Ekrany akustyczne podzieliły świętokrzyskie. Architekt z JEMS: "Tego jeszcze nie widziałem"

Długa ściana ekranów akustycznych przedzieliła na pół kilka wsi w świętokrzyskiem. O tej koszmarnej inwestycji drogowej zaalarmował nas Marcin Sadowski, architekt i współzałożyciel warszawskiej pracowni JEMS. - To demolowanie publicznej przestrzeni za publiczne pieniądze! - mówi.

Kilometry ekranów akustycznych pojawiły się na Drodze Wojewódzkiej nr 728 na odcinku od miejscowości Sielpia Wielka do miasta Końskie. Zdjęcia z feralnego odcinka drogi przesłał nam architekt Marcin Sadowski z pracowni JEMS Architekci. - Wracałem z podróży na południe Polski i to co zobaczyłem absolutnie mną wstrząsnęło - opowiadał. Architekt zdecydował się przesłać nam zdjęcia, które wykonał jadąc samochodem, publikujemy je w galerii.

Sadowski wskazuje na absurd inwestycji, która podzieliła mieszkańców wsi. Szczególnie niezrozumiałe wydaje się zamontowanie dodatkowych bram do posesji. Mieszkańcy podzielonych ekranami wiosek prócz swoich starych bram zyskali drugie, będące częścią ekranów akustycznych.

Tego jeszcze nie widziałem w Polsce, a mam już duży dystans do naszej rzeczywistości. - skomentował całość architekt.

A wszystko zaczęło się w 2012 r., kiedy gmina zdecydowała o budowie gigantycznych ekranów wzdłuż lokalnej drogi numer 728. Mieszkańcy leżących na tym odcinku wsi poznali plany drogowców i zaczęli protestować. Jedyne co udało im się wówczas wywalczyć to częściowe obniżenie wysokości ekranów oraz postawienie większej ilości tych przezroczystych.

Dopiero po zakończeniu przebudowy głos w sprawie zabrała Kielecka Delegatura Najwyższej Izby Kontroli. W wypowiedzi dla TVP Kielce kontrolerzy NIK wskazali, że w trakcie przebudowy tego odcinka drogi wojewódzkiej zmieniły się przepisy i można było wtedy zrezygnować z budowy ponad połowy ekranów akustycznych. Jednak drogowcy tłumaczyli się, że gdyby ograniczyli liczbę ekranów to inwestycja ze względów formalnych mogłaby się opóźnić o kilka lat.

Niestety przykładów niepotrzebnych ekranów akustycznych w Polsce jest więcej. Najwyższa Izba Kontroli za takowe uznała część ekranów z autostrady A2 (pisaliśmy o tym TUTAJ). Problem dostrzegli także czytelnicy BRYŁY, dzięki głosom których zjawisko lawinowo rosnącej ilości ekranów akustycznych zajęło drugie miejsce w plebiscycie MAKABRYŁA ROKU 2013.

Więcej o:
Komentarze (29)
Ekrany akustyczne podzieliły świętokrzyskie. Architekt z JEMS: "Tego jeszcze nie widziałem"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gobirds

  Oceniono 97 razy 81

  Nawet najgorszy hałas jest lepszy od bycia zamurowanym żywcem.

 • tatarak99

  Oceniono 76 razy 60

  a mogli zrobic:
  1. cicha nawierzchnie
  2. ogranieczenie predkosci do 40 w terenie zabudowanym
  3. fotoradar

  to zrobili takie gó.... ja chyba bym ich do sadu pozwal

 • marych

  Oceniono 75 razy 35

  ekrany to ewenement na skalę co najmniej europejską. Podziękujmy za to pisiorowemu ministrowi.

 • Gość: fos

  Oceniono 20 razy 18

  od skrajności w skrajnośc, teraz ekrany największe zło!, problem polega na tym, ze trzeba się zastanowic gdzi i jak i jakie ekrany budowac, a nie budowac z automatu, decyzją, są miejsca gdzie ekrany są bardzo potrzebne, gdzie mieszkańcy czekają na nie, ale jak widac są miejsca gdzie nie powwinny powstawac, szczególnie, przy polskiej wioskowej zabudowie, gdzie wąską drogę poszerzano, i domy są przy samej jezdnii

 • saiv

  Oceniono 16 razy 16

  Ekrany akustyczne produkują firmy związane z politykami i władzą. Stąd najpierw zawyżono normy głośności a potem po ich obniżeniu chce się zmieniać technologie budowy drogi by były głośniejsze i by trzeba było więcej ekranów akustycznych. Dziwne że nikt o tym przekręcie nie informuje.

 • Gość: Krzych

  Oceniono 8 razy 8

  Proponuję Panu Sadowskiemu częściej podróżować, dozna większych wstrząsów. Niestety to jest widok powszechny w tym ogólnym bałaganie przestrzennym.

 • amb25

  Oceniono 7 razy 7

  Ktos chcial dac komus dorobic i zbudowali ekrany z dziurami na bramy i bramami nizszymi niz sam ekran. Takie cos nie ma sensu.

 • Gość: johnny19

  Oceniono 7 razy 7

  nr.? Litosci! Tak samo jak z tymi remontami w PL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX