Kontrowersyjna przebudowa komend policji w Częstochowie i Katowicach

Modernistyczne gmachy kiedyś uchodziły za najnowocześniejsze w kraju. Teraz poddane zostały "standaryzacji", przez co tracą swój unikalny charakter

Oba gmachy zaprojektował zmarły w 2012 r. architekt Marian Kruszyński. Zbudowane zostały w latach 70. i ówcześnie uchodziły za najnowocześniejsze budynki policji w Polsce. Obecnie trwa ich termomodernizacja. Niestety podczas prac nie zachowano wielu oryginalnych detali.

Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zyskał nową elewację. Kiedyś stanowił ją rytm regularnych pionowych pasów, które miały potęgować ekspresję zakrzywionych brył budynków. Teraz elewacja zyskała zupełnie inną graficzną formę. W środku pojawiły się łazienkowe płytki na kamiennych pasach holu oraz linoleum w ciągach pieszych.

Na specjalną prośbę zastępcy Komendanta Wojewódzkiego od sierpnia zeszłego roku nie nagłaśnialiśmy sprawy niszczenia architektury. Łudzono nas nadzieją, że proces degradacji może zostać zatrzymany. Od tamtej pory kolejna elewacja w Częstochowie została pokryta czarnym tynkiem, ceramikę w strefach attyk i pod oknami zakryto styropianem, zmieniono kolor i rysunek ślusarki oraz zlikwidowano szereg detali - mówi syn architekta Paweł Kruszyński.

Synowie architekta spotkali się nawet w tej sprawie z Komendantem Wojewódzkim policji, który usprawiedliwiał przeprowadzane zmiany powołując się na Księgę standaryzacji komend i komisariatów MSW.

Budynek w Częstochowie zdobiła spójna okładzina w kształcie plastra miodu. Teraz plastry te malowane są na czarno i szaro w dość przypadkowy sposób. Bryły biurowca tworzą w rzucie nietypowy układ w kształcie litery "Y". Nad całością góruje charakterystyczne zadaszenie w kształcie trójkąta, które zostanie pomalowane na czarny kolor.

Budynek policji w Częstochowie dawniej i dziśBudynek policji w Częstochowie przed i w trakcie remontu (źródło: archiwum rodziny Kruszyńskich)

Inwestycję przeprowadza Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która zdecydowała się na procedurę w formacie "zaprojektuj i wybuduj". Projekt remontu budynku w Częstochowie przygotowało Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze DEEM. Projekt remontu budynku w Katowicach przygotował arch. Jarosław Krawczyk, firma "Termoprojekt" (część pierwsza inwestycji - budynek administracyjny). Projektanci pozostałych części inwestycji to: arch. Andrzej Wojnar oraz arch. Krzysztof Kulik.

Czy wygląd budynków uda się uratować? Protest wobec prowadzanych prac można zgłosić poprzez platformę petycje.pl TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (18)
Kontrowersyjna przebudowa komend policji w Częstochowie i Katowicach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dziadzioniunio

  Oceniono 16 razy 14

  Zdj.3 - promocja w OBI na drzwi balkonowe z klamkami od zewnątrz? To mógł zaakceptować tylko jakiś wysoki rangą milicjant.

 • Gość: taka tam

  Oceniono 27 razy 13

  To smutne, jak wiele pięknych detali można bezmyślnie zakryć styropianem, i jeszcze cieszyć się, jakie to "nowoczesne" i "kreatywne". Gdyby jeszcze zachować początkowy, uporządkowany układ kolorystyczny, zmiana nie kłułaby tak w oczy. Jednak ten przypadkowy deseń... brak poszanowania do pierwotnych materiałów... to boli.

 • Gość: medalik

  Oceniono 8 razy 8

  Trójkąt [*]

 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 5 razy 5

  Botoksizm - styl narodowy w poleskiej architekturze miejskiej. Temat na książkę dla jakiegoś archipupila mediów właściwych.

 • Gość: Radek

  Oceniono 7 razy 5

  z tych okien balkonowych bez balustrad będą wyrzucać i straszyć przesłuchiwanych ?

 • Gość: t

  Oceniono 7 razy 5

  O tym jak przemyślany jest remont częstochowskiego trójkąta najlepiej świadczą klamki od zewnętrznej strony drzwi na końcu korytarzy.

 • Gość: Częstochowianin

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety to kiepski rok dla dzieł Mariana Kruszyńskiego. Mieszkam na projektowanym przez niego osiedlu w Częstochowie przy ul. Dekabrystów. Bardzo długo stanowiło pewną enklawę poprzez zachowanie oryginalnej, zaprojektowanej przez architekta kolorystyki. Niestety obecnie poddawanie jest termomodernizacji i nowa koncepcja wpisuje się w kontekst badziewia które je otacza. Elegancką biało - szaro - czerwoną paletę ma zastąpić odpustowa rewia żółci pomarańczu i resztek czerwieni upstrzona boniowaniem w części parterowej (od strony Dekabrystów). Przydało by się trochę szacunku dla czyjegoś dzieła i nie chodzi mi o ślepe naśladownictwo ale o chwilę zastanowienia nad tym co stanowi charakter danego miejsca i nad tym jak łatwo go zniszczyć, a jak trudno naprawić.

 • Gość: Kwachu

  Oceniono 8 razy 4

  Ja nie rozumiem o co chodzi. Ze zdjęć nie mogę wywnioskować czy źle zrobiono bo nie widać że wogóle coś zrobiono. Za mało zdjęć po remoncie. Weźcie coś więcej wrzuccie i nie z 3kilometrów tylko podejść do płota żeby detal było widzieć. Jak człowiek ma wydać opnię patrząć na coś co ma 200pikseli wysokośći.
  Z tego co widzę żeby widoczny był "układ plastra miodu" wystarczy czarną farbą we wglębieniach pociągnać i już wszystko będzie widoczne.
  Bryły przed remontem ok calkiem ładnie całkiem zgrabnie.

 • Gość: Paweł Kruszyński

  Oceniono 4 razy 2

  Pod warstwą brudu nie jest łatwo odkryć unikatowość rozwiązań architektonicznych, harmonijna, spójna kompozycja obu zespołów komend jest obecnie niszczona. Problem pogłębia fakt, że nie stoi za tym żaden interes komercyjny, degradacja postępuje wyłącznie z powodu braku wiedzy i pogardy odpowiedzialnych za tę inwestycje ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX