Pomnik i dyskont spożywczy. To zostało po chorzowskim zabytku

Ściana ma przypominać o nieistniejącym, stuletnim zabytku.

Ceglana ściana stanęła w Chorzowie przy ulicy św. Piotra. Zdobią ją dwa okna oraz czerwone drzwi. Z wiszącej obok informacyjnej tablicy dowiadujemy się, że jest to pomnik, który ma przypominać o wzniesionym w tym miejscu w 1889 r. sierocińcu. Placówka działała tam blisko sto lat, jednak w 1981 r. została zamknięta.

Budynek stał opuszczony i niszczał. W końcu sierociniec, który dotąd należał do parafii pod wezwaniem św. Barbary, został sprzedany za marne pieniądze prywatnemu inwestorowi. Jakby jeszcze tego było mało, sierociniec strawił pożar. W dużej części dom spłonął, a potem złomiarze zaczęli wynosić metalowe elementy - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie.

Nowy właściciel obiecywał, że ma wobec tego miejsca wielkie plany, ale ostatecznie nic z szumnych zapowiedzi nie wyszło. Po pożarze budynek był w tak fatalnym stanie, że podjęto decyzję o rozbiórce.

Dziś po sierocińcu nie ma już śladu. Zamiast niego powstał sklep Biedronka. Firma, która budowała dyskont zapytała miejskich urzędników co ma zrobić z portalem wejściowym sierocińca i figurą św. Józefa, które zachowały się w dobrym stanie.

Ostatecznie stanęło na tym, że firma te pozostałości wbuduje w ścianę z drzwiami i oknami, która symbolizować będzie wejście do dawnego sierocińca. Zgodziłem się, bo lepiej tak niż wcale. Przynajmniej coś zostało - dodaje Henryk Mercik.

31.07.2013 Chorzow . Portal pamiatkowy dawnego sierocinca imienia Swietego Jozefa z 1889 . Portral powstal z inicatywy wlaciciela postawionej na jego miejscu Biedronki . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: sierociniec portal *** Local Caption ***  Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Stojąca przed Biedronką samotna ściana wzbudziła zainteresowanie okolicznych mieszkańców:

Gdyby nie tablica, nigdy bym się nie domyśliła, że to portal sierocińca. Z drugiej strony młodzież wcale nie zna historii tego miejsca, więc może zwrócą na to uwagę - mówi pani Danuta, która mieszka w kamienicy obok.

Inni zdecydowanie krytykują budowlę, obawiając się, że podobny los spotka wiele chorzowskich zabytków, które od lat nie mogą doczekać się remontu.

To jest żenujące, ściana przypomina scenografię do czeskiego westernu. W porównaniu z sypiącą się ścianą budynku obok to widok zupełnie oderwany od rzeczywistości. Wyroku na zabytkowym budynku nic nie jest w stanie usprawiedliwić - komentują mieszkańcy.

czytaj więcej: katowice.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (8)
Pomnik i dyskont spożywczy. To zostało po chorzowskim zabytku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: inżynier

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe jest to że ZAWSZE w takich przypadkach (kupno działki w atrakcyjnej lokalizacji z ZABYTKIEM) dochodzi do pożaru.... po którym owe zabytki nadają się wyłącznie do rozbiórki.

 • Gość: hijack

  Oceniono 9 razy 9

  Super :).
  Tylko szkoda, że przez ten portal nie wchodzi się bezpośrednio do "Biedronki".
  Może kiedyś i tak będzie (jak "Bierdonka" się rozrośnie) ....

 • Gość: wojo105

  Oceniono 5 razy 5

  mieszkam niedaleko, powiem tyle: TRAGEDIA!

 • Gość: dario

  0

  Po prostu jesteśmy kulturalnie zdegradowanym Państwem. Najlepiej co nam wychodzi to destrukcja.

 • Gość: Gustlik

  0

  Jeśli tam miała już powstać 'Biedronka' to mogli ją wpisać do zabytkowych murów. W wielu miastach tak zrobiono.

 • Gość: Mieszkanka Śląska

  0

  Odnośnie wpisu "inżyniera": Dokładnie!! Tak samo było z zabytkowym młynem na ul. Wolności w Zabrzu. Za czasów nowego właściciela dziwnym trafem doszło do - jakżeby inaczej - pożaru, którego przyczyną, zdaniem strażaków, mogło być podpalenie. Po pożarze budynek nadawał się oczywiście jedynie do rozbiórki. Obecnie na parceli pozostałej po młynie stoi ..... Biedronka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX