Pomnik Chrystusa w Ustroniu jednak nielegalny

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Polski stanął w Ustroniu nielegalnie, to samowola budowlana - orzekł nadzór budowlany. I co teraz?

Ponad 20-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa Króla Polski stanął kilkanaście dni temu w Zawodziu, sanatoryjnej dzielnicy Ustronia. Wykonana ze stali 10-metrowa figura w koronie z polskim orłem na głowie i koronacyjnymi insygniami w dłoniach to dzieło krakowskiego artysty Roberta Pigonia. Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, fundatorem jest Adam Kędzierski, prywatny przedsiębiorca i mieszkaniec Ustronia. Wcześniej mężczyzna z prywatnych pieniędzy wybudował w Ustroniu kościół Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Pomnik szybko stał się lokalną atrakcją, fotografują się przy nim turyści i kuracjusze. O wielkim Chrystusie zrobiło się też głośno w całej Polsce. Choć Tadeusz Serwotka, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta, na terenie której stanął pomnik, zapewnia, że nie słyszał o żadnych protestach, monument budzi wiele kontrowersji. "Postawić ewangelikom na ich terenie taki bałwochwalczy niby-pomnik... Trzeba być idiotą! Ale cała nadzieja z kwaśnych deszczach z Trzyńca!!! Może go zeźre?" - pisze na forum "Gazety" jeden z internautów.

23.05.2011 , USTRON . FIGURA ZE STALI NIERDZEWNEJ PRZEDSTAWIAJACA JEZUSA CHRYSTUSA KROLA POLSKI . FIGURA STOI PRZY KOSCIELE P.W. CHRYSTUSA KROLA WSZECHSWIATA W UZDROWISKOWEJ DZIELNICY USTRON - POLANA . POSAG MA 10,5 METRA , WAZY 3 TONY I ZOSTAL OSADZONY NA 14 METROWYM POSTUMENCIE . RZEZBE UFUNDOWAL ANONIMOWY MIESZKANIEC USTRONIA . FOT. TOMASZ FRITZ / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE:

Teraz z pewnością emocji będzie jeszcze więcej. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego przeprowadził w sprawie pomnika postępowanie wyjaśniające. Okazuje się, że monument został postawiony bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, jakie powinno było w tym przypadku wydać cieszyńskie starostwo. Pomnik należy więc traktować jako samowolę budowlaną. - Ale wydaje się, że został postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną, inwestor dostarczył nam m.in. projekt pomnika - mówi Jan Smolarz, cieszyński powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Najprawdopodobniej więc, mimo że jest nielegalny, pomnik nie stwarza żadnego zagrożenia.

Co w tej sytuacji będzie dalej z ustrońskim Jezusem Chrystusem Królem Polski? Przepisy przewidują bardzo dotkliwą sankcję, np. nakaz rozbiórki takiego obiektu. Dają jednak także możliwość zalegalizowania samowoli. Na razie nie zapadły jeszcze decyzje w tej sprawie.

Jakiekolwiek one będą, urzędnicy na pewno nie zadowolą wszystkich. Łatwo sobie wyobrazić, co działoby się, gdyby cieszyński powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zadecydował np. o konieczności rozbiórki nielegalnego pomnika. Nikt w Ustroniu nie chce oglądać scen rodem spod Pałacu Prezydenckiego w czasie pamiętnej "obrony krzyża". - Jeśli pomnik zostanie, też znajdą się niezadowoleni, bo to mieszanie Chrystusa do polityki - mówi jeden z mieszkańców.

Co na to wszystko władze Ustronia? - Mam ludzi łączyć, a nie dzielić. Nie chciałbym oceniać tego, co dzieje się na prywatnym przecież terenie - mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.

Ewa Furtak

Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej o:
Komentarze (27)
Pomnik Chrystusa w Ustroniu jednak nielegalny
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: antifa-natyk

  Oceniono 10 razy 4

  A mnie się podoba - i to nawet bardzo - i co - mam zły gust? Jestem fanatykiem? Na miejscu wszystkich związanych z budową figury nawet bym nie czytał tych poniższych opinii. Jeśli już ktoś jest fanatykiem to właśnie ci, którzy opluwają tego typu inicjatywa. Zajmijcie się prawdziwymi przestępcami - nie macie odwagi, bo to ryzykowne - a tu można do woli dowalić "incognito"...

 • Gość: gitkoleś

  Oceniono 11 razy 3

  Przecież on nigdy nie był królem polski, co to za fanatyzm!!!

 • Gość: v

  Oceniono 7 razy 3

  jest piękny

 • Gość: fela

  Oceniono 8 razy 2

  wiara nie jest na pokaz ! to gleboko w sercu kazdego w co wierzy i jak ! to jest nieporozumienie ! sorry -powinno sie budowac korty do tenisa,baseny,drogi,przedszkola bierznie tartanowe zeby kolan nie niszczyc na asfalcie ,sciezki rowerowe i wiele innych bardziej potrzebnych projekow ale kiedy to dojdzie do tych "KARTOFLI"!- (ktorzy to stawiaja.)

 • atosatos1

  Oceniono 3 razy 1

  Pomnik monstrum, współczuję mieszkańcom.

 • nuju

  Oceniono 3 razy 1

  wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić
  TRZEBA BĘDZIE POŚWIĘCIĆ !

 • Gość: Genowefa Pigwa

  Oceniono 2 razy 0

  No cóż ,nie będę komentować sprawy gustu. Dziwią mnie jednak te agresje. Przecież dla braci ewangelików Chrystus ma takie samo wielkie znaczenie ja dla katolików. Stąd nazwa chrześcijanie.....

 • Gość: stuntman21@wp.pl

  Oceniono 6 razy 0

  Domniemany król żydowski, prosty Aramejczyk, syn cieśli, ludowy bohater żyjący wg legendy (bo źródeł historycznych brak) 2 tysiące lat temu gdzieś na Bliskim Wschodzie został królem Polski która nie jest nawet monarchią. Sen alkoholika, panie i panowie. Ja wysiadam. Jezus Chrystus królem Polski brzmi jak Miś Uszatek cesarzem Mauretanii.

 • Gość: koleś

  Oceniono 6 razy 0

  Wyburzyć i tyle w temacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX