagrożeń.

vvv: W mieście często ekrany stawiane są tak, że ograniczają widoczność na zakrętach do tego stopnia, że samochód powinien niemal wjechać w pieszego lub wyjechać na poprzeczną ulicę, by coś zobaczyć. Ot, polska inteligencja.

ruda: Warto też wspomnieć, że ekrany są też zagrożeniem dla ptaków. W Krakowie nie ma naklejek na ekranach na odcinku wybudowanym na Ruczaju. Ptaki rozbijają się o nie i codziennie można znaleźć martwe leżące na ziemi.

24.05.2012 JASIENICA ( WOJ. SLASKIE ) . EKRANY AKUSTYCZNE PRZY DRODZE S1 BIELSKO - BIALA - CIESZYN ODDZIELAJACE DROGE S1 OD ULICY JASKOLCZEJ . FOT. TOMASZ FRITZ / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: EKRANY TLUMIACE HALAS DROGA WEWNETRZNAFot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że w niektórych miejscach ekrany to jedyne wyjście, które przynosi pożądany efekt.

ola: Czy ktoś pomyślał o ludziach, którzy mieszkają za ekranami? Czy w ogóle macie świadomość jaki jest hałas? Nikt tych ludzi nie pytał o zdanie, czy można im trasę wybudować przed nosem. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech sobie pomieszka centralnie przed hukiem, gdzie nie można okna otworzyć i normalnie spać.

jaganova: Ja mieszkam przy ruchliwej drodze bez ekranów. Huk jest tak wielki, że nie mam ochoty wyjść do ogrodu. Najgorsze są tiry, betoniarki itp - te tłuką się niemiłosiernie, zwłaszcza te z przyczepami jadące po dziurawej drodze! Nie byłoby tak dużego problemu, gdyby nawierzchnie jezdni były gładkie, a ciężkie samochody omijały tereny zabudowane. Ja marzę o ekranie akustycznym na mojej ulicy.

26.04.2013 Kielce . Krakowska ekrany dzwiekochlonne budzace gniew wsrod okolicznych mieszkancow . Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta DLOKI strony lokalne GW - Kielce ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOKI strony lokalne GW - KielceFot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta

Czy ekrany akustyczne to jedyne rozwiązanie problemu? Nasi czytelnicy są zgodni, że hałas można zwalczać jeszcze na kilka innych sposobów.

wit: Taniej byłoby okolicznym mieszkańcom wymienić okna, na te o podwyższonej izolacji akustycznej i dodatkowo wykonać rów akustyczny wzdłuż drogi.

ggargi: Pomiar hałasu robi się w miejscu gdzie ma stanąć ekran, a nie wewnątrz mieszkania które ma taki ekran chronić i normy skaczą. Taniej było by wymienić ludziom okna na trójwarstwowe, dźwiękoszczelne a na elewacji dać nie 10 cm styropianu tylko 30 i mamy zachowane normy hałasu w pomieszczeniu .....

a.k.traper: Wystarczy podwójny szpaler wyższych krzewów, często kolczastych, hamują śmieci, śnieg i pozwalają ptakom się gniazdować i chować oraz zwierzakom dać troszkę spokoju, widziałem to w kilku krajach.

nessuno: Jest też nowy wynalazek: tzw. cichy asfalt. To mieszanka bitumiczna z granulatem gumowym, która nie tylko pochłania znaczną część hałasu, ale i zapewnia samochodom lepszą przyczepność. Taka nawierzchnia pojawiła się już w kilku miejscach w Poznaniu, jest kładziona na jednym z osiedli w Kielcach - drogowcy zdecydowali się na jej zastosowanie po protestach mieszkańców, nie chcących ekranów akustycznych za oknami.

tieheme: Nie chodzi o to, że nie należy w ogóle stawiać ekranów akustycznych, bo chyba nikt z rozumem nie powie, że nie są potrzebne przy autostradzie przecinającej obszar zabudowany. Tu chodzi o to, że ekrany stawia się byle gdzie i byle jak, nawet przed budynkami które maja być reprezentatywne lub tymi, których mieszkańcy nie chcą ekranów.

Więcej o:
Komentarze (9)
Życie za ekranem akustycznym [WASZE OPINIE]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: KLI

  Oceniono 14 razy 10

  Limanowa, ul. Piłsudskiego - mieszkańcy dzielnicy Sowliny zablokowali budowę ekranów akustycznych między osiedlem a drogą krajową (tzn. "muru getta") - jeżeli w takiej "pipidówce" mieszkańcy są świadomi przestrzeni publicznej to co się dzieje np. w Krakowie, że jest pocięty tymi nowotworami...? nie rozumiem tego, przecież się da..

 • Gość: dh

  Oceniono 10 razy 10

  W Kielcach przez centrum miasta postawili te ekrany. Po prostu jest to coś strasznego!

 • Gość: zaekranowany

  Oceniono 16 razy 8

  To nie ekrany są problemem, tylko szybkie drogi w centrum miast. A okna dźwiękoszczelne nie pomogą jak trzeba je otworzyć albo wyjść do ogrodu.

 • Gość: rafal

  Oceniono 7 razy 7

  napisał a.k.traper: Wystarczy podwójny szpaler wyższych krzewów, często kolczastych, hamują śmieci, śnieg i pozwalają ptakom się gniazdować i chować [...] <<< i to jest chyba sedno. Nie żebym był mistrzem z fizyki - ale fala (dźwiękowa) dobrze znosi się i rozprasza na nieregularnych kształtach, a coś takiego zapewnia zieleń wzdłuż dróg. Oczywiście nie wszędzie jest miejsce, żeby tej zieleni była odpowiednia ilość i tam pewnie należy stosować inne rozwiązania, ale tam gdzie można powinni sadzić, sadzić i jeszcze raz sadzić. No tak, ale na tym Niemiec (ten od ekranów - co je produkuje) już nie zarobi. A wiadomo - 80 eurocentów z każdego euro (włożonego przez kamratów zza Odry do budżetu UE) musi wrócić do Niemiec - tak przynajmniej wypowiadali się przedstawiciele tamtejszej wierchuszki ;-)

 • Gość: koko

  Oceniono 6 razy 2

  Mieszkam za takim ekranem.

  Zalety: 1/brak hałasu 2/brak kurzu 3/można wypuścić dziecko samo na dwór
  wady: na początku skrócony widok na wielki brzydki ekran.

  obecnie teren w okolicach ekranu został zagospodarowany i dzięki niemu mamy piękny ogród z altanami, rabatami, etc - miejsce spotkań z sąsiadami i miejsce zabaw naszych dzieci.

  To czy ekran psuje przestrzeń czy nie zależy od samych mieszkańców. Myśmy nie płakali, tylko zastanowiliśmy się jak go wykorzystać. Jest całkiem fajnie i niczym się to nie różni od widoku przez okno w domu na osiedlu zamkniętym.

 • Gość: iza

  Oceniono 14 razy 2

  hmmm ludziom proponuje się szyby 3-warstwowe zamiast ekranów? Tak , zamknąć wszystkich w mieszkaniach i niech się nie wychylają, bo jadący się nudzą i muszą popatrzeć na budynki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX