Prawie jak w Bilbao! Białostockie przejście podziemne - kopia czy inspiracja?

Niedawno pisaliśmy o absurdalnej inwestycji z Białegostoku, która pieszym nie pozostawiła wyboru, zmuszając do przekraczania ulicy podziemnym przejściem ze szwankującą windą. Jak się okazuje, nie tylko funkcjonalne założenie wzbudziło kontrowersje. Czytelnicy Bryły doszukali się plagiatu architektonicznego. Białostockie wiaty są niemal identyczne jak te, zaprojektowane w latach 80. przez Normana Fostera.

Nowe przejście podziemne w Białymstoku powstało podczas przebudowy skrzyżowania przy ruchliwej al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza. Nad schodami zamontowano efektowne osłony, które wykonano ze specjalnych płyt poliwęglanowych. Projekt podziemnego przejścia powstał w pracowni AIM Ireneusz Maksymiuk (więcej o przejściu pisaliśmy tutaj).

Gotowe już zadaszenia łudząco przypominają zejście do metra w hiszpańskim mieście Bilbao. Te drugie zaprojektował brytyjski architekt Norman Foster w latach 1988-1995. W opisie projektu czytamy, że szklane wejścia do metra mają być unikalnym elementem miejskiej identyfikacji Bilbao i w przyszłości stać się rozpoznawalną wizytówką miasta.

Foster nadał im pochyły kształt, który jest naturalnym przedłużeniem ruchomych schodów. Obok szklanego zadaszenia do wykończenia zejść wykorzystano nierdzewną stal. W ciągu dnia zejścia nie wymagają dodatkowego oświetlenia, te z kolei pojawia się w nocy sprawiając, że wejście do metra jest widoczne z daleka i nie wymaga dodatkowych oznaczeń.

A Wy jak sądzicie, kopia czy inspiracja?

 

BIAŁYSTOK KONTRA BILBAO>>

 

g

Więcej o:
Komentarze (36)
Prawie jak w Bilbao! Białostockie przejście podziemne - kopia czy inspiracja?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kub

  Oceniono 27 razy 25

  2 schodki na wejsciu u Fostera to niezła żenada;

 • Gość: Kris

  Oceniono 36 razy 24

  To, że podpisał to Norman Foster, nie znaczy, że to wybitne, oryginalne dzieło. Takie coś byle student wymyśli.

 • Gość: gosc

  Oceniono 13 razy 9

  Oj panoweie "redaktorzy", juz nie macie o czym pisać? Odwiedźcie Torun i Szosę Lubicką, są tam bardzo podobne zadaszenia.

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 12 razy 6

  Bydgoszcz, już od prawie 10 lat tam takie są:
  www.gotowski.pl/portal/images/stories/rondo_jagielonow/zadaszenie_rondo_02.jpg

 • viveleroi

  Oceniono 5 razy 5

  "Niemal identyczne"? Ja widzę masę różnic, jedyne co jest podobne, to te łuki, które nie są ani rozwiązaniem szczególnie oryginalnym, ani jakoś specjalnie rzadkim, nawet w Polsce.

 • Gość: Radomir Miłogost

  Oceniono 15 razy 5

  jeżeli to plagiat, to wszystkie średniowieczne kościoły i barokowe pałace to jedna wielka podróba

 • Gość: gosc

  Oceniono 4 razy 4

  A dlaczego nie napiszecie "Prawie jak Toruń" ? Przecież tam są takie same ... no, ale Toruń nie brzmi tak sensacyjnie :]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX