ArKITekczer tygodnia: ścięta głowa króla

Kraków stanął na głowie. Królewskiej głowie.

Pod Wawelem nowa atrakcja - oprócz smoka, który etatowo zionie ogniem od lat, od niedawna można podziwiać również ogromną rzeźbę autorstwa Tomasza Pałki - ściętą głowę króla Kazimierza Wielkiego. Jak dotychczas głowa zionie jedynie kiczem i rozpala emocje w mieszkańcach Krakowa.

Jak na wielkiego króla przystało, głowa również jest wielka. Ma pięć metrów wysokości, cztery metry szerokości i waży czterysta kilogramów. Odlana jest z żywicy epoksydowej. Nie da się ukryć podobieństwa do kapitana - ośmiornicy z filmu "Piraci z Karaibów".

Na szczęście kontrowersyjna rzeźba pozostanie na miejscu jedynie do końca sierpnia. Ale kto wie, może znajdą się obrońcy i przedłużą jej kadencję o kolejne miesiące?

 fot 1. Michał Łepecki / Agencja Gazet, fot 2. materiały producenta

Więcej o:
Komentarze (18)
ArKITekczer tygodnia: ścięta głowa króla
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 40 razy 16

  Poważnemu portalowi nie uchodzi takie pospolite, prostackie czepianie się każdej okazji, żeby komuś dokopać.

 • Gość: Wizjoner.

  Oceniono 16 razy 10

  Głowa ta to bardzo dobry przykład na rzeźbę/instalacje w przestrzeni publicznej .
  I bardzo dobrze ,żę to tylko ,a nawet aż sama głowa. Pomników takiego czy innego króla jest bardzo dużo- to jest coś innego . Z góry negując takie pomysły i przypinanie im łatki kiczu jest z grubsza przesadzone.
  Radze autorowi tematu jeszcze raz przyjrzeć się tej rzeźbie i zauważyć nie tylko głupie podobieństwa a edukacyjny charakter głowy.

 • Gość: czytelnik :)

  Oceniono 28 razy 10

  " Zionie jedynie kiczem" to tylko ten artykuł. Na żywo rzeźba wygląda naprawdę ciekawie. Zwraca uwagę nie tylko dzieci ale wielu turystów - ciekawi, przez co uczy historii, pamięci a także szacunku do tego wyjątkowego miejsca jakim jest wzgórze. To właśnie jest sukces artysty. Moim zdaniem rzeźba dobrze komponuję się z otoczeniem czego zdjęcia NIESTETY nie odzwierciedlają.

 • Gość: Karql

  Oceniono 16 razy 8

  Na żywo nie widziałem, ale wydaje mi się, że przesadzacie... Co w niej takiego złego?
  Każdy, kto będzie miał długą brodę i coś na głowie będzie przypominał kapitana-ośmiornicę...

 • Gość: dziekan

  Oceniono 9 razy 7

  Bardzo fajne. Cały poczet królów, mógłby powstać...

 • Gość: ścięta głowa

  Oceniono 13 razy 7

  o co chodzi???głowa jest ok.pasuje do miejsca i wcale nie jest tandetna,przecież w polskiej przestrzeni publicznej brakuje takich inicjatyw.cóż,najwyrazniej jedyne co nam przystoi robić to stawiać kolejne krzyże i pomniki,achhh

 • Gość: profil

  Oceniono 11 razy 7

  waży kilo czego?

 • Gość: Cypis

  Oceniono 16 razy 6

  mi sie podoba.
  ciekawy akcent w dość monotonnym miejscu.
  no właśnie, kilo czego?

 • Gość: Zosia

  Oceniono 21 razy 5

  Jeśli arcykiczowata, jarmarczna, brudna, na wpół spalona tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie może stać wielokrotnie dłużej niż 3 miesiące na które niby ją instalowano, to czemu to ma zniknąć? Czy ohydztwem z placu Zbawiciela też się zajmiecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX