KWK PROMES w prestiżowej publikacji Ibelingsa - European Architecture since 1890

Pracownia KWK PROMES, jako jedyna współczesna pracownia z Polski, znalazła się w najnowszym albumie autorstwa Hansa Ibelingsa - holenderskiego krytyka architektury prowadzącego magazyn A10.

Hans Ibelings to holenderski krytyk i historyk architektury, kurator wystaw i redaktor naczelny angielskojęzycznego magazynu "A10" poświęconego europejskiej architekturze. Pisząc o niej od lat doszedł do wniosku, że zachodnia krytyka nie docenia należycie twórczości architektów z centralnej i wschodniej części kontynentu. Nadrobić te niedociągnięcia ma wydana niedawno książka "European Architecture since 1890".

To obszerna, przekrojowa pozycja omawiająca najciekawsze zjawiska tej dziedziny, stanowiąca przy okazję próbę odpowiedzi na pytanie czy istnieje coś takiego jak jedna, dająca się zdefiniować europejska architektura. Została uznana za jedno z najważniejszych architektonicznych wydawnictw ostatnich miesięcy.

W książce wymienionych jest około dwudziestu nazwisk polskich architektów i rodzimych pracowni. Katowicka pracownia KWK Promes jest jedynym polskim biurem opisanym w części dotyczącej architektury po 1989 roku. Według autora katowiczanie działają według zasady concept-follows-programme. - To prawda. W naszym przypadku gotowy projekt jest dopiero efektem pewnego procesu myślowego dotyczącego samej zasady organizacji przestrzeni. Staramy się znaleźć świeże spojrzenie na zagadnienia wydawałoby się już raz na zawsze ustalone - mówi kierujący pracownią Robert Konieczny. Ibelings wspomina m.in. o jego domu aatrialnym, wywracającym do góry nogami liczącą wieki tradycję budowania domów atrialnych.

Warto wspomnieć, że dom jednorodzinny autorstwa KWK PROMES znalazł się na okładce wydanego w grudniu przez Agorę albumu o polskiej architekturze pt. "101 najciekawszych polskich budynków dekady" - publikacja powstała pod okiem redaktor naczelnej serwisu Bryła Agnieszki Rumińskiej. Pośród ponad stu współczesnych polskich budynków znaleźć tam można trzy realizacje śląskiej pracowni: okładkowy dom w kształcie walca - dom typOwy, dom bezpieczny, a także wspomniany wyżej dom aatrialny.

okładka

Obie pozycje to nowości książkowe, które warto mieć na swojej półce, polecamy!

 

źródło: www.cjg.gazeta.pl, red

Zobacz także:

101 najciekawszych polskich budynków


Domy jednorodzinne architektów


Robert Konieczny buduje dom


Więcej o:
Komentarze (13)
KWK PROMES w prestiżowej publikacji Ibelingsa - European Architecture since 1890
Zaloguj się
 • Gość: kittin

  Oceniono 2 razy 2

  Brawa dla KWK Promes. Agora zaczyna być żenująca,promuje własne albumy, pisząc o zagranicznych-dno. Nie mówiąc o tym,że wciąż promuje pewne warszawskie pracownie....

 • rec303

  Oceniono 1 raz 1

  thumbs UP.

 • Gość: tb

  Oceniono 1 raz 1

  co chłopaczki na gulu wam skacze....:) a i dobrze należało mu się, chcesz byc lepszy? wygraj jakiś konkurs, zaprojektuj coś, wizki się nie liczą i nagle 85% odpada w przedbiegach ale to nie te pozostałe 15% cośbuczy to raczej ta druga grupa "projektantów"

 • Gość: architekt GD

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że Robert wam płaci za promocję? Nie zapominajmy, ze sa jeszcze inne ciekawe pracownie w Polsce... Mam wymieniać? A to że akurat Ibellings napisał o KWK nic nie znaczy. Widziałem jego publikacje w A10. Niektóre budynki sa faktycznie innowacyjne, ale żadna publikacja nie opisze wszystkich najciekawszych w Europie czy na Świecie. Mam wrażenie że tworzy się w Polsce kult jednostki. Konieczny mógłby kiedyś pokażac ze skromny z niego gość, ale chyba ego mu nie pozwala...

 • Gość: gość

  0

  Nareszcie! Szkoda, że za sprawą tylko jednej pracowni.

 • Gość: p

  Oceniono 1 raz -1

  ja pierniczę, ale super

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX