Socrealizm w Warszawie i Berlinie. Wspólny mianownik?

W środę, 28 września, o godz. 18.00, w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się wernisaż wystawy "Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa - Karl-Marx-Allee".

Warszawa ma swój MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa), Berlin - Karl-Marx-Allee (Aleja Karola Marksa). Obie dzielnice są sztandarowymi przykładami zespołów zabudowy, które całościowo - od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną aż do zdobnictwa i detali - zostały podporządkowane zasadom socrealizmu. Mimo iż zespoły te powstawały w różnych państwach to podobieństwa w kompozycji, formie architektonicznej, stylistyce i dekoracjach są uderzające, a niektóre elementy powtarzają się w niemal niezmienionej formie.

Wystawa jest częścią większego projektu "Tożsamość Miasta. Modernizm i Antymodernizm w powojennym dziedzictwie kulturowym". Prezentuje ona dziedzictwo architektoniczne socrealizmu na przykładzie dwóch wielkich realizacji: Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) w Warszawie i Karl-Marx-Allee (KMA) w Berlinie. Międzynarodowa, polsko-niemiecka ekspozycja, prezentowana była do 9 września w Deutsches Historisches Museum w Berlinie, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Od 28 września do 27 listopada będzie można ją oglądać w Warszawie, na skwerze im. ks. Twardowskiego w ramach plenerowej galerii DSH.

Historyczna okrągła forma placu Zbawiciela, włączonego do projektu MDM-u, narzuciła budynkom łukowy plan. Plac otaczają bloki z wysuniętymi podcieniami, nad którymi umieszczono tarasy. Charakterystyczną oprawę placu stanowią kolumny toskańskie, wspierające tarasy, nawiązujące do kolumnad Berniniego z placu św. Piotra w Watykanie. Plastyczną, łukową geometrię fasad podkreślają także linie gzymsów wieńczących i attyk.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań "Socrealizm. Scenografia władzy" - w pierwszy weekend trwania wystawy (30 września - 2 października) jej tematykę przybliżą zwiedzającym varsavianiści, architekci, historycy i historycy sztuki, dziennikarze, socjolodzy (m.in. prof. Marta Leśniakowska, prof. Waldemar Braniewski, dr Piotr Osęka, Jarosław Trybuś). Program obejmuje nie tylko wykłady, ale także spacery po Muranowie i MDM-ie, wirtualne zwiedzanie m.in. Nowej Huty oraz pokaz filmowy.

Serdecznie zapraszamy!

ZOBACZ TAKŻE:

Socrealizm - trudne dziedzictwo, którym można się chwalić

Ruiny Warszawy na starych fotografiach

Architektura: sposób na skuteczną promocję

Więcej o:
Komentarze (3)
Socrealizm w Warszawie i Berlinie. Wspólny mianownik?
Zaloguj się
 • mrburger

  Oceniono 2 razy 2

  Socrealizm miał bardzo wspólny mianownik. I to nie zależnie od tego czy w Polsce, Niemczech wschodnich czy ZSRR. Ale czas rzetelnej oceny tego stylu chyba dopiero powoli nadchodzi. Najlepszym przykładem jest PKiN który u pokolenia lat 50,60,70 wywołuje emocjonalnie negatywne reakcje, a młodsze pokolenia zaczynają doceniać, albo przynajmniej nie odrzucać bezkrytycznie.

 • Gość: zzz

  0

  Lubię inicjatywy DSH, zawsze wygrzebią coś ciekawego :)

 • Gość: ss

  Oceniono 2 razy -2

  MDM mi się nie podoba, te rzezby są jakieś takie kwadratowe, toporne ogólnie szkoda, że nie odbudowano przedwojennej marszałkowskiej. MDM jest może i ciekawy, ale jak na mój gust zbyt toporny i monumentalny. Berlin wygląda mniej topornie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX