Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki

red

Oddano ponad 9 tys. głosów w każdej z kategorii, emocje sięgały zenitu, a forum kipiało od opinii. Tak w kilku słowach można opisać przebieg głosowania w kolejnym plebiscycie Bryła i Makabryła Roku 2008.

Podobnie jak rok temu, plebiscyt Bryła i Makabryła Roku wzbudził wiele kontrowersji i żywych reakcji. Jedno jest pewne, wybór nie należał do łatwych. W sumie pojawiło się dwanaście nominacji, po sześć do każdej z kategorii. Nominowane obiekty zostały wyselekcjonowane na podstawie nadesłanych przez Was propozycji. Zarówno Bryły i jak i Makabryły to budynki, które powstały w ciągu ubiegłego roku. Pochodzące z całej Polski obiekty, można było oceniać w głosowaniu, które wystartowało w piątek. Oficjalne zakończenie nastąpiło w środę, w samo południe. Do końca nie było pewne, kto tak na prawdę zwycięży.

Jeszcze w środę do godziny 10:00 w kategorii Bryła Roku prowadził zespół domów jednorodzinnych z Krakowa. Zaułek Onyx to jedno z najbardziej nietypowych osiedli w Polsce, które zaskarbiło sobie wielu zwolenników, jednak wzbudziło też wiele skrajnych opinii wśród internautów. Muzeum Wsi Opolskiej w ostatniej chwili przejęło jednak prowadzenie i z liczbą 2084 głosów utrzymało je do samego końca głosowania. Gratulujemy młodym twórcom z db architekci, którzy w zgrabny sposób połączyli tradycję z nowoczesnością! Zaułek Onyx zyskał, więc ostatecznie drugie miejsce, co dla jednych będzie z pewnością zbawieniem, a dla innych lekkim niedosytem. Na miejscu trzecim uplasowała się kamienna bryła Muzeum Ziemi Przemyskiej, które na początku było faworytem. Budynek ten, podobnie jak Muzeum Wsi Opolskiej, nominowane było do tegorocznej Nagrody Miesa van der Rohe.

W przypadku Makabryły wyniki były bardziej przewidywalne. Już od samego początku prym wiódł nowy budynek TVP w Warszawie. Jedynym godnym przeciwnikiem tej wielkiej poskręcanej bryły była koszalińska Galeria Hosso, współczesny obiekt handlowy, utrzymany w stylistyce zabytkowych kamieniczek. Mimo dzielnej walki nie zdołała ona jednak prześcignąć "dzieła" Czesława Bieleckiego, które otrzymało od Was miano tegorocznej Makabryły, zdobywając tym samym 2786 głosów. Na miejscu trzecim znalazła się natomiast "Upiorna Opera" z Krakowa.

Poniżej przedstawiamy wyniki:

Bryła Roku 2008

1 MIEJSCE

Muzeum Wsi Opolskiej, Opole

proj. Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński, db2 architekci

Liczba głosów: 2084

- To współczesna odpowiedź na inspirację skansenem, bowiem budynek z ducha jest tradycyjny, ale wykonany w sposób charakterystyczny dla XXI wieku - drewno, szkło i gont - mówił o projekcie Antoni Domicz. Budynek był nominowany do Mies van der Rohe Award

Zawodowe credo autorów, którzy prowadzą pracownię architektoniczną db2 architekci to pokora wobec otoczenia i nieschlebianie powszechnym gustom.

2 MIEJSCE

Zaułek Onyx, Kraków

BIURO PROJEKTÓW I ROZWOJU, BUMA BUILDING SYSTEMS S.A.
(autorzy: Jacek Michalski, Krzysztof Dymek) oraz ns Moon Studio

Liczba głosów: 2040

Położone w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska domy od razu rzucają się w oczy. Od fundamentów aż po dach budynki pokryte zostały ekologicznymi płytami Trespa w grafitowym odcieniu. Jedyny kolorowy akcent, to pomalowane w kontrastujących barwach drzwi wejściowe. Do każdego z domów przylegają prostopadłościenne przeszklone kubiki będące przedłużeniem powierzchni salonu.

3 MIEJSCE

3. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej , Przemyśl

proj. KKM Kozień Architekci

Liczba głosów: 1983

- Atmosfera miasta wywarła na nas tak silny wpływ, że uznaliśmy, że projektowany budynek muzeum powinien wpisywać się w ten nastrój - zdradzają autorzy projektu. To wpisywanie się to nie tylko utrzymanie odpowiedniej skali, układu urbanistycznego ulic i placów, czy nawet nawiązania materiałowe. To również klimat dynamicznych wglądów, niespodziewanych przejść, nagłych zmian natężenia światła. To siła ciężaru budowli - jak w barokowych kościołach. Budynek był nominowany do Mies van der Rohe Award.

4. Budynek Politechniki Gdańskiej, Gdańsk

proj. Andrzej Prusiewicz i Mariusz Grych   Liczba głosów: 1091

5. Budynek biurowy Platinium, Warszawa

proj. JEMS Architekci   Liczba głosów: 938

6.Com Com - zone , Kraków

proj. Wojciech Obłutowicz   Liczba głosów: 882

Makabryła Roku 2008

1 MIEJSCE

Nowy budynek TVP, Warszawa

proj. Czesław Bielecki

Liczba głosów: 2786

Inaczej zwany jest wieżą Babel. Budynek przypomina muszlę ślimaka i jest zwieńczony spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową więżą. Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r. Zakończenie budowy i oddanie do użytku nastąpiło dopiero w ubiegłym roku.

2 MIEJSCE

Galeria Hosso, Koszalin

proj. Pracownia Projektowa "Demiurg"   Liczba głosów: 2361

- Moja nominacja do Makabryły roku 2008 byłaby najlepszym "uhonorowaniem" działalności koszalińskiego konserwatora zabytków wymuszającego na inwestorach "właściwe" formy architektury miejskiej - pisze Pan Jan, który przesłał nam nominację. W pełni się z tym stwierdzeniem solidaryzujemy.

3 MIEJSCE

3. Nowy gmach Opery , Kraków

proj. Romuald Loegler, Piotr Urbanowicz, Grzegorz Dresler   Liczba głosów: 1485

O ile oglądając komputerowe wizualizacje przedstawiające podświetloną operę można było mieć nadzieję, że gmach będzie się dobrze prezentował, to za dnia nikt nie ma złudzeń. Opera wygląda raczej jak biurowiec lub supermarket, a nie jak miejsce kojarzone z kulturą wysoką. Części kompleksu sprawiają wrażenie przypadkowo ustawionych obok siebie. Ponadto nijak komponują się z okoliczną zabudową.

4. Belvedere Residence, Warszawa

proj. Apar Projekt   Liczba głosów: 1316

5. Przedszkole, Rybnik  Liczba głosów: 842

6. Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń

proj. Studio El  Liczba głosów: 222

    Więcej o:

Skomentuj:

Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki