Miasto, którego już nie ma

W dobie nowoczesnych technologii, przenośnych komputerów, elektronicznych książek i smartfonów wybierz się w świat, który przestał istnieć. Zatrzymaj się, zwolnij i przeżyj jeden zwykły dzień z życia miasta w PRL-u.

Pokaz "Miasto Ludzie Architektura" prezentuje zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pokazujemy w nim zatrzymane w czasie kadry, które oprócz obrazu przechowują także niepowtarzalny klimat minionych lat. Na czarno-białych fotografiach próżno szukać oblepionych reklamami budynków, w ich miejscu wiszą świetliste neony, blokowiska tętnią życiem, a WiFi to co najwyżej nazwa ciastka z kremem w jednej z eleganckich kawiarni. Zapraszamy na indywidualną podróż w czasie!

 

autorzy: Agnieszka Rumińska, Filip Springer

Dziękujemy Narodowemu Archiwum Cyfrowemu za pomoc w zrealizowaniu projektu

www.nac.gov.pl

 

Zobacz także:

Warszawskie blokowisko oczami Austriaczki

Zapomniane klisze: Za Żelazną Bramą


Więcej o:
Komentarze (84)
Miasto, którego już nie ma
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 15 razy 13

  Wtedy to pracodawca szukał pracowników. Dziś połowa młodzieży jest bez pracy i bez sans jej uzuskania.
  Wtedy ludzie nie zbierali odpadków na śmietnikach. Dziś chodzą po smietnikach całę procesje.
  Wtedy nie było głodujących w Polsce dzieci. Dziś co czwarte dziecko jest niedożywione.
  Wtedy jak ktoś miał głowę na karku to żył w luksusie. Dziś w luksusie żyją tylko ludzie władzy, solidarności i czarni bracia z Watykanu.

 • ergosumek

  Oceniono 11 razy 7

  Pokazujecie zdjęcia sprzed 40-50 lat i epatujecie nas kontrastem? A jak było w USA w roku 1960? Tak jak dziś? W Polsce w roku 1960 było normalnie, śmietnik był śmietnikiem, a nie miejscem eksploracji dóbr wszelakich. Studiowalem we Wroclawiu, za 10gr jechalem tramwajem przez całe miasto.Zachorowałeś? Dziś do lekarza, jutro zdjęcie rtg, pojutrze diagnoza.A dziś, w XXI wieku w Polsce, facet umiera na wrzód dwunastnicy, bo go 2 lata leczą na niestrawność.Autentyczne, mój sąsiad w wieku 50 lat!
  Osiągnelismy stan degrengolady, zaklamania, oszustwa, bandytyzmu.

 • palikotek

  Oceniono 4 razy 4

  Fakt ze reklam, samochodow i biednych przybylo. Gomulka przekonywal do komunizmu argumentem, ze
  przed wojna telewizorow nie bylo a teraz sa. Fakt postep jest ale... podzial spoleczny przypomina ten z Rosji, skrajny kontrast pomiedzy bogaczami i ubogim spoleczenstwem, ktore niby wszystko moze kupic, tyle ze nie ma za co - "Peweks" syndrom. Zydokomuna przesiadla sie do kapitalizmu na ukradzionym majatku Polakow - stan wojenny dal jej szanse i potrzebny czas na przygotowanie "skoku"

 • aprox99

  Oceniono 5 razy 3

  wolny.kan.gur ,tobie po prostu ciula maksymalnie-dzecinstwo wspomonasz dobrze gdyz bylo beztroskie,jak poznales ze jest cos innego,klamstwo,zlodziejstwo i wykiwanie innych to naraz nie bylo w prl perspektyw bo zabraniano cyckania innych.oczywiscie ten systwm byl chory ale czlowiek -pracownik byl uznany,teraz jest smieciem

 • Gość: irreality.net

  Oceniono 3 razy 3

  Lata 60-te to piękne zdjęcia bo wszystko było nowe - dopiero co odbudowane z powojennych zgliszczy. Dla ludzi, dla których dopiero co nastał pokój po traumie wojennej i okupacji - trudno się dziwić, że byli "pozytywni".

  Podobnie było po upadku komunizmu w Polsce - kiedy ludzie zyskali wolność. Mogli mówić co chcą, myśleć co chcą. Zapanowało ożywienie, rozkwit przedsiębiorczości itp.

  Jak ktoś tęskni za PRLem to niech sobie poogląda kronikę filmową lub emitowany na TVP Historia "Dziennik Telewizyjny". Za żadne skarby świata nie chcę powrotu tamtych czasów...to był czas zniewolenia, reżimu i upadłej ekonomii. Czas "tumiwisizmu", "czego?" oraz "czy się stoi czy się leży". Czas propagandy i bezlitośnego tępienia alternatyw od szarego i bylejakiego życia.

 • Gość: wert

  Oceniono 3 razy 3

  wtedy żyło się w realu :)

 • antos_ka

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiem co w tym pięknego. Ok, kilka budynków, które mogłyby pozostać, ale reszta to bieda, trudne czasy i prl-owski reżim. Nie ma nad czym się zachwycać.
  Mierzi ta nostalgia za czasami komuny.
  Zwykły dzień życia w PRL - to kolejki, kartki, dziennik telewizyjny i propagandowa tv. Nie pokazaliście??? Pewnie redaktorzy urodzeni najdalej w połowie lat 80. takich mądralińskich zgrywają.
  Żenada...

 • ftmyers

  Oceniono 2 razy 2

  ja pamietam ciastka WuZetki, WiFi z niczym wtedy mi sie nie kojarzylo...

 • ferdek_bagietka

  Oceniono 6 razy 2

  ostatnio w radiowej "Trójce" słuchacze wspominali swoje pierwsze miłości. i jeden pan opowiedział historię z 1951r. jego rodzina dostała paczkę z Zachodu. podarował więc w szkole swej dziewczynie pomarańczę. na nieszczęście przyuważył to któryś z belfrów. do domu wpadło UB, przetrzepało chałupę nie gorzej niż gestapo. a jego wyrzucono ze szkoły. za pomarańczę, a raczej - za paczkę z Zachodu, za utrzymywanie kontaktu z rodziną na emigracji.
  p****lę taki dobrobyt (bardzo iluzoryczny zresztą), o którym piszą inni.
  dzisiejsze czasy nie są idealne, ale wg mnie za poprzednim ustrojem mogą tęsknić:
  1. aparatczycy i ich rodziny, o ile w dzisiejszych czasach nie zdołali ustawić się równie dobrze, albo i lepiej.
  2. ludzie kompletnie leniwi i nieogarnięci, którzy by chcieli odwalać 8 godzin państwowej roboty i mieć święty spokój, resztą powinno się zająć państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX